logo

10 Ekim 2016

Sırrı çöz kahveyi iç

dsc_0002-kopya-kopya

BU SIRRI BİLEN AZ

Türk kültürünü işletmesinde yansıtmaya çalışan, müşteride niceliği değil niteliği daha çok ön plana çıkaran Ahmet Özcan, kapısının girişine astığı ‘Karagözüm karadır sözüm bir kahve içmeden geçme gözüm’ yazılı tabela ile adeta gönülleri fethediyor. Müşterilerine küçük sürprizler yapmayı da seven Özcan, kahvenin satış fiyatı olan 3.91’in neden 4 lira veya 3 lira olmadığının sırrını çözmeleri karşılığında ücretsiz kahve ikram ediyor. Şu ana kadar iki yılda 8 kişinin bu sırrı çözebildiğini de ekliyor.

Antalya Valiliğinin karşısında müşterilerin dikkatini çeken üslubuyla hizmet veren Kahvem Turkuaz 1071 keyfi, damak tadı ve gizemiyle müşterilerini adeta mest ediyor. Çalışma saatlerinin sabah kalkınca, akşam sıkılınca şeklinde olduğunun belirtilmesi müşterilerin çalışma taleplerinin oluşmasına da neden oluyor. Çalışma saatlerindeki bu esnekliği görenlerin taleplerini reddettiğini söyleyen Ahmet Özcan, on parmağında on marifet olan bir işletmeci olarak tanınıyor. Öyle ki dükkanın iç dizaynını kendisinin tasarlamasının yanında, kahvenin yanında ikram ettiği tatlıları kendi el emeği ile yapıyor.

İki yıldır müşterilerine kahveyi sattığı fiyat olan 3.91 liranın sırrını soran ve cevabını bilene ücretsiz kahve vereceğini taahhüt eden Ahmet Özcan, geçtiğimiz yıl sadece 2 kişinin bunu bildiğini, bu yıl ise şu ana kadar 6 kişinin rakamın gerekçesini çözdüğünü söylüyor. Hayatı boyunca farklı olmayı seçtiğini ve ticaret hayatına da bunu yansıttığını belirten Özcan, müşterilerinin kahvede tavla-okey oynaması yerine kendisi ile sohbet etmesini, kitap okumasını istediğini dile getiriyor.

Müşterilerine küçük şakalar yapan ve onlarla adeta aile gibi olduğu gözlenen Ahmet Özcan, menü olarak Göktürk Yazılarının yer aldığı menüyü sunduğunu, menü diye sunduğu şeyin aslında Göktürk alfabesiyle yazılmış Gençliğe Hitabe olduğunu anlatıyor. Sempatik tavırları ile dikkat çeken Ahmet Özcan, güler yüzlü tavırları ile diğer esnaf tarafından da takdirle karşılanıyor. AESOB Eski Başkanı rahmetli Abdullah Sevimçok’un dükkanı en çok ziyaret eden isimler arasında olduğunu söyleyen Özcan, Sevimçok’un dükkanın yanından geçerken selam vermeden geçmediğini, hayırlı işler dilediğini aktarıyor.

Karagöz ve Hacivat tutkunu da olduğunu söyleyen Ahmet Özcan, “Karagöz ve Hacivat’ın birbiriyle atışması tüm ülkemizde 7’den 77’ye bilinir. Onların kullandıkları üslup çok hoşuma gider. Onların aralarındaki samimiyet bugün aslında toplumumuzda olması gereken bir tarzdır. Mesela ben onların uslübuyla maniler oluşturmayı çok seviyorum. Aklıma geldikçe bir şeyler üretiyorum. Dükkan girişine yazmış olduğum ‘Karagözüm karadır sözüm bir kahve içmeden geçme gözüm’ manisini kendim icra ettim”

Murat ŞENTÜRK

Share
692 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ