logo

Toptancı halinde olağanüstü toplantı

 

Antalya tarımının tüm paydaşları,  ‘Yeni Hal Yasa Taslağı’nı masaya yatıracak.

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘Yeni Hal Yasası Taslağı’ ile ilgili Antalya’da hareketli günler yaşanıyor. Yasayla ilgili hazırlanan taslağın su yüzüne çıkmasıyla komisyoncuların kaldırılması netleşti. Bu gelişme üzerine harekete geçen sektör, Antalya milletvekilleri aracılığıyla seslerini Cumhurbaşkanı’na duyurma çalıştı; ancak bir türlü bu isteklerini gerçekleştiremediler. Bunun üzerine, bir başka seçeneğe yönelmeyi tercih eden tarım sektörü önde gelen kurum ve kuruluşları, sektörde yer alan tüm kesimlerin katılım sağlayacağı geniş bir toplantı gerçekleştirmeyi planlıyorlar.

Üretim düşer endişesi
Ticaret Bakanlığı bünyesindeki bürokratların, sektör paydaşlarının görüşünü dikkate almamasından yakınan ve “Sektör aktörlerinin yer almadığı hiçbir çalışma başarı sağlayamaz. Taslak bu haliyle meclisten geçerse faturası üreticiye kesilir, ülke tarımına kesilir. Komisyoncunun yerini üretici birlikleri yahut kooperatifler alacak. Yeni uygulamayla fiyatlar daha da artar. Komisyoncular, üreticiyi gözeten bir politika izliyor; ama yeni uygulamayla bu durum ortadan kalkacak endişesi yaşıyoruz” açıklamalarında bulunan Antalya Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncular Derneği Başkanı Nevzat Akcan, “Komisyoncuların kalkmasıyla sektörde büyük bir boşluk oluşacak, adeta her şey havada kalacak. Bu tablodan en çok etkilenecek olansa yine üretici olacak ve üreticinin tarımdan çekilmesi hızlanabilir diye düşünüyoruz” dedi.

Çarşamba günü toplanacaklar
Üreticileri, komisyoncular gibi kimsenin destekleyemeyeceğini savunan Başkan Akcan, “Taslağın bu şekliyle yasalaşmasına şu an için Antalya tarım sektöründe yer alan tüm kesimler karşı çıkıyor. Bu nedenle çarşamba günü tarım sektöründe yer alan tüm sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla olağanüstü bir toplantı gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Şu ana kadar sektörde yer alan tüm paydaşlarımız komisyoncuların kaldırılmaması konusunda bizlere desteklerini sunuyorlar” ifadelerini kullandı.

Taslakta neler yer alıyor?
Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘Yeni Hal Yasası Taslağı’nın yasallaşması halinde ülke genelindeki hal sayısı 175’den 30’a inecek ve toptancı hallerinin belediyeler tarafından değil de Bakanlık izniyle kurulacak olmasından dolayı hal rüsumu ve cezalı hal rüsumu kalkacak. Ayrıca hallerdeki çeşitlilik arttırılarak sadece sebze meyve değil et, süt, su, arı ürünleri ile kesme çiçek de hallerde bulunacak. Haldeki komisyoncular kalkacak ve bunların yerine üretici birlikleri ya da kooperatifler oluşturulacak. Ayrıca üretim alanlarında toplama merkezleri oluşturulacak ve ürünün tarladan direk pazara ulaşması sağlanarak maliyetler düşürülecek. Bir başka ifadeyle tarladan sofraya gelen ürünlerin fiyatları arasındaki farkın azaltılmasına yönelik adımlar atılacak. Komisyonculuk faaliyetinde bulunan olursa cezai işlem uygulanacakken yeni yasada üretici, üretici örgütleri, ithalatçı ve tüccar yer alacak. Taslakla birlikte maliyetlerin düşürülmesine yönelik atılan bir diğer adım da soğuk zinciri olacak. Üretilen ürünlerin pazara ulaştırılması kapalı kasa ve klimalı araçlarla yapılacak. Oluşturulacak soğuk zincirle ürün kayıplarının azaltılması ve ürün kaybına bağlı yaşanan fiyat artışlarının önüne geçilmesi hedefleniyor. Taslakla birlikte ürünlerin cinsi, miktarı, üretici bilgileri barkotlar üzerinde yer alacak. En önemlisiyse üretici maddi anlamda daha fazla desteklenecek.
Veli AKOĞLU

Share
#

SENDE YORUM YAZ