logo

TİKA’ dan turizm eğitimi

 

Türkiye’nin Pasifik’ten Orta Asya’ya, Ortadoğu ve Afrika’dan Balkanlara, Kafkasya’dan Latin Amerika’ya kadar birçok ülke ile bilgi ve tecrübesini paylaşmasına aracı olan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kazakistan ve Kırgızistan’dan gelen 21 kişilik gruba Antalya’da turizm eğitimi veriyor.

59 ülkede, 61 ofis ve 150 ülkede 25 bin projeyle çalışmalarına devam eden TİKA tarafından Türk dünyasında turizm sektörünün gelişmesi amacıyla Kazakistan ve Kırgızistan’dan gelen 21 kişilik gruba Antalya’da turizm eğitimi veriliyor.

Manavgat ilçesinde eğitim veriliyor

TİKA’nın desteğiyle Hacı Bayram Veli Üniversitesi, Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi, Kazakistan Ahmet Yesevi Üniversitesi, Turizm Akademisyenleri Derneği (TUADER), Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TURKSOY) ve Turizm Otel Yöneticileri Derneği (TUROYD) iş birliğinde “Turizm Sektöründe Mesleki Yeterlilik Potansiyelinin Geliştirilmesi” projesi başlatıldı. Proje kapsamında Kırgızistan ve Kazakistan’dan gelen 21 kişilik ilk gruba Antalya’nın Manavgat ilçesinde bir otelde eğitim veriliyor.

Bakan Ersoy: “TİKA sorumluluklarını yerine getirmeye devam ediyor.”

Turizmde çalışan ve üniversitelerin turizm bölümlerinde okuyan öğrencilerden oluşan grup, yiyecek içecek, restoran ve idarecilik alanlarında eğitim alıyor. Teorik ve uygulamalı olarak 15 gün sürecek eğitimi tamamlayanlar mesleki yeterlilik belgesi almaya hak kazanacak. Türkiye’nin turizm cenneti Antalya’da verilen eğitim tam da yerinde verilen bir eğitim olduğunu gözler önüne seriyor. Geçtiğimiz günlerde Kültür ve Turizm Bakanı Nuri Ersoy’un dediği gibi:“ TİKA misyon ve vizyondaki değer ve hedeflerden sapmadan sorumluluklarını yerine getirmeye devam ediyor.”

Türk turizmi gelişecek

TİKA öncülüğünde gerçekleştirilen proje ile Türk dünyasında turizmin gelişmesi amaçlanıyor. Proje ile birlikte, yetiştirilen kişilerin kazandıkları donanımlarla ülkelerinde turizm gelirlerini artıracağını ve istihdamı güçlendirecekleri söyleniyor.

Türk Cumhuriyetlerinde turizm sektöründeki mesleki yeterlilik potansiyelinin geliştirilmesi için eğitimlerin dönem dönem devam edeceği söylenirken, bundan sonraki eğitime Özbekistan’dan katılım gerçekleşeceği bilgisi kaydedildi.

Gonca ÖZTÜRK

Share
#

SENDE YORUM YAZ