logo

21 Ekim 2017

Raylı da çözüm tünel mi?

Döşemealtı’ndan Konyaaltı’na ve oradan da limana inen hızlı tren projesinin  birinci derecede doğal sit alanı ve mutlak koruma alanlarından raylı sistem geçirilmesine tepki gösteren Prof. Dr. Tuncay Neyişçi, “Bölgeye raylı sistem yapılacaksa derin tünelle çözüm bulunmalı” dedi

 

SİT ALANI UYARISI

Türkiye Ormancılar Derneği Batı Akdeniz Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Tuncay Neyişçi, “Termessos da önemli bir milli park, Güver Uçurumu da önemli bir turistik değerdir. Eğer buralardan raylı sistem geçirilecekse devletimiz bir sürü çözüm mutlaka bulur. Örneğin bölge hattı üzerinde bulunan Organize Sanayi yolunun ortasından geçirebilirler. O zaman Düzlerçamı’na girmeden derin bir tünelle batı bağlantı hattına indirebilirler. Üstten kesinlikle olmamalı” şeklinde konuştu.

Türkiye Ormancılar Derneği Batı Akdeniz Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Tuncay Neyişçi,  Termessos Milli Parkı, birinci derecede doğal sit alanı ve mutlak koruma alanlarından raylı sistem geçirilmesine tepki gösterdi.

Prof. Dr. Tuncay Neyişçi, küçük bir araştırma yaptığını ve Döşemealtı’ndan Konyaaltı’na ve oradan da limana inen bir hızlı tren projesi olduğunu öğrendiğini belirterek, uyarılarda bulundu.Neyişçi, “Bu bölge dünyanın çevrecilerini ve doğal çevre savunucularının ilgilisini çekebilecek bir noktadır. Böyle bir hata yapılırsa dünyaya rezil olma olasılığı da gündemdedir. Çünkü oradaki ala geyikleri nesli tükenmektedir. O bölgedeki alageyikler, dünyadaki bütün ala geyiklerin ki bunlar Avustralya’ya kadar buradan gitmiştir- onların hepsinin atalarının çıktığı yerdir. Yani gen dağılımı buradan olmuştur. Bu bilimsel bir gerçektir. Bunu söyleyenler de yabancı bilim insanlarıdır” ifadelerini kullandı.

Neyişçi, “Eğer bu bölgeden geçerse yaban hayatı koruma bölgesi, Termessos Milli Parkı, birinci derecede doğal sit alanı ve mutlak koruma alanları ciddi anlamda zarar görür. Hele Termessos’a ve Güver Uçurumu’na dokunurlarsa buna en başta turizmcilerin karşı çıkması lazım. Bölge ayrıca alageyikleri, dağ keçileriyle ve milli parkıyla çok hassas. Burası, bir turizm başkentine yakın mesafede bulunan doğal ve kültürel değer birlikteliğidir” dedi.

Konu ile ilgili çözüm yolları da öneren Tuncay Neyişçi, “Bölge hattı üzerinde bulunan Organize Sanayi yolunun ortasından geçirebilirler. O zaman Düzlerçamı’na girmeden derin bir tünelle batı bağlantı hattına indirebilirler. Üstten kesinlikle olmamalı. Devlet Kaş’a giderken bir sürü tünel yaptı. Dolayısıyla bu masrafları karşılayabilecek güçtedir. Eğer yapacaklarsa buralardaki ormana ve yaban hayatına hiç dokunmadan yerin altından geçirilmeli” şeklinde konuştu.

Yalçın KÜÇÜK

Etiketler: » » » » »
Share
409 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

BENZER HABERLER

Röportajlarımız
Beyaz’dan Maviye

Beyaz’dan Maviye

Röportajlarımız
Çantada moda tamirinde usta

Çantada moda tamirinde usta

Röportajlarımız
Eğitim sorunlarla başlıyor

Eğitim sorunlarla başlıyor

Röportajlarımız
“Esnaf direniyor”

“Esnaf direniyor”

Röportajlarımız
İhracata ALAN engeli

İhracata ALAN engeli