logo

“YEMEKMATİK”sektöre damga vurdu

 

 

Kentimizdeki tanıtımı, Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (AESOB) öncülüğünde gerçekleştirilen ‘yemekmatik’e olan ilgi her geçen gün artış gösteriyor.

Antalya’da geçtiğimiz yılın son çeyreğinde kullanıma giren Türkiye’nin yerli ve milli yemek kartı ‘yemekmatik’emin adımlarla hedefine doğru ilerliyor. Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Yönetim Kurulu Üyesi ve AESOB Başkanı Adlıhan Dere, Türkiye’nin yerli ve milli yemek kartı ‘yemekmatik’e Antalya’daki ilginin her geçen gün arttığını belirtirken Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Genel Başkanı Aykut Yenice, emekleme döneminde olmalarına rağmen ülke genelinde ‘yemekmatik’e gösterilen ilginin sevindirici düzeyde olduğunu söyledi.

İlgi artıyor
Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu, Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Yönetim Kurulu üyeleri, AESOB’a bağlı oda başkanları ve esnafların katılımlarıyla gerçekleşen Türkiye’nin yerli ve milli yemek kartı ‘yemekmatik’in Antalya tanıtımının ardından, ‘yemekmatik’ kullanımının kentte artış gösterdiğini kaydeden TESK Yönetim Kurulu Üyesi, AESOB Başkanı Adlıhan Dere, esnafa büyük katkı sağlayacak yerli ve milli ‘yemekmatik’ kartının faaliyete geçmesinde emeği olan olan tüm kesimlere teşekkür etti. Ekonomimizin zor günler geçirdiği bu dönemlerde milli olan her yeniliğe ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Başkan Dere, “Sermayesi, işletimi ve altyapısı tamamen yerli olan ‘yemekmatik’te POS makinesi kullanım bedeli ve data bedeli gibi ücretler bulunmuyor. E-Para özelliğine sahip ‘yemekmatik’ kartları, Bankalararası Kart Merkezi sistemlerinden geçtiği için güvenli bir altyapıya sahip. Çift bakiye özelliği sayesinde kullanıcılar bakiye yüklemesi yaparak alışveriş mağazaları, benzin istasyonları gibi yerlerden indirim alabilecekler. Çift bakiye özelliği sayesinde, yemek için yüklenen bakiye sadece restoranlarda kullanılacak. Diğer alışveriş ve indirimler için kullanıcı, yüklediği bakiyeyi kullanacak. En başta milli olması, ardından da kartın sağladığı avantajlar dolayısıyla esnafımızın ‘yemekmatik’e olan ilgisi her geçen gün artıyor” şeklinde konuştu.

İşveren ve çalışana avantaj
TESK Yönetim Kurulu Üyesi ve AESOB Başkanı Dere, “Yemek sektörü her yıl büyüyor ve kentimizdeki verilerde bu yönde. Yemek sektörünün içindeki unsurlar da bu değişime ayak uyduruyor. Yaklaşık geçmişte yemek kuponları kullanılırken şimdi dijital çağa ayak uydurulmasıyla birçok özelliği içinde barından kartlar kullanılmaya başlandı. Şimdi de rekabet ortamı içinde yapılan Ar-Ge ve inovasyona çalışmaları sonucu, mobile entegre yemek kartları yapılmaya başlandı. Bu kapsamda, firmalar tüm POS altyapılarını temassız platform ve kare koduyla ödeme yapabilir sistemlere göre revize ediyor. Son dönemde gidilen yasal düzenlemelerle Türk firmaları da bu sektöre yöneldi. Umarım ‘yemekmatik’ ilerleyen zamanlarda bu pazarda söz konusu olacaktır. Kartın hem işverenler hem çalışanlar açısından avantajı çok fazla. İşveren açısından devlet tarafından vergi ile desteklemeleri, çalışan içinde seçme özgürlüğü söz konusu” ifadelerini sözlerine ekledi.

Hedefe ilerliyorlar
Yemek kartı sektörüyle Türkiye’nin 25 yıl önce tanıştığı ve bugün yaklaşık 3 milyon kişinin bu kartı kullandığını belirten Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Genel Başkanı Aykut Yenice ise “Çeyrek asırdır var olan ve ağırlıkla Fransız oyuncuların gücünün çok fazla olduğu bir sektörde yer alıyoruz. Henüz emekleme döneminde olmamıza rağmen gayet iyi yol alıyoruz. Kullanım oranları her geçen gün artıyor. Yiyecek-içecek sektörü her yıl yüzde 10’luk bir büyüme gösteriyor. Toplum genelinde yemek kartının çok büyük bir kullanım oranı yok; ama hedeflediğimiz noktalara ulaşmak adına emin adımlarla ilerliyoruz” dedi.

Ana hedef komisyonlardı
Ana hedeflerinin yemek kartı şirketlerinin esnaftan aldıkları komisyon tutarlarını düşürmek olduğunu söyleyen Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Genel Başkanı Yenice, “Bunu başardık. Bizler için büyük bir başarıydı” değerlendirmesinde bulundu. Yemek kartlarıyla ilgili düzenlemenin, “Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile ’ yürürlüğe girdiğini hatırlatan Başkan Yenice, “Yönetmeliğe göre, yemek kartı hizmeti veren kuruluşların anlaşmalı olduğu perakende işletmelere uygulayacağı komisyon oranı yüzde 6’yı geçemeyecek. Yine bu kuruluşlar komisyon dışında uygulama barındırma, kira, sarf malzemesi, işletim, teknik destek, bakım bedeli ve depozito gibi adlar altında esnaftan herhangi bir ücret talep edemeyecek. Yemek kartı şirketleri yüzde 12’ye varan komisyonlarla esnaftan daha çok kazanır hale gelmişti. Kart şirketleri yüksek komisyonları, bakım bedeli gibi birçok farklı ücretle esnaflarımızın mağdur olmasına yol açıyordu” ifadelerini kullandı.

Sicil affı ihtiyacı
Ekonomideki dalgalanmaların diğer sektörlere oranla gıda ve yemek sektörünü çok fazla olumsuz etkilemedini de belirten Yenice, “Yüksek kiralar ya da yüksek işletme giderleriyle bir takım sıkıntılar söz konusu olsa da diğer sektörlere oranla bizler daha iyi durumdayız. Sektörde çok fazla bir küçülme olduğunu söyleyemem; fakat girdilerdeki artışların bizleri ciddi anlamda sıkıntı içine soktuğunu net bir şekilde ifade edebilirim. Krediler anlamında da ciddi sıkıntılar var. Esnaf  kefalet kooperatifleri şu an esnafın finansmana erişimini sağlayamıyor. Yılbaşına kadar kredi sırasında olan esnaflarımızın olduğunu işittim. Sicil affı konusunda da büyük beklentimiz var. Ufak tefek ödeme aksaklıklarından dolayı birçok esnafımızın kredi sicili bozulmuş durumda. Yapılacak bir sicil affı hem üyelerimize hem piyasalara ciddi bir rahatlama sağlar” şeklinde konuştu.

HABER: Veli AKOĞLU

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ