logo

Toptancı halinde deprem

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Pazardaki fiyatlara ayar çekme kararı aldık” açıklaması Antalya Toptancı Hali’nde endişe yarattı.

Ekim ayından bu yana süren ‘Hal Yasası’ ile ilgili tartışmalar, bitti derken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarıyla tekrar baş gösterdi. Partisinin grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Pazardaki bu fiyatlara ayar çekme kararı aldık. Gerekirse bu adımları atacağız. Vatandaşımıza sağlıklı ucuz ürün vermeye çalışacağız. Belediyelerde ekmek uygulamasına benzer çalışmayı sebze-meyvede de yapabiliriz. Vurgunu komisyoncular yapıyor. Gıdayı üreticiden tüketiciye farklı aracı olmadan en uygun fiyatla vatandaşa ulaştırma gayreti içinde olacağız” dedi.

“Büyük endişe var”
Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Antalya Toptancı Hal Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Nevzat Akcan, “Yeni Hal Yasası Taslağı’nın ortaya çıkmasıyla endişeli günler geçiren sektörümüz, geçtiğimiz yılın Aralık ayında gelen haberlerle mutlu olmuştu. Yasa gündeme geldiği günden bu yana birçok tartışmayı beraberinde getirdi ve bunların başında komisyonculuğun kaldırılması geldi. Konuyla ilgili üretici kanadından aldığımız büyük destekle ciddi bir mücadele gösterdik. Büyükşehir Belediye Başkanımız Menderes Türel bu konuda yanımızda oldular ve onların da desteğiyle komisyonculuğun kalkmayacağı konusunda bir söz aldık. Ama bu gelişmenin ardından ne olduysa oldu ve Cumhurbaşkanımızın açıklamaları geldi. Şu an toptancı hallerinde büyük bir endişe var” ifadelerini kullandı.

“Komisyoncunun oranı belli”
Sebze-meyve fiyatlarından komisyoncuların sorumlu tutulmasına bir anlam veremediklerini aktaran Başkan Akcan, “Komisyoncunun aldığı pay yasalarla belirtilmiştir ve komisyoncunun kazancı yasal olarak yüzde 8’dir. Fiyatları arttıran komisyoncular değil, gübre, tohum, su, elektrik gibi girdilerin fiyatlarındaki artıştır. Komisyoncu, ülke tarımının bel kemiğidir, üreticinin dostudur. Eğer komisyoncular kalkarsa ülke tarımı ağır bir fatura öder. Komisyoncular, bugüne kadar çiftçiyi gözeten politikalar izlemiştir. Komisyoncular kaldırılırsa çiftçiler havada kalır ve bunun sonucunda da üretimden çekilme çok üst seviyelere çıkabilir. Hal borsasının olması çok önemlidir. Hal borsası olmazsa fiyatlar tek elden çıkar, bu durumun sonucunda çiftçiyi kimse düşünmez. Konuya sadece komisyoncunun kaldırılması olarak bakmak çok yanlış olur” dedi.

“Nedenleri iyi araştırılmalı”
Sebze-meyve fiyatlarındaki artışın kendilerinden kaynaklanmadığı belirten Başkan Akcan, “Patlıcan şu kadar arttı diyorlar. Bunun sebebi biz değiliz, bunun sebebi arz-talep dengesi. Eğer ürün hale az geldiyse ve bu ürüne alım talebi yüksekse ürün doğal olarak fiyat yükselişi gösteriyor. Eğer ürün hale bol geldiyse ve talep fazlası oluştuysa ürünün fiyatı düşüyor. Biz fiyatları belirlerken bir kişinin, kendimizin ya da bir takım firmaların çıkarına göre oluşturmuyoruz. Tamamen borsa mantığıyla arz-talep dengesine göre fiyat belirliyoruz. Bunun en somut örneği de geçtiğimiz haftalarda yaşanan hortum felaketidir. Hortum felaketinin olduğu haftaya kadar fiyatları artış gösteren patlıcan, onca seranın iş görmez hale gelmesine rağmen afet haftasında fiyat düşüşü yaşadı. Eğer fırsatçılık yapıyor olsaydık afet haftasında patlıcanın kilo fiyatının 20-30 TL’yi görmesi gerekirdi. Bu nedenle fiyat artışlarının nedenleri iyi araştırılmalı. Ülke tarımının geleceği açısından çok hassa olan bu konuya dikkatli bir yaklaşım sergilenmeli” şeklinde konuştu.

“Küf mantarı tehlikesi”
Fiyatlar konusunda önümüzdeki günlerde ciddi sıkıntılar oluşabileceğine de dikkat çeken Akcan, “Ocak ayında fiyatı en fazla artan ve azalan ürünler de belli oldu. Buna göre çarliston biber yüzde 87,87’lik fiyat artışıyla Ocak ayının zam şampiyonu oldu. Bu ürünü yüzde 80,94 ile patlıcan, yüzde 67,63 ile ıspanak, yüzde 63,84 ile sivri biber, yüzde 53,31 ile taze fasulye, yüzde 44,31 ile salatalık, yüzde 38,75 ile domates, yüzde 36,03 ile havuç ve yüzde 28,41 ile kabak izledi. Yani listenin ilk 10 sırasında yer alan ürünlerin 8’i tarım ürünleri oldu. Bunların komisyoncuyla alakası ne olabilir? Bizlerin kazancı yasalarla belirtilmiş. Fiyat dengesi arz-talep doğrultusunda oluşuyor. Ayrıca hortum felaketinin ardından seralardaki ürünler mahvoldu. Büyük bir kesimde küf mantarı tehlikesi var. Çiftçi ürünü kurtaramazsa seralarda yer alan ürünlerin hale girişi azalacak. Hortumlu havada ucuz olan ürün, güneşli havada pahalı olabilir. Bunun sorumlusu yine komisyoncu mu olacak? Bizler halde her sabah hale giren ürüne ve alım talebine göre fiyat belirliyoruz” şeklinde sözlerini noktaladı.
Veli AKOĞLU 

Share
#

SENDE YORUM YAZ