logo

13 Ocak 2018

Tüketicinin hakları korunuyor mu?

Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, “ Bir tüketicimiz 2 yıllık bir taahhütlü abonelik sözleşmesi yapar. Ancak hizmetten memnun kalmadığı için bize şikâyete gelir ve kendisini haklı bularak Kepez Kaymakamlığı Tüketici Hakem Heyetine yönlendirilir ve tüketicimiz çok kısa bir zaman sonra bu davayı kazanır. Sağlayıcı firma Antalya Tüketici Mahkemesinde itiraz eder ve komedi de burada başlar” dedi.

Tüketici mahkemelerindeki yargılamaların tüketici aleyhine verilen kararlarla komediye dönüştüğünü söyleyen Gündüz, savunma avukatının itiraz maddesi, yanlış yönetmelikler, 6502 Tüketici Yasa Yönetmeliğini idrak edememe ve tüketici alanında uzmanlığı tartışılacak bilirkişi seçimlerini işaret etti. Tüketicinin bütün bu durumlar birleştiğinde mağdur duruma düştüğünü anlatan Gündüz, kesin hükümler varken, kanun hükmünün dışında bir kanaat getirilmesinin ve itiraz hakkının olmamasının büyük bir sorun olduğunu kaydetti.

Gündüz sözlerini şöyle sürdürdü: “Yargılamadaki madde kesin bir hüküm, yani kanaati gerektirecek hiçbir durum yok. Tüketici mahkemesinin kararı kesin olduğundan itiraz kapısı da kapanıyor. Geçtiğimiz aylarda 5 bilirkişinin yer aldığı Kepez Kaymakamlığı Hakem heyetinin tüketici lehine kararına ve 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun Yönetmeliğine rağmen Antalya 3.Tüketici Mahkemesi Başkanı kanaat kullanmıştır. Ben başkana soruyorum, Satıcı ve Sağlayıcının Yükümlülükleri madde 13 ve Abonelik sözleşmesinin feshi ve Sonuçları madde 22 neyi emrediyor ve siz neyi anlıyorsunuz?

Tüketici Mahkemesi Başkanının mahkeme esnasında, “Niye sözleşmeyi imzaladı” der? Yahu güler misin ağlar mısın? Sayın başkan, tüketici sözleşmenin içeriğini bilmek zorunda değildir. Haksız şartlar içermekte ve müzakerede yapılmamıştır. Siz yaptığınız hangi sözleşmelerinin sayfalarca içeriğin okuduğunuzu iddia edebilirsiniz? Sayın tüketici mahkemesi başkanı, 6502 / Sözleşmenin Feshi Madde 22, “Tüketici, belirsiz süreli veya süresi bir yıl ve daha uzun olan belirli süreli abonelik sözleşmesini herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin istediği zaman feshetme hakkına sahiptir”

Gerekçeli kararda işi sonucunu bilirkişiye bağlanmış. Biz her zaman söylüyoruz, “Bilirkişiler hakim, mübaşirlerde savcı olmuş” Bilirkişi itirazımızda başkan, “ bilirkişiyi ben seçtim” Bu davada hesap uzmanına ihtiyaç yok, tüketici hukukunu kavramış bir bilirkişi olması gerekirdi. Bizim itirazımız sayılara yani parasal hesaba değil. Yargılamanın kurgusuna. Dedik ya tam bir komedi.Tüketici dernekleri ile tüketici hakem heyetleri ve mahkemeleri bazen ayrı dillerde konuşuyoruz. Hukuku ve adaleti temsil edenler biraz daha dikkat ve özen göstermelerini rica ediyoruz. Sonuçta herkes evine ekmek götürüyor. Bir dava bittikten sonra sıradaki dava demenin bir anlamı ve mazereti kabul edilemez. O zaman Anayasa’nın 172 maddesi yani Tüketicinin Korunması Maddesi havada kalır. Bizlere de ihtiyaç kalınmaz”

Tüketicilerin haklarını arayabilmeleri için haklarının neler olduğunu bilmesi gerektiğini belirten Başkan Neşet Gündüz, bilinmeyen bir hususta hak ararken mağduriyetin arttığını kaydetti. Gündüz, Türkiye’de Tüketicilerin bilinçli olmadığını ve bu nedenle Tüketici Hakem Heyetleri ve Tüketici Mahkemelerinde çok sayıda dava dosyası oluştuğunu belirtti. Gündüz, “Bizim görevimiz bu konuda tüketicileri hakları konusunda bilinçlendirmek. Tüketicileri haklarını arama yollarını öğretebilmeyi hedef aldık. Bugün tüketicilerin karşısında duran en önemli sorun bankalar tarafından çeşitli adlar altında alınan ücretler geliyor. Tüketici bankaların haksız yere aldığı ücretleri geri alabilmek için Kaymakamlıklar bünyesinde kurulan Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlıklarına başvuruyor. Bunun için bankalar ile Tüketici Sorunları Hakem Heyeti arasında mekik dokuyor. Kendisinden haksız yere alınan ücretleri geri almak için büyük bir uğraş veriyor. Biz dernek olarak bu konuda da mücadele ediyoruz. Tüketici haklarını bilirse hakkını arayabilir. Bizde tüketicileri bilinçlendiriyoruz. Şunun bilinmesinde yarar var. Herkes tüketicidir. Tüketici olmayan yoktur. Tüketiciler evresel tüketici haklarını bilmek durumundadır. Tüketici olarak haklarının neler olduğunu en iyi bilen kişi hakkını en iyi arayan kişidir” şeklinde konuştu.

Murat ŞENTÜRK

Share
381 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ