haber oku

VEDA HUTBESİ = İNSAN HAKLARI

Fatma Uçarcı ~ 26 Nisan 2013 ~ YAZARLAR

Şu anda insan hakları dendiği zaman ilk olarak aklımıza Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu’nun Haziran 1948’de hazırladığı ve birkaç değişiklikten sonra 10 Aralık 1948’de Paris’te yapılan bir oturumda kabul edilen 30 maddelik bir veya birkaç ülkenin bir araya gelerek insanlar hakkında, insanların haklarını yazdıkları bir anlaşma geliyor.

Bu insan hakları beyannamesi denen yazıya şöyle bir bakalım, bakalım da sonucunu görelim. Ha bu arada bu beyannameye Suudi Arabistan ve Güney Afrika birliği kabul etmeyerek imza atmamışlardır.

Bu beyannamenin esasında şu maddeler var. Bütün insanlar özgür, onur ve hakları yönünden eşit doğarlar. Herkes ırk, renk, cins, dil, din, siyasal yâda herhangi bir başka inanç, doğuş yâda herhangi başka ayrım gözetmeksizin eşittirler.

En başta yaşam ve özgürlük olmak üzere sağlık, eğitim, yiyecek, barınma ve toplumsal hizmetler de içinde olmak üzere uygun bir yaşam düzeyine kavuşma, evlenme, mal ve mülk edinme, çalışma, işini seçme özgürlüğü, din, vicdan, düşünme ve anlatma özgürlüğü insan hakları evrensel bildirisinin ana maddelerini oluşturur.

Şimdi gelelim bizim ve bütün insanların nasıl yaşayacağını, nelerin yasak olduğunu, yakınlarımızdakilere nasıl davranacağımızı yani bütün hak ve eşitliğin anlatıldığı Peygamberimizin(sav) veda haccından sonra yanındaki ve yanında olmayan bütün insanlara yapmış olduğu veda konuşmasındaki maddelere bakalım.

Bu konuşmadaki esaslar sadece o anda Peygamberimizin(sav)etrafında olanları kapsamıyordu tabiki. Bütün bu dünya ve dünyada olan her canlıyı Allahû Teâlâ(cc) yarattığına göre bu haklarda dünyada yaşayan insanları kapsadığına göre hepimiz için geçerli olmalı.

Peygamberimiz(9 Zilhicce 10 H. 8 Mart 632 M. Cuma)(sav) Cuma günü Arafat vadisinin ortasında 124 bin Müslüman şahsında bütün insanlığa hitap etmiştir. Bu hitabında Allah’a(cc) iman etmeyi, kadın erkek eşitliğini, kan davalarını, faizi, hak ve özgürlükleri, mirası yani kısacası bu insan hakları beyannamesinin maddeleri bu veda hutbesinde yer almıştır.

Ama gelin görün ki öyle yansıtılmış ki sanki o zamana kadar kimsenin hiçbir hakkı yok gibi. Allahû Teâlâ(cc) kâinatı yaratırken içinde biz canlıları yaratırken nasıl bir düzen içinde olmamız gerektiğini de bize öğretmiştir.

Bakın; bu konuyu sadece insanlar için tartışırsak, haktan bahsederken haksız duruma düşeriz. Dünyada sadece biz yaşamıyoruz, diğer canlılara da bakacak olursak her canlı kendi sınırı, yaşadığı yeri çok iyi biliyor. Diğer canlılar yani hayvanlar ve bitkiler var. Bunlar doğada bizimle beraber yaşıyor. Hiç gördünüz mü bir hayvanın gelip de bizim evimizde zoraki kaldığını, onları biz alıp getiriyoruz. Ama doğru mu yapıyoruz orası tartışılır. Bizde hiçbir zaman gidip de bir kediyle yâda bir köpekle yâda diğer hayvan türlerinden birinin barınağında yaşamıyoruz.

Allahû Teâlâ(cc) bize ve diğer canlılara sınırlarını öğreterek yaratıyor ve dünyaya yolluyor. Yani bize siz evlerinizde, hayvanlara sizler dışarıda doğada kendi barınaklarınızda, bitkilere de kökünüz toprakta gövdeniz, çiçeğiniz ve meyveleriniz de toprağın üzerinde yaşayacaksınız emriyle yaratmıştır. Şu anda bu nizam ve intizam içinde kimsenin kimseye müdahalesi olmadan yaşıyor. Bir müdahale var diyorsanız dönün kendinize bakın, bu nizama ve düzene müdahale eden yüzsüzce bizleriz.

Zaten Yüce Yaradanın o azametini ve yüceliğini bizim ve doğanın üzerinde bir uyum ve ahenk olarak kullanması bizim de dikkatli olmamızı mecbur kılar.

Bizler doğanın ahengine müdahale edince bakın nasıl sorunlar çıkmaya başladı ve bize sonu düşündürmeye başladı. Küresel ısınma, ozon tabakası, buzulların erimesi hep bizim hatalarımızdan olan olaylar yoksa kendi kendine olmuyor bunlar.

Gelin hep beraber bu kurallara eksiksiz uyalım. İnsan hakları evrensel bildirisine uyalım dünyada huzur bulalım, gelin Peygamberimizin(sav) hutbesindeki kurallara uyalım hem dünyamızı hem de ahiretimizi düzen ve nizama koyalım ve korkmadan huzura çıkalım.


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorum yapın:

Arşivler

Hava Durumu


sonuclist