logo

21 Mayıs 2019

Vefa Nedir Bilir Misiniz?


Güneş DEMİR
gunesdemir07@gmail.com

 

Günümüzde yitirmiş olduğumuz, çok değerli bir özellikten bahsetmek istiyorum bugün sizlere. “VEFA”

Ne yazıktır ki, hepimizin unuttuğu veya unutturulduğumuz çok güzel bir özelliktir. “VEFA”

Aslında bakacak olursanız, bir toplumu toplum yapan, insanı insan yapan bir değerdir. Vefa dostlar, kardeşler arasında olmazsa olmaz bir duygu ve davranıştır.

“VEFA” insanları birbirine bağlayan, kaynaşmayı, bütünleşmeyi sağlayan yüce bir duygu olmakla birlikte sözünde durmak ve ihtiyaç halinde yardım etmek demektir.

“VEFA” biz sevdiklerimizin sevinciyle sevinmek, iyi ve zor günlerde kenetlenmek, dimdik durmak demektir. Buda inandığı değerler uğruna birçok şeyden vazgeçirtir. Oysa sadık kalabilmektir “VEFA”

Ve asla yapılan iyilikleri unutmamak demektir. Bazen de menfaatleri zıt düştüğünde kader birliği yaptığı dostlarını yarı yolda bırakmamak, terk etmemektir. Kısacası vefa, içten, sağlam ve sarsılmaz bir bağlılık olmaktadır.

Hanı hep derler ya;  Atalarımız, “Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır.” derken vefa’nın ne kadar önemli olduğunu bilerek vurgulamışlardır. Peki ya şimdi? Bana kalırsa, bizi biz yapan değerlerin başında yer alan vefadan çok, çok uzağız. Biz insanların çoğu çıkarları doğrultusunda davranıp çıkarları bittiğinde ise nankörleşip, vefasızlaşabiliyor.

Bazen de olsa, zaman, zaman hepimizin hayatında işlerin ters gittiği veya sekteye uğradığı olmuştur. Böyle zamanlarda sanki her şey alt üst olmuş gibi görünebilir.

Aslında biz insanlar; Aldanmışlığın veya kandırılmışlığın üzüntüsünü, vefasızlığın acısını çekebilirsiniz. Hiçbir beklentiniz yerine gelmemiş, hayatın bir anlamı kalmamış gibi de yorumlayabilir veya her ne olmuş olursa olsun insan bu döneminde dost dediklerinden vefa bekler. Neden mi; çünkü vefa kendisine zamanında yapılanlara karşılık vermektir. Kötü duruma düştüğümüzde de iyiyken yanımızda olanların sizi arayıp sorması demektir.

Bilirsiniz üzere sözünde durmak, sözünü yerine getirmek insan şerefini arttıran en güzel değerlerin başında yer alır. Verdiği sözde durmamak, şartlara göre davranış sergilemek ise çok çirkin insanı kirleten hareket olduğu gibi, insana yakışmaz. Oysa “yaşam gülmeyi, sevgiyi, hak etmeyi, vefa’yı unutmamayı, dost kalmayı bilenler içindir.”der Hz. Mevlana. Vefa’lı dostlarınızı kaybetmemek dileğiyle… Saygılar.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • EXPO’DA HAYAT VAR

  23 Temmuz 2019 YAZARLAR

  EXPO 2016 Antalya açılmadan önce çıta öylesine yüksek bir noktaya konulmuştu ki sanki Antalya’nın kurtuluşu EXPO olmuştu. Öylesine bir algı oluştu ki sanki turizme yüzde 100 katkı sağlayacak ve turist patlaması yaşanacaktı. Başlaması ayrı bir olay olan, yapılma aşamasında maliyeti ile tartışma konusu olan, kulesi ile herkesin diline dolanan EXPO’nun simgesinin ‘şakayık’ olması bile tartışıldı. Anlayacağınız A’dan Z’ye tartışma konusu oldu. Çünkü çıtayı birileri çok yükseğe çıkarmıştı. Açılışı adeta kurtuluş günü olarak lanse edilmiş...
 • Dedelerimiz bile teknolojik

  23 Temmuz 2019 YAZARLAR

  Yeni haberlere, güzel haberlere iyi olan her şeye muhtacız galiba.. Ondan mıdır bütün güzel anlarımızı sosyal medyada post edip  kendimize mutluluk arşivi kurmak.. Ondan mıdır ki sadece güldüğümüz fotoğraflar.. Sosyal medya ile ilgili olan her şeyi yeniden öğrenmedik mi? Öğrendiklerimiz değişmedi mi? Bize bunca şey öğretenlerimiz değişmedi mi? Evet evet bize hayatı öğretenlerimiz, yol gösterenlerimiz de bu furyaya kapılmadı mı? Bir hevesle başladıkları sosyal medya yolculuğu onları da içine almadı mı? Ellerinden gazete d...
 • BOZ AYILARDAN ÖĞRENMEK

  22 Temmuz 2019 YAZARLAR

  Türkiye’de KADEM’e KADEM’e bir şeylerin değiştirilmek istendiği her hâlükârda göze çarpmaktadır. Lakin benim anlamadığım konu ise, bu değişimin öncülüğünü neden, aleni olarak gök kubbenin MOR ÇATI’sı altında, tek KADEM’e de ayrıcalıklı derneklere verilmiş olmasıdır. Bu kadar mahir ve üstün özellikleri nedir ve bu değişim isteğinin asıl arka planında kimler vardır. Bu kadar becerikli gönüllüleri bir araya kimler toplamıştır veya nasıl birbirlerini bulmuşlardır? Geçmişte başörtüsü direnişi adına bir araya gelen birkaç gariban kız çocukları içi...
 • BAŞARIYI NE ZAMAN KABULLENECEĞİZ?

  22 Temmuz 2019 YAZARLAR

  Sözlük anlamı herkesin gösteremeyeceği beceri, beceriklilik, hüner, ustalık olan marifetler iltifata, iltifatlar ise marifete tabidir. Başarının sözlük anlamı ise üstesinden gelinen, başarılan iş olarak tanımlanmaktadır. Başarı her kim tarafından gösteriliyor ise bunu her zaman desteklemek, takdir etmek gerekir. Yapılan işler takdir edilir, desteklenir, yüreklendirilir ise ileri ki zamanlarda daha güzel işlerin ortaya çıkması sağlanır. Oysa günümüzde şöyle bir baktığımızda gördüğüm manzara karşısında şaşkınlığımı gizleyemiyorum. ...