logo

08 Temmuz 2019

TOPLUM HUZURUNUN SIRRI


Mustafa ECE
torosyapi@gmail.com

 

Zulüm etmemek, herkese hakkını vermek ve lâyık olduğu muameleyi yapmanın kelime karşılığı Adalettir.

Allahrasulu (sav), peygamberliğinden öncede Mekke toplumundan erdemlilerin bir araya gelmesiyle oluşturdukları Adalet birliği, Mekke’de adaletin temininde bir hayli iş görmüştür. Bir toplum, varlığını devam ettirebilmesinin ve geleceğine umutla bakabilmesinin temel unsuru Adalettir. İnsanın olduğu bir toplulukta her şekilde farklılıklar mevcut olacaktır. İnsanların neye inandığına bakmaksızın, yöneticilerin adil davranmaları gerektiğini söyleyen ayet ve hadisler de bize doğru yolu göstermektedirler.

‘’Allah size, mutlaka emanetleri ehli olanlara vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder. Allah size ne kadar güzel öğütler veriyor! Şüphesiz Allah her şeyi işitici, her şeyi görücüdür.’’ (Nisâ: 58)

Hz. Ali’den (radıyallahü anh) rivayetle, “Adalet güzeldir, fakat idarecilerde olursa daha güzeldir. Cömertlik güzeldir, fakat zenginlerde olursa daha güzeldir. Dinde titiz olmak güzeldir, fakat âlimlerde olursa daha güzeldir. Sabır güzeldir, fakat fakirlerde olursa daha güzeldir. Tevbe güzeldir, fakat gençlerde olursa daha güzeldir. Hayâ güzeldir, fakat kadınlarda olursa daha güzeldir.” Diyen hadisi şerif ve Ayeti kerimelerden onlarca var.

Adaletten uzaklaşan toplumlar, sadece adaletten uzaklaşmakla kalmaz, ahlaktan, hoşgörüden ve daha birçok erdemlerden de uzaklaşır. Bu hal ise o toplumu, önce idarecilerine karşı, adalet mekanizmalarına karşı ve fertlerin birbirine karşı olan güvenini kökünden sarsar. Artık toplum yaşanamaz hal almış olur. Böylece güvenin sarsıldığı, rüşvetin normalleştiği, iltimasın kol gezdiği ve emanetin ehline verilmediği bir toplum kolay manipüle edilebilir hal almış demektir. İnsanların, hangi ırk, hangi din fark etmeksizin huzur içerisinde yaşamalarının temel sırrı Adalettir.

Hani hep anlatır dururuz ya, Kardinal külahı görmektense Osmanlı sarığı görmeyi arzulayan Doğu Roma’da bu söz adeta adaletsizliğe bir başkaldırıdır. İnanç temsilcileri kendi aralarında bile adil davranamazsa başka kesimlere asla adil davranamaz. Bu halde Doğu Roma’da olduğu gibi o toplumun içten içe çöktüğünün ve tarihten silindiğinin açık göstergesidir.

ALLAH(cc)’ın sıfatlarından biri olan Adalet yeryüzünde huzur ve güvenin teminatıdır. İdarecilerin temel sorumluluğu da kendilerine tabi olan milletlere adil hükmetmeleridir. Toplumlardaki değişimin temel yapısı da Adaletten geçer. Tarih boyunca adil olan toplumlar adaletten uzaklaşana kadar tarih sahnesinden silinmemişlerdir. Bu gün kim adaleti temin ve tesis edeceğine halkını ikna ederse o millet dünyaya hâkim olacaktır. Evvelinde halkının itimadını kaybetmiş bir toplumda idareci kim olursa olsun, hatta Abdülhamid han bile olsa ülkesinin yıkılmasına engel olamayacaktır. İslam dünyaya adaleti öğreten bir inanış olmasına rağmen uygulamalarımız adil değilse oturup düşünmeliyiz. Biz Müslüman olduğumuzu mu söylüyoruz yoksa ALLAH(cc)’ın razı olduğu bir hayat tarzını mı yaşıyoruz?

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • EXPO’DA HAYAT VAR

  23 Temmuz 2019 YAZARLAR

  EXPO 2016 Antalya açılmadan önce çıta öylesine yüksek bir noktaya konulmuştu ki sanki Antalya’nın kurtuluşu EXPO olmuştu. Öylesine bir algı oluştu ki sanki turizme yüzde 100 katkı sağlayacak ve turist patlaması yaşanacaktı. Başlaması ayrı bir olay olan, yapılma aşamasında maliyeti ile tartışma konusu olan, kulesi ile herkesin diline dolanan EXPO’nun simgesinin ‘şakayık’ olması bile tartışıldı. Anlayacağınız A’dan Z’ye tartışma konusu oldu. Çünkü çıtayı birileri çok yükseğe çıkarmıştı. Açılışı adeta kurtuluş günü olarak lanse edilmiş...
 • Dedelerimiz bile teknolojik

  23 Temmuz 2019 YAZARLAR

  Yeni haberlere, güzel haberlere iyi olan her şeye muhtacız galiba.. Ondan mıdır bütün güzel anlarımızı sosyal medyada post edip  kendimize mutluluk arşivi kurmak.. Ondan mıdır ki sadece güldüğümüz fotoğraflar.. Sosyal medya ile ilgili olan her şeyi yeniden öğrenmedik mi? Öğrendiklerimiz değişmedi mi? Bize bunca şey öğretenlerimiz değişmedi mi? Evet evet bize hayatı öğretenlerimiz, yol gösterenlerimiz de bu furyaya kapılmadı mı? Bir hevesle başladıkları sosyal medya yolculuğu onları da içine almadı mı? Ellerinden gazete d...
 • BOZ AYILARDAN ÖĞRENMEK

  22 Temmuz 2019 YAZARLAR

  Türkiye’de KADEM’e KADEM’e bir şeylerin değiştirilmek istendiği her hâlükârda göze çarpmaktadır. Lakin benim anlamadığım konu ise, bu değişimin öncülüğünü neden, aleni olarak gök kubbenin MOR ÇATI’sı altında, tek KADEM’e de ayrıcalıklı derneklere verilmiş olmasıdır. Bu kadar mahir ve üstün özellikleri nedir ve bu değişim isteğinin asıl arka planında kimler vardır. Bu kadar becerikli gönüllüleri bir araya kimler toplamıştır veya nasıl birbirlerini bulmuşlardır? Geçmişte başörtüsü direnişi adına bir araya gelen birkaç gariban kız çocukları içi...
 • BAŞARIYI NE ZAMAN KABULLENECEĞİZ?

  22 Temmuz 2019 YAZARLAR

  Sözlük anlamı herkesin gösteremeyeceği beceri, beceriklilik, hüner, ustalık olan marifetler iltifata, iltifatlar ise marifete tabidir. Başarının sözlük anlamı ise üstesinden gelinen, başarılan iş olarak tanımlanmaktadır. Başarı her kim tarafından gösteriliyor ise bunu her zaman desteklemek, takdir etmek gerekir. Yapılan işler takdir edilir, desteklenir, yüreklendirilir ise ileri ki zamanlarda daha güzel işlerin ortaya çıkması sağlanır. Oysa günümüzde şöyle bir baktığımızda gördüğüm manzara karşısında şaşkınlığımı gizleyemiyorum. ...