logo

23 Temmuz 2019

Spor okullarına dikkat

Yaz döneminde binlerce çocuğa çeşitli spor branşlarında eğitim veren spor okullarının seçimi konusunda hassas davranmak gerekiyor.

Günümüzde birçok anne-baba, çocuklarının yaz aylarında spor yaparak eğitim-öğretim yılının stresini atmasını ve yeni döneme sağlıklı bir şekilde girmesini tercih ediyor. Ebeveynlerin bu tercihinde, çocukların sporu sevmesi ve kötü alışkanlıklardan uzak durması da büyük yer tutuyor. Uzmanlar, bu görüşte olan ebeveynleri, çocuklarını spor kulübü bünyesinde hizmet veren, kurumsal yapıya kavuşmuş olan kurslara göndermeleri konusunda uyarıyor. Yaz dönemi olması dolayısıyla kent genelindeki tüm kurslarda futbol, basketbol, jimnastik, yüzme ve farklı branşlarda eğitimler devam ediyor. Bazı çocuklar özel kurslarda yemek, yabancı dil eğitimi ve eğlenceli aktivitelerin yer aldığı tüm gün süren kurs programlarına katılırken birçok çocuk belediyelerin ücretsiz yaz kurslarında eğlenerek spor yapma şansı buluyor.  Ancak özel ya da belediye fark etmeksizin kurslara katılan her çocuk bu kurslardan memnun şekilde ayrılamıyor.

 

Yaz döneminde birçok kurs futbol, voleybol, sutopu, cimnastik, tenis ve yüzme branşında eğitimler düzenliyor. Ortak amaçsa çocukların yaz dönemini spor yaparak eğlenceli bir şekilde geçirmesi ve gelecek için iyi sporcuların keşfedilmesi. Ancak ebeveynlere bu noktada büyük görevler düşüyor. Ebeveynler, çocuklarının kurslardan fayda sağlaması ve üzülmemesi için çocuklarını gönderecekleri kurslardaki spor kulübü faaliyetleri gözden geçirip yetiştirdiği lisansı sporcu sayısına incelemeleri ve antrenör ekibini iyi şekilde incelemesi gerekiyor. Yaz döneminde, spor eğitimi veren kurs sayısında ciddi artış yaşanıyor ve her kurs ebeveynlerle öğrencileri mutlu edemiyor. Özellikle çocuklarını yüzme kurslarına gönderen ebeveynlerin dikkat etmesi gerekenler listesinin başında hijyen geliyor. Çocuklara eğitim verilen havuzun ve tesisin temizlik şartlarına uyup-uymadığının çok iyi araştırılması gerekiyor. Zira her kurs, sporcu sağlığına gereken önemi vermiyor.

 

Yapılan araştırmalarsa yaz aylarını spor yaparak geçiren çocuklardaki stres oranının, yaz aylarını spor yapmayarak geçiren çocuklara oranla daha düşük seviyede olduğunu ortaya koyuyor. Spor yaparak yaz dönemini geçiren çocuklar daha sağlıklı ve daha dinç bir beden ve ruh sağlığına sahip oluyor. Uzmanlar, bu noktaya dikkat çekiyorlar ve başarılı bir eğitim dönemi geçirmek isteyen çocukların yaz aylarında spor yapmalarına yönelik tavsiyelerde bulunuyorlar. Yaz döneminde açılan kursların ayrı bir önemi de ülke için milli sporcuların keşfedilmesi yönünde. Yaz döneminde, ebeveynlerin yönlendirmeleriyle kurslara katılan çocukların hangi spora yatkın oldukları kurslarındaki eğitmenleri tarafından araştırılıyor. Daha sonra uygulanan eğitim programlarında başarılı olan ve gelecek olduğu gözlenen çocuklar, bulundukları spor branşında devam etmesi konusunda bilgilendiriliyorlar.
Veli AKOĞLU

Share
#

SENDE YORUM YAZ