logo

01 Nisan 2019

SEÇME HAKKI


Mustafa ECE
torosyapi@gmail.com

 

İnsanoğlu, yeryüzünde var olan bütün canlılardan farklı olarak yeryüzünü imar etme özelliğine sahiptir. Bu özellikte insanları diğer canlılardan ayıran temel özelliktir. Bunu şöyle açıklayabiliriz, başka hiçbir canlının yapamayacağı yüksek yüksek binalar yapıyor olmasıyla birlikte, dünyayı 6-7 kez yok edecek miktarda silahlar üreterek ve bu silahları muhafaza ediyor olması bunun açık göstergesidir.

Allahu Teala (cc) yeryüzünü imar etme özelliğini sadece insanlara vermiş olmasından dolayı yüklemiş olduğu sorumluluğun farkına varmak zorundadır. Yeryüzünde mutluluğun, huzurun ve adaletin hâkim olması ve zulmün, huzursuzluğun, terörün hâkim olması da insanların elindedir. Hiçbir canlının elinde bulunmayan yeryüzünü imar etme özelliğini eğer insanoğlu adaletle süslemezse, yeryüzünün fesada bulandığını görüyoruz.

İnsana verilen seçme hakkının kullanılması zannedildiği kadar kolay değildir. Eğer o kadar kolay olsaydı ifsat hareketi Hz. Adem döneminden itibaren başlamazdı. Hatta halifelerle renklenen yeni devlet ve dünya yönetimi modeli ihtilaflarla birbirlerine düşecek şekle gelmezdi. Herkes kendini haklı görmekle meşgul olmaktadır. Aksi takdirde insan seçme hakkını kullanmış olmazdı ki biz bu hallere imtihan diyoruz.

Bizim anladığımız şekliyle, yaratıcısını yakînen bilen şeytanda kendince, kendini haklı görerek ve insanoğlunu da kandırarak kendi safına çekmeye çalışmamış mıdır? Yani yanılmamız an meselesi, elimizde doğru ölçü aletinin olmaması veya elimizdeki teraziyi doğru kullanamama riski her zaman için mevcuttur. Herkes, bana göre gerçek ne kadar açıkken neden millet göremiyor diye düşünmekle meşgul ola dursun. Aslında hakikatler açık olmasına rağmen hakikatmiş gibi görünenlerin hakikatin üstünü nasıl örttüğünü keşke bir anlayabilsek.

Bu yazıyı pazar günü oy kullanımından hemen sonra ve oy verme işlemi bitmeden yazdığım için mevcut seçim sonuçlarıyla ilgili bir şey yazmak doğru olmayacaktı. Ama içinde bulunduğumuz seçimlerde âcizane bana ters gelen bir konudan bahsetmeden yazıya son vermek istemedim.

Bana göre bu seçimler gerginlik politikalarının üzerine bina edildi. Yarın yüz yüze bakacağımız, alışveriş yapacağımız ve zorda kaldığında yardımına koşacağımız belki de yardımını ümit edeceğimiz kimselerle gerginlik ortamında idareci tespit etmek ne kadar doğrudur bilemedim.  Birde Reisten başka kendinden vererek öz veriyle çalışıp çabalayan, koşuşturan kimsede hemen hemen yok gibiydi. Herkes vitrine oynuyor ve yapmak zorunda olduğu kadar iş yapıyor olduğunu fark ettim. Bunlar benim, doğrusuyla yanlışıyla seçim öncesi tespitlerimdir. Hakkımızda hayırlısını talep ediyor, kalpleri kudret elinde tutan ALLAH(cc)’a hamd ediyorum.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • EXPO’DA HAYAT VAR

  23 Temmuz 2019 YAZARLAR

  EXPO 2016 Antalya açılmadan önce çıta öylesine yüksek bir noktaya konulmuştu ki sanki Antalya’nın kurtuluşu EXPO olmuştu. Öylesine bir algı oluştu ki sanki turizme yüzde 100 katkı sağlayacak ve turist patlaması yaşanacaktı. Başlaması ayrı bir olay olan, yapılma aşamasında maliyeti ile tartışma konusu olan, kulesi ile herkesin diline dolanan EXPO’nun simgesinin ‘şakayık’ olması bile tartışıldı. Anlayacağınız A’dan Z’ye tartışma konusu oldu. Çünkü çıtayı birileri çok yükseğe çıkarmıştı. Açılışı adeta kurtuluş günü olarak lanse edilmiş...
 • Dedelerimiz bile teknolojik

  23 Temmuz 2019 YAZARLAR

  Yeni haberlere, güzel haberlere iyi olan her şeye muhtacız galiba.. Ondan mıdır bütün güzel anlarımızı sosyal medyada post edip  kendimize mutluluk arşivi kurmak.. Ondan mıdır ki sadece güldüğümüz fotoğraflar.. Sosyal medya ile ilgili olan her şeyi yeniden öğrenmedik mi? Öğrendiklerimiz değişmedi mi? Bize bunca şey öğretenlerimiz değişmedi mi? Evet evet bize hayatı öğretenlerimiz, yol gösterenlerimiz de bu furyaya kapılmadı mı? Bir hevesle başladıkları sosyal medya yolculuğu onları da içine almadı mı? Ellerinden gazete d...
 • BOZ AYILARDAN ÖĞRENMEK

  22 Temmuz 2019 YAZARLAR

  Türkiye’de KADEM’e KADEM’e bir şeylerin değiştirilmek istendiği her hâlükârda göze çarpmaktadır. Lakin benim anlamadığım konu ise, bu değişimin öncülüğünü neden, aleni olarak gök kubbenin MOR ÇATI’sı altında, tek KADEM’e de ayrıcalıklı derneklere verilmiş olmasıdır. Bu kadar mahir ve üstün özellikleri nedir ve bu değişim isteğinin asıl arka planında kimler vardır. Bu kadar becerikli gönüllüleri bir araya kimler toplamıştır veya nasıl birbirlerini bulmuşlardır? Geçmişte başörtüsü direnişi adına bir araya gelen birkaç gariban kız çocukları içi...
 • BAŞARIYI NE ZAMAN KABULLENECEĞİZ?

  22 Temmuz 2019 YAZARLAR

  Sözlük anlamı herkesin gösteremeyeceği beceri, beceriklilik, hüner, ustalık olan marifetler iltifata, iltifatlar ise marifete tabidir. Başarının sözlük anlamı ise üstesinden gelinen, başarılan iş olarak tanımlanmaktadır. Başarı her kim tarafından gösteriliyor ise bunu her zaman desteklemek, takdir etmek gerekir. Yapılan işler takdir edilir, desteklenir, yüreklendirilir ise ileri ki zamanlarda daha güzel işlerin ortaya çıkması sağlanır. Oysa günümüzde şöyle bir baktığımızda gördüğüm manzara karşısında şaşkınlığımı gizleyemiyorum. ...