logo

Rus turist akını

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2018 yılında en çok turist Rusya’dan geldi.  Ayrıca Antalya’ya gelen turistlerin 3’te biri de Rusya vatandaşıydı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verdiği bilgiye göre; Türkiye, 2018 yılında 39 milyon 488 bin 401 yabancı ziyaretçiyi ağırladı. Bu sayıya yurt dışında ikamet eden Türk vatandaşların da dâhil edilmesiyle Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısı 46 milyonu geçmiş oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre ise 2018 yılı turizm açısından 2017 yılından çok daha iyi geçti. 2018 yılında geçen yıla oranla 12.3 artış yaşandı ve 29 milyar 512 milyon 926 dolar turizm geliri elde edildi. 2018 yılında kişi başına ortalama harcama 647 dolar olarak kaydedildi ve turizm gelirinin yüzde 81.8’i yabancı ziyaretçilerden elde edildi.

En çok ziyaretçi Rusya’dan

Türkiye’ye en çok ziyaretçi ise Rusya Federasyonu’ndan geldi. Sayıları neredeyse 6 milyona yaklaşan Rus turisti ağırlayan Türkiye, Almanya’dan da 4 buçuk milyona yakın turiste ev sahipliği yaptı.

Türkiye’ye Aralık 2018 döneminde en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında Bulgaristan birinci, Almanya ikinci, Gürcistan üçüncü sırada yer aldı. Gürcistan’ı İran ve Rusya Federasyonu izledi.

Antalya 13 milyondan fazla turisti ağırladı

Antalya Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) ise 2018 yılında Antalya’ya tatil için gelen Rus tatilcilerin sayısında yüzde 26.3’lük artış olduğunu açıkladı. Antalya’ya 2018 yılında gelen toplam 13.64 milyon turistin 3’te birinin Rusya vatandaşı olduğu duyurulurken Rus turist sayısının ise 5 milyona yaklaştığı öğrenildi.

Antalya Havalimanı Türkiye’nin en yoğun havalimanlarından biri olurken geçtiğimiz yıl Türkiye’ye gelen 12.7 milyon yabancı turisti de ağırladı. Havalimanı personeli ise 138 binden fazla dış hat uçuşuna hizmet verdi. Temmuz ve Ağustos ayları ise Antalya’da en fazla yoğunluğun yaşandığı dönem oldu.

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, geçen yılın turizm faaliyetlerinin sonuçlarına ilişkin yaptığı değerlendirmelerde, Antalya’nın en iyi sezonlarından birini geçirdiğini ifade ederken yapılan erken rezervasyonlara bakıldığında 2019’un çok daha iyi geçeceğini öngördüklerini sözlerine eklemişti. Karaloğlu asıl hedeflerinin nitelikli turistleri Antalya’ya çekmek olduğunu vurgularken, bu konudaki çalışmaların devam edeceğini de belirtmişti.

Ceylan YAŞAR

Share
#

SENDE YORUM YAZ