logo

07 Mayıs 2018

TV Programları ile nereye gidiyoruz?


Mustafa ECE
torosyapi@gmail.com

Toplumumuzda farkına varmadığımız halde birileri tarafından bilinçli olarak televizyon programları ve haber bültenleri aracılığıyla ahlaktan uzak ve kötülüğü teşvik edici bir tarafa yönlendirildiği açık olarak görülmektedir. Birde bunların habercilik kisvesi altında masumane yapılıyor olması da manidardır.

 

Geçen hafta bir televizyon kanalında haberleri seyrediyordum. Haberlerde bana ters gelen konu çok basit ve önemsiz gibi görülebilir. Balık tutan birisinin tuttuğu balıkları kendisinin veya ihtiyaç sahibi bir başkasının yemesine müsaade etmeden bir kediyi beslediğinden bahsediyordu ve bunu da öve öve adamcağızın hayvan sevgisinin ne kadar yüksek olduğunu anlata anlata bitiremediler. Bu haberi yapan kişinin veya bu haberi sunan kişinin balığın da bir hayvan olduğunu unuttuğunu veya hayvan sevgisi adı altında yaptığı haberin ne anlama geldiğinin farkında olmadığını görüyoruz. İhtiyacı olanın ihtiyacı olduğu ölçüde kendinin avlanmasını ve neticede kendi ihtiyacını doğal yöntemlerle karşılamasının hiçbir mahsuru yok. Kendi ihtiyacı olmadığı halde hayvanları zevk için öldürmenin inancımızdaki hükmünü gözden geçirmek gerekir.

 

Esas dikkat çekmek istediğim konu gerek haberlerle, gerekse televizyon programlarıyla toplumu şekillendirmeye kalkan toplum mühendislerinin iş başında olduğunun daha ne zaman farkına varacağımızdır.

 

Buna benzer çarpık birçok haberlerin yer aldığı televizyon kanallarının varlığı ve hiçbir engelle karşılaşmadan yayınlarına istedikleri gibi devam ediyor olmaları da manidardır. Sözde hayvan hakları savunucusu kişi, hayvan hakları savunucuları olduklarını iddia eden dernek, vakıf ve benzeri STK ların hayvan haklarını savunuyoruz derken insanları dövdüğü, darp ettiği, kötü hale soktukları görüntülerle ortadadır. Hayvanların haklarını savunurlarken insan haklarının hiçe sayıldığı bir anlayışı sergileyen olayları, bir gaflet içerisinde sunulan haberleri izlerken insan olarak bunun neresinde olmalıyız diye düşünüyorum.

 

Yine televizyonlarda adeta hırsızlığın nasıl yapılacağını an ve an gösteren sözde halkı bilgilendirmek çerçevesi içerisinde verilen haberleri ibretle izliyoruz. Ne yönde bilgilendirdikleri suç oranlarının artışıyla ortaya çıkmaktadır. Bir kişinin nasıl öldürüldüğünü detayına kadar anlatıp aklına gelmesi mümkün olmayanların aklına getirecek metotları gösteren haberleri taaccüple görüyoruz. Taciz ve benzeri olayların nasıl yapıldığını ve ne şekilde yapıldığına kadar detay verecek şekilde anlatılan haberleri istemeye istemeye seyreden bir toplum olduk. Annesine ve babasına nasıl kötü muamele yaptığını ve benzeri birçok şeylerin nasıl yapılabileceğini anlatan ve adeta seyredenleri bu noktada özellikle teşvik edici ve ters yönde bilinçlendirici bir mantığın hâkim olduğu televizyon programları ve haberleri seyrediyoruz.

 

İşte o zaman bu toplumun nereye gittiğini ve bu toplumun ne tarafa doğru yönlendirilmek istediğini çarpıcı olarak görmek mümkündür. Bizler bu konularda çok şey yapamaya biliriz, ama devlet olarak bu haber veya televizyon programlarının önüne geçilmesi gerekir. Bu konularda Devleti’nin toplumsal sorumluluğunu üstlenerek topluma kötü örnek oluşturacak ve teşvik edici türdeki haber ve programların önüne geçilmesi gerekir. Bu talep bizim vatandaş olarak devletten ve devletin idarecilerin den özel isteğimiz olduğu gibi, adeta olmazsa olmazımız olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Share
1128 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Propaganda araçları ve…

  28 Mayıs 2018 YAZARLAR

  Siyasi düşünce ve politikasını tasvip etmediğiniz parti araçları dahi bugün evinizin sokağından, burnunuzun dibinden bangır bangır bağıra bağıra geçiyor. Ne tepki gösteriliyor ? Sadece izlenmekte. Başka ? Başka da bir şey yapılmıyor. Neden ? Çünkü herkesin siyasi düşüncesi kendi dünyası ve yaşam biçimiyle alakalı. Sen o partiyi tutuyorsun, ben bu partiyi tutuyorum ve şu karşı da ki de diğer partinin düşüncelerini savunuyor mantığı ile ayrışmanın ülkeye, yaşantımıza zarar vereceğini artık biliyoruz. Dün bu bir oyundu, binlerce genç sırf bu yü...
 • Özlediğimiz haberler

  28 Mayıs 2018 YAZARLAR

  Gün geçmiyor ki yazı mevsiminin de yaklaşmasıyla birlikte özellikle boğulma olayları ile ilgili haberler yaygın görsel basının ilk haber sıralamasında yer almakta. Kaza haberleri deseniz ilk 3’ü kimseye kaptırmıyor. Kaçırma, cinayet, taciz haberleri de peşinden takip ediyor. Sonrasında ki haberlerin çoğu da zaten mobese görüntülerinden oluşuyor ve ülkeyi ilgilendiren yüzümüzde tebessüm oluşturacak haber ya bir ya iki tane çıktı çıkıyor. Güzel dediğimiz haberleri izlemek hafta sonunda mümkün oluyor. Sırtın da ördekleri gezdiren köpeğin ördeklere...
 • YARINLARIN TÜRKİYESİ?

  28 Mayıs 2018 YAZARLAR

  Bir gün bir milletvekili ile bir ortamda hasbihal ederken fetö'nün Türkiye dışındaki ülkelerde ve Türkiye içinde biz ülke olmamıza rağmen bizden daha iyi lobi faaliyetleri yapıyor dedi. Bu lobi faaliyetlerinin ülkeler arası diyaloglar da ne kadar önemli olduğundan da bahsetti. Konu buraya gelip yetişmiş idareci ve devlet adamı eksikliğinden de bahsedince uzun zamandan beri zihnini kurcalayan, aklıma takılan bir konuyu kendisine sorma ihtiyacı duydum ve sordum. Ülkemiz yeni şekliyle silah sanayiinde teknolojik gelişmeler açısından ve benzeri tek...
 • TARAFSIZLIK İLKESİ

  26 Mayıs 2018 YAZARLAR

  Demokrasisi güçlü ülkelerde iktidar sahipleri, seçimle gelir seçimle gider. Gayet doğal, net ve açık bir durumdur bu. Doğru olan budur.. Aksini düşünenler maalesef hayırlı adam değildir.. Üstüne vazife olmayanların, 'particilik ve yalakalık' adına demokrasiyi yok hükmünde görüp, içeriden ülke bekasını tehlikeye sokacak söylemlerde bulunması, en başta yalakalık yaptığı kişiye ve partisine zarar veriyor.. Bu tür hayırsız kişiler, kendi menfaatlerini ülke menfaatinden üstün görüyor. Sözlerinin nereye gittiğini bilmeden, görevini yapmış kahraman! ...