logo

Seracılara müjde!

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)  ve Türkiye Bankalar Birliği(TBB) aracılığıyla düzenlenen “Reel sektör ve finans sektörü diyalog güçlendirme toplantısı” Antalya’da gerçekleşti

Toplantının açılış konuşmasını yapan TOBB Başkanı Aydın, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından müjdesi verilen kredi ürünü uygulamasının detaylarını da kamuoyuyla paylaştı.

Antalya’da gerçekleşen toplantıya; Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın,Bankalar Birliği Yönetim Kurulu üyeleri,  çeşitli oda ve borsa başkanları, 12 ayrı bankanın genel müdür ve müdür yardımcılarıyla birlikte Burdur, Isparta ve Denizli’den geleniş dünyasının temsilcileri katıldı.

14 bölge toplantısı ile 81 ildeki ve sanayicilerle bir ara gelindiğini ifade eden TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, bunun aynı zamanda kendileri için de bir ilk olduğunu söyledi. Finans sektörü ve reel sektörün tarihte ilk kez bütün Anadolu’yu gezdiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu bu vesileyle sıkıntı ve dertleri birinci ağızdan dinleme ve öğrenme fırsatı bulduklarını da dile getirdi. Müjdeli bir haber getirdiklerini de sözlerine ekleyen Hisarcıklıoğlu,bu müjdeyi vermesi için sözü TBB Başkanı Hüseyin Aydın’a bıraktı.

Sera kredisi verilecek

Bu toplantılar aracılığıyla 81 ildeki iş ortakları ile bir araya geldiklerini belirten Aydın: “Çok faydalı toplantılar oldu. İnşallah bu hayırlı kazançlara vesile olacaktır. Dün Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’ın açıkladığı gibikredi ürünü uygulamamızı kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz. Bu bir sera kredisidir. Bu bölgenin yakinen bildiği bir üretim modelidir. Bunu biraz daha zenginleştirip geliştirerek kamuoyu ile paylaşıyoruz. Bu paketle özellikle jeotermal su kaynaklarının bulunduğu bölgeler başta olmak üzerebelirli bölgelerdeki yoğunlaşmayı Türkiye’nin bütün bölgelerine yaymak istiyoruz. Bunu yaparken tarımsal üretimin geliştirilmesini, tarımda sürdürebilirliğin sağlanmasını, kapasitenin ve üretimin verimliliğinin artırılmasını amaçlıyoruz. Böylelikle üretimin maliyeti düşecek ve bunlarda fiyatlara olumlu yansıyacak. Dolayısıyla da daha kaliteli ve nitelikli ürünler daha düşük fiyata tüketiciye sağlanmış olacak “ diye konuştu.

Bu paketin yeni sera yapan herkesi kapsayacağını vurgulayan Aydın: “  Sera hala atıl ise onun üretime katılması, modernizasyonu, tadilat ve onarımı için de destek sağlanacak. Burada bütün amaç kapasite verimliliğini artırmak. Kim bunları yapmak ister ise biz onlara son derece kaliteli bir finansman sağlayacağız” dedi.

Yatırımın yüzde 75’i için kredi verilecek

Vadelendirme sistemlerine ilişkin de konuşan Aydın sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Genelde bizler Türkiye’ de imalat döneminde vadelendirme yaparız. Halbuki bir şey başlayıp bitmeden onun taksitlendirmesinin başlamaması gerekiyor. Başlatır isek kaynağımız yetersiz kalır ve pahalı bir şey yapmış oluruz. Bu bizi sıkıntıya sokar. Burada ise iki yıla kadar ödeme süresi veriyoruz. Bir seranın yapımı elbette iki yıl sürmüyor ancak biz her koşulda iki yıla kadar ödemesiz bir dönem sunuyoruz. Toplamda 7 yıla kadar da vade veriyoruz. Bu vade yatırım kredisi içindir. Total yatırım kredisi ise kurguladığınız sera durumuna göre değişir. Devletin suspanse ettiği miktara kadar yapar iseniz vade kadar fiyat avantajıyla da karşılaşırsınız. Biz yatırımın yüzde 75’ ine kadar olan kısmını yatırım kredisi olarak veriyoruz. Yani sera 100 birimlik bir yatırımsa 75 birimini biz yatırım kredisi olarak veriyoruz.”

Yatırım kredisinden sonra işin işletme kredisi kısmına geçtiklerini ifade eden Aydın: “İşletme kredisini 14 ay vade ile veriyoruz. Buradaki ürünlere göre yeni hesaplanmış piyasa koşulları ile daha uygun bir işletme kredilendirmesini de yapmış oluyoruz. Bütün amacımız farklı bölgelerde ve farklı şekillerde yapılan üretimin artırılması rekabetin ise artırmaması” diye konuştu.

Faiz 08.25

10 milyon TL’ ye kadar olan yatırımlarda Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın süspansiyon desteği olduğunu da hatırlatan Aydın:“Bugünki koşullarda 7 yıl vadeli bir kredi için 08.25’lik bir faiz oranı oldukça uygun vecazip bir faiz oranıdır. 2020 yılına kadar bu durum devam edecek. Ayrıca işletme kredilerindeki birim maliyetleri de güncelleniyor. Bunların yapılmasındaki asıl neden ise; işi yapanın cebinden bir para çıkmaması,sağa sola borçlanmaması ve işlerinin tamamını Ziraat Bankasından aldığı bu kredi ile halletmesi. Türkiye’nin bütün bölgelerinde bu kredi uygulaması başlamıştır. Hangi Ziraat Bankası’na giderseniz gidin bundan faydalanabilirsiniz. İster tadilat, ister satın alma, ister se de yeni sera olsun vakit kaybetmeden üretim gerçekleştirilmesi için kredileri hazır hale getirdik. Bu vesileyle ülkemizin farklı yerlerinde yaşanan doğal afet ve felaketlerden etkilenen bütün üreticilerimize kredi veriyoruz. Ziraat Bankası dün olduğu gibi bugün de, yarın da iş ortaklarının yanında olacaktır” diyerek bu yeni uygulamanın başta üreticiler olmak üzere iş ortaklarına ve tüketicilere hayırlı ve uğurlu olmasını diledi.

Ceylan YAŞAR

Share
#

SENDE YORUM YAZ