logo

TARİHİ YAPILANDIRMA

‘7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması’ kanunun avantajlarını ve özelliklerini anlatan Antalya Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Nejat Deniz, kanunun diğer kanunlardan farklı olduğuna dikkat çekti.

Antalya’da 2 milyar lira civarında yapılandırılacak meblağ olduğunu ve bunun 1 milyar 680 milyon liralık kurum alacağının yapılandırıldığını söyleyen SGK İl Müdürü Nejat Deniz, Antalya olarak bazı ilkler yaptıklarını ifade etti. Deniz, bu kapsamda 75 bin sigortalı ve işverene mektup ile ulaşıldığını dile getirirken personelin de tek teke telefon ile yaklaşık 22 kişiye ulaştıklarını duyurdu.

YAPILANDIRMA NELERİ KAPSIYOR?

Bugüne kadar çıkan en kapsamlı yapılanhdırma olduğunun altını kalın bir şekilde çizen Nejat Deniz, yapılandırmanın 2018 Mart ayı ve öncesi dönemlere ait 4/a,4/b ve 4/c sigortalılara ait sigorta pirimleri, işsizlik sigortası pirimleri, idari para cezaları, iş kazası meslek hastalığı veya işveren ya da üçüncü kişilerin sigortalılara yaptıkları haksız fiiller sonucunda doğan rücu alacakları, yersiz bağlanan gelir ve aylıklardan doğan alacaklar ile Bağ-Kur sigortalılarının daha önce doldurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğacak alacakları kapsadığını açıkladı.

KAPSAMI ÇOK GENİŞ OLDU

Bu yapılandırmanın kendileri açısından mutluluk verici olduğunu belirten Antalya Sosyal Güvenlik İl Müdürü Nejat Deniz, yapılandırmanın tarihi olduğunu belirtti. Yapılandırmanın son günlere yaklaştığını hatırlatan Deniz, “Sadece SGK açısından değil birçok kamu-kurum ve kuruluşa olan borçların yapılandırması söz konusu oldu. Biz de bu kapsamda yer aldık. Daha çok prim veren sigortalılarımız, daha önce aylık alırken yersiz aylık aldığı anlaşılan kişilerin de bu yapılandırmaya yönelik borçlarını taksitlendirmesi, peşin ödemesi mümkün hale gelecek. Daha önce iş kazası yada meslek hastalığı gibi kurumumuz ile arasında hukuki anlaşmazlıklar olanlar da yapılandırmaya dahil. Daha önce de birçok kez yapılandırma kanunu çıktı. Bunlar içerisinde farklı alacaklar yapılandırıldı. Ancak 7143 kanun itibariyle en fazla sigortalımızı, işverenimizi kapsayan yapılandırma kanunu bu. Niteliği, kapsamı itibariyle çok daha geniş kesime hitap eden bir kanun. Bu yüzden diğer kanunlardan farklı olarak özelliklerini avantajlarını ortaya koyalım diye bu çalışmayı paylaşmak istiyoruz” dedi.

GENEL SAĞLIK SİGORTASI

Genel sağlık sigortalarının yapılandırmadan faydalanabileceğini aktaran Deniz, kişilerin maddi durumu kötüyse, tespit edilmesi için Sosyal Yardımlaşma Vakfı’na gidilmesi gerektiğine dikkat çekti.

İHALEYE GİRECEKLERE BÜYÜK ŞANS

Yapılandırma kapsamında müracaat edenlerin yararlanacağı avantajlara değinen Deniz sözlerine şöyle devam etti: “Yapılandırma kapsamına giren dosyalar için haciz yok. İşverenlerin en büyük ticari noktada adımı ihale işleridir. ‘Borcu yoktur yazısı’ alarak ihaleye girebilecekler. Bağ-kur sigortalılarımız borçlarından dolayı yararlanamıyorlardı. Bu kapsamda 60 günden fazla prim borcuna sahipse bağ-kur genel sağlık sigortaları bu yapılandırmayla bu haklardan yararlanabilecekler. Antalya’da yapılmayan metotlar denedik. 75 bin sigortalımıza, işverenimize davet mektubu göndererek, bilgilendirmede bulunduk. Antalya açısından başarıdır. İcra takibine konu olmuş kişilere de 25 bin ödeme emri gönderdik. Muhtarlar, esnaflar, ticaret odaları ile işbirliği içerisinde 35 bin sigortalı ve işverenimize oda üyelerimize mail yollayarak bilgilendirme yaptık. 91 bin cep telefonuna mesaj yolladık. 15 bin broşürü sanayi bölgesine, işletmelerin çok olduğu yerlere giderek temin ettik. Halk otobüslerinde yapılandırmayla ilgili afişlerimizi ilan ettik. 45 sivil toplum kuruluşumuza bizzat ziyaret ederek bilgilendirmede bulunduk. Binalarımıza bez afişler asarak dikkat çektik.”

SGK Antalya İl Müdürü Nejat Deniz son olarak yapılandırma ile birlikte işverinin kendisini temizleyerek yeni bir sayfa açmasını sağladığını ve bu bakımdan da çok önemli olduğunu vurguladı.

HABER: Yalçın KÜÇÜK

Share
#

SENDE YORUM YAZ