logo

Rant yasası “Kentsel Dönüşüm”

antalya klas

Antalya’da müteahhitlerin “Kentsel Dönüşüm” projesinin başlaması gerekliliğine karşılık Antalya Mimarlar Odası Başkanı Osman Aydın “Sağlıklaştırma” projesinin yapılması gerektiğini savundu.

 

YASANIN ÖZÜNDE TOKU VAR

Kentsel dönüşümün Antalya’ya TOKİ’yi getireceğini belirten Başkan Aydın, Kentsel dönüşümün Antalya’yı TOKİ’yi davet etmek anlamını taşıdığını dile getirdi. Aydın “Fakat buradaki müteahhit örgütleri ikide bir “Biran önce başlasın, yapalım” şeklinde çağrılar yapıyorlar. Oysa “Kentsel Dönüşüm” yasası ile birlikte TOKİ girecek. Yani bizim Antalya’daki müteahhitlere iş düşmez. Onun için belediyelerde buralarda sağlıklaştırma yapılmasını isterlerse daha doğru iş yapmış olurlar. Çünkü riskli alanlar yasasının özünde TOKİ vardır. Yani bu Antalya’ya TOKİ’yi davet etmek demektir. Bunun da Antalya’ya bir yararı olmadığı gibi bizim Antalya’daki müteahhitlere hiçbir yararı olmayacaktır. Biraz daha araştırırlarsa uzmanlardan teknik kişilerden biraz daha bilgi alırlarsa yaptıkları açıklamalar daha doğru olur diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

 

Murat ÇIRACIOĞLU

 

Kentsel Dönüşüm yasasının biran önce uygulamaya girmesini bekleyen müteahhitlere karşılık Antalya Mimarlar Odası Başkanı Osman Aydın karşı çıktı. Antalya’daki müteahhitlerin bu tür açıklamalar yapmadan önce uzman kişilerden biraz daha bilgi almalarını isteyen Antalya Mimarlar Odası Başkanı Osman Aydın; Kentsel dönüşüm ile birlikte Antalya’nın TOKİ’ye devredileceğini iddia etti.

 

SAĞLIKLAŞTIRMA OLMALIDIR

 

“Kentsel Dönüşüm” yerine “Sağlıklaştırma” projesini desteklediğini belirten Antalya Mimarlar Odası Başkanı Osman Aydın “Biz başından beri kentsel dönüşüm yerine kentlerde sağlıklaştırma uygulamalarının yapılması gerektiğini söylüyoruz. Yani “Sağlıklaştırma” ile “Kentsel Dönüşüm” arasındaki fark vardır. Birisini yıkarsınız diğerini daha fazla yapı yaparsınız. Diğerinde bütün Antalya halkını da göz önüne alarak yeşil alanlarını yani oradan elde edilen rantı kamuya döndürürsünüz. Şuan ki riskli alanlar yasası maalesef sadece ranta dönük bir yasadır. Bu yasanın uygulanması ile ilgilide öyle “Şurayı yıkıverelim, şurayı kaldırıverelim.” dediğinizde bunları yapamazsınız. Bir kere Büyükşehir Belediyesi, Bakanlığa başvuracak. Daha sonrasında ise Bakanlar Kurulu kararı çıkacak. Orası riskli alan ilan edilecek. Riskli alan ilan edildikten sonra bölge için bir proje geliştirilecek. Ona göre dönüşüm yapılacak. Şimdiki “Kentsel Dönüşüm” yasasına karşılık ise bizce “Sağlıklaştırma” yapılmalıdır.”dedi.

 

ÖZÜNDE TOKİ VAR

 

Kentsel Dönüşüm yasasının özünde TOKİ’nin olduğunu belirten Antalya Mimarlar Odası Başkanı Osman Aydın “Fakat bizim müteahhitler derneği hemen hem Muratpaşa, hem de buradaki müteahhit örgütleri ikide bir “Biran önce başlasın, yapalım” şeklinde çağrılar yapıyorlar. Oysa “Kentsel Dönüşüm” yasası ile birlikte TOKİ girecek. Yani bizim Antalya’daki müteahhitlere iş düşmez. Onun için belediyelerde buralarda sağlıklaştırma yapılmasını isterlerse daha doğru iş yapmış olurlar. Çünkü riskli alanlar yasasının özünde TOKİ vardır. Yani bu Antalya’ya TOKİ’yi davet etmek demektir. Bunun da Antalya’ya bir yararı olmadığı gibi bizim Antalya’daki müteahhitlere hiçbir yararı olmayacaktır. Biraz daha araştırırlarsa uzmanlardan teknik kişilerden biraz daha bilgi alırlarsa yaptıkları açıklamalar daha doğru olur diye düşünüyorum.”dedi.

 

Murat ÇIRACIOĞLU

Share
258 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ