logo

14 Eylül 2019

Şimdi tam zamanı

Antalya’nın kabuğunu kırması gerektiğini ve değişik pazarlar araması gerektiğini her fırsatta dile getiren ATSO Başkanı Davut Çetin, şehre turistg elmiyor diye şikayet eden esnafın da birbiri ile kavga etmeyi bırakması gerektiğini dile getirdi.

AR-GE VE TEKNOLOJİ

Gelişen teknoloji ile birlikte esnaflık kavramının da değişmeye başladığına değinen Başkan Çetin, “Özellikle gençler, yatırım yapacak olanlar geleneksel sektörler yerine bu alanlara yönelmelidir. Ar-ge ve teknoloji alanlarına girmeliyiz, yenilik yapmaya, odaklanmalıyız. Aynı işlerde verimsiz şekilde kalmamalıyız. Bu meseleyi üyelerimize, çiftçiye ve esnafa anlatmalıyız” dedi.

İNGİLİZCE AFİŞLERLE KÖTÜLEME

16 Milyon turist hedefin adım adım ilerlendiğini ancak buna karşın Antalya’da son günlerde büyük tartışmalar yaşandığına işaret eden ATSO Başkanı Davut Çetin, “Buna rağmen turizm ile ilgili olarak esnafımızdan yağmur gibi şikayetler gelmekte ve herkes kavga etmektedir. Taksici eylem yapıyor, rent a car ile kavga ediyor. Bazı yerlerde rent a carları kötüleyen İngilizce afişler asılmıştır” ifadelerini kullandı.

YOLDAN GEÇENİ ÇEVİRMEYE ÇALIŞIYORUZ

“Diğer tarafta esnaf rehberlere isyan ediyor. Hanutçuluktan şikayetlerin, yabancı rehberlerin esnafı kötülediği yönünde şikayetlerin sonu gelmiyor” diyen Başkan Budak, “Rehberler acentaları sorumlu tutuyor. Geçen ay söyledim, turizmde kriz olduğunda herkes turist gelmesi için dua etmektedir, turist geldiği zaman ise kavga bitmemektedir. Herkes diğerini şikayet etmeden önce bir durup düşünmelidir. Önce hepimiz bir kendimize bakalım, ne yaptığımıza, ne sattığımıza bakalım. Herkesin aynı şeyleri sattığı yerde ticaretin bereketi zaten olmaz. Halen yoldan geçeni çevirip mal satmaya kalkıyoruz” şeklinde konuştu.

KISIR TARTIŞMALARI BIRAKALIM

Esnaf külütürünün de teknoloji ile değiştiğine işaret eden Başkan Davut Çetin, “Artık yenilik, kaliteye ve markalaşmaya yatırım zamanıdır. Caddeden geçeni değil, internette dolaşan kişiyi yakalamak zamanıdır. Artık kısır tartışmaları bırakalım. Gelişmiş ülkelere bakalım, oralarda hangi sektörler gelişiyor, geleceğin sektörleri nelerdir inceleyelim. Türkiye’de ve Antalya’da küçük tarım üreticisi ve esnaf, hatta hepimiz mutlaka dönüşmeli, kendimizi yenilemeliyiz” açıklamasında bulundu.

Yalçın KÜÇÜK

Share
#

SENDE YORUM YAZ