logo

Verimli tarım görüşmesi

Ülkenin değişik üniversitelerinden akademisyenler Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ile Ankara’da kahvaltıda buluştu.

Toplantının oldukça verimli geçtiğini kaydeden Akdeniz Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Özçatalbaş, ülkenin tarım politikalarının geliştirilmesi adına akademisyenler ile fikir alış verişinde bulunulduğunu söyledi.

Toplantıda saat kavramı olmadığını ve fikirlerin açık yüreklilikle dile getirlidğini aktaran Özçatalbaş, “Tarım ve Orman Bakanı Dr.Bekir Pakdemirli ve uzman ekibiyle Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün bahçesinde mütevazı ve samimi bir kahvaltı sofrasında ülkemizin tarım politikalarının güçlendirilmesi yönünde görüş paylaşımı ve öneriler oluşturmak üzere görüşüyor olmak önemliydi” dedi.

NELER ÖNE ÇIKTI?
Bakan Pakdemirli’nin konuşymalarında dikkatini çeken ve öne çıkan konular hakkında da bilgiler veren Prof. Dr. Orhan Özçatalbaş şunları kaydetti: “Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Türkiye’nin en önemli ve büyük bakanlıklarının başında geldiğini belirterek, Bakanlık ilgi alanlarının ne kadar önemli ve hayati olduğunu vurguladı ve Bakanlığın Türkiye’nin 2023 vizyonuna katkı vermek üzere azami gayretin gösterilecek. Cumhurbaşkanlığı 100 Günlük İcraat Programı eylem planı içerisinde yer alan tarımla ilgili konularda hızla mesafe alınacağını
Ülkemizin tarım politikalarının güçlendirilmesi yönünde uğraş içinde olunduğu bu amaçla mevcut bilgi birikiminden ve üniversitelerden yararlanılacak.
Tüm faaliyetlerde verimliliğin artırılması üzerinde durulduğunu, Üretimi ve kaliteyi artırmak yönünde destekleme politikaların öne çıkarılacağını ve uygulanacağını, Antalya’nın tarım potansiyelinin ve teknoloji uygulamalarının farkında olunduğu konuşuldu. Dış dünya ile ilişkilerin geliştirileceğini, Türkiye’nin Sudan da gerçekleştireceği tarımsal girişimlerin tesadüfe bırakılmayacağı dile getirildi.Son haftalarda dolardaki kur artışının ilgili ilgisiz tüm alanlarda fiyat artışı yapan fırsatçıların doğmasına yol açtığı bunlarla mücadele edileceği ifade edildi. Bakanlık bakımından esas olanın çiftçilerin yaşam standartlarını yükseltmek ve üretimde sürdürülebilirliği sağlamak olduğunu ve bunun yanında tüketicilerin uygun fiyatlı gıdaya ulaşımını ve gıda güvenliğini sağlamak olduğunu, bu amaçla bakanlık çalışanlarının masa başından ziyade alanda performans ortaya koymalarının önemi üzerinde durulduğunu
Üniversitelerin Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ilgi alanındaki lisans programlarından mezun olan gençlerin mutlaka devlette çalışmak isteğinde olmak yönünde beklenti içinde olmalarının istihdam üzerinde baskı oluşturduğunu, bakanlığın ilgi alanındaki mezunların girişimci olarak iş piyasasında yer almaları yönünde eğitim programlarının düzenlenmesinin önemli olduğu kaydedildi.Konunun Yükseköğretim Kurumu Başkanlığıyla görüşülerek Üniversitelerin sektör için daha donanımlı eleman yetiştirilmesi konusu üzerinde durulmasını isteyeceklerini belirttiler.”

AKADEMİSYENLER NELER ÖNERDİ?

Akademisyenlerin Bakan ile paylaşımlarına da değinen Özçatalbaş açıklamasında, “Tarımın ciddi bir iş olduğunu ve temel konularda uzmanlıkların oluşmasının önemli olduğunu paylaştık. Tarım danışmanlığının önemli ve sürdürülebilir hale gelmesi gerektiğini ve Bakanlığın Ziraat Odaları ve diğer üretici örgütlerine verilen desteğin önemli olduğunu kaydettik. Bakanlık teknik personelinin mesleklerini alanda çalışarak yerine getirmelerinin önemli olduğunu ve başarının ödüllendirilmesini dile getirdik. Üniversite ve lisans öğretiminde niteliğinin geliştirilmesi ve uygulamalı eğitimin öne çıkarılarak yetkin elemanların yetiştirilmesi gerektiğini kaydettik. Ziraat, Veteriner ve Orman gibi ilgili fakülteler arasında, üniversite ve araştırma kuruluşları arasında koordinasyonun sağlanması gerektiği ifade edildi. Antalya’nın Türkiye’nin tarım sektörü bakımından üretim, ihracat, istihdam gibi yönlerden çok önemli role sahip olduğu, örtü altı üretimde ve kültür mantarı yetiştiriciliğinde Antalya’nın üretim merkezi olduğu bu nedenle Antalya’da tarımın ülke ekonomisine katkısının sürdürülebilir kılınması için çalışılmaya devam edilmesi gerektiğinin altı çizildi. GAP Bölgesinde Kalkınma Bakanlığı adına yaptığımız çalışmalardan bahisle üretici örgütlerine dayalı yayım sisteminin geliştirilmesine vurgu yapıldı.
GAP bölgesinde sulama etkinliğinin sağlanmasının hayati olduğunu, Harran ve Aşağı Ceylanpınar ovalarındaki genel sorunlara çözüm olacak çalışmalara önem verilmesi ifade edildi. Tarım ürünlerinde markalaşma üzerinde durulması ve bu amaçla coğrafi işaretler ve organik tarım sertifikalı üretim üzerinde durulmasının yararlı olacağı kaydedildi. Markalaşma konusunda süt ve peynir sektörü üzerinden örneklendirme yaparak, bu alanda ihracatın geliştirilmesi yönünde çalışılması gerektiği ifade edildi. Yöresel ürünlerin değerlendirilmesi ve küresel pazarda rekabet edebilecek araç ve yöntemlerin uygulanması gerektiği belirtildi. Tarımda geleneksel yönetim anlayışından özellikle orta ve büyük ölçekli işletmelerde profesyonel işletmeciliğin benimsetilmesinin ve yaygınlaştırılmasının önemli olduğunu aktarıldı. Alternatif geçim kaynaklarının geliştirilmesinin kırdan kente nüfus akışını önleyeceğini bu çerçevede Bakanlık Tarım Reformu Genel Müdürlüğü’nün IPARD kapsamında yürüttüğü Kırsal Ağ Kurulumu Projesi kapsamında yer alan Isparta Güneykent ve Kuyucak’ta gül ve lavanta yetiştiriciliği ve kırsal turizmde kat ettiği mesafenin önemli olduğunu ve Antalya Korkuteli’de kültür mantarı yetiştiriciliğinin Türkiye üretiminin yaklaşık yarısını üretir hale gelmesinde olduğu gibi başarı hikayelerini artırmak gerektiğine yönelik bazı konuları paylaşmış olduk” ifadelerini kullandı.

Yalçın KÜÇÜK

Share
#

SENDE YORUM YAZ