logo

13 Ocak 2018

Uzmanlardan ‘bomba’ uyarısı

Teknolojik ürünlerin kalitesiz şarj aletleriyle şarj edilmesi halinde patlayabileceğini belirten uzmanlar vatandaşlara konuyla ilgili uyarılarda bulundu.

Elektronik aletler bilinçli kullanılmamaları halinde insan sağlığı açısından büyük tehlikelere yol açıyor. Özellikle Çin malı kalitesiz ürünler patlamaya neden olarak hem insan sağlığına hem de maddi kayıplara neden olabiliyor. Markalı telefonlarda, kalitesiz ve ucuz şarj aleti kullanımıysa patlamalara davetiye çıkarıyor.

Şarj aletine dikkat
Uzmanlar, telefonlarını gece şarj eden vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu. Çoğu vatandaşın elektronik cihazlarını gece şarj ettiğine dikkat çeken uzmanlar, kalitesiz bir şarj cihazı ile geceden-sabaha kadar yapılan şarjlarda, elektronik aletlerin pillerinde genleşme ve şişme yaşandığını, bu durumun da patlamalara neden olduğunu aktardı.

Çocuklar risk grubunda
Günümüzde çocukların cep telefonu ve tablet gibi elektronik aletlerle çok fazla vakit geçirdiğini de hatırlatan uzmanlar, anne ve babaların bu konuda dikkat etmeleri gerektiği hususların olduğunu söyledi. Çocukların elektronik aletler konusunda sabırsız davrandığını belirten uzmanlar, ebeveynlerin çocuklarına elektronik aletleri şarjdayken kullanmalarına izin vermemesi gerektiği ifade ettiler.

Denetim mekanizması
Kalitesiz ve kaçak ürünlerin yurda girişinin engellemesi gerektiği uyarısında da bulunan uzmanlar, konuyla ilgili denetim mekanizmalarının yetersiz olduğunu ve bu konunun tekrardan ele alınması gerektiğini vurguladılar. Gümrük Ticaret Bakanlığı’nın konuyla ilgili gereken önlemleri almaması halindeyse elektronik aletlerdeki patlama haberlerinin devam edeceğini söylediler.
Veli AKOĞLU

Share
305 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ