logo

Özel çocuklardan renkli gösteri

 

Kepez Özel Eğitim Uygulama Okulu Müdürü Gökmen Güler, “Aileleriyle birlikte ele aldığımızda engellilik oranı 82 milyonluk nüfusta 30 milyona yakın bir kitleyi etkilemektedir. Hiçbirimizin her 3 kişiden birini ilgilendiren bir mesele karşısında duyarsız kalması düşünülemez” dedi.

Kepez Özel Eğitim Uygulama Merkezi İkinci Kademe Ortaokulu öğrencileri, Engelliler Haftası ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kendi hazırladıkları gösterilerle kutladı. Özgecan Aslan Gençlik Merkezi’nde düzenlenen programa Kepez Özel Eğitim Uygulama Okulu Müdürü Gökmen Güler ve Özgecan Aslan Gençlik Merkezi Müdürü Süleyman Yıldız’ın yanı sıra, pek çok özel öğrenci ve aileleri de katılım gösterdi. Özel öğrencilerin yaptığı gösterilerse salondan büyük alkış aldı.

 “5 ilçeye hizmet veriyoruz”

Programda konuşan Kepez Özel Eğitim Uygulama Okulu Müdürü Gökmen Güler, okul olarak Antalya’nın 5 büyük ilçesine hizmet verdiklerini söyledi. Güler, “Biz Engelliler Haftası ve 19 Mayıs kutlamaları kapsamında bir etkinlik düzenledik. Burada çocuklarımızın bir yıl boyunca yaptıkları etkinliklerden örnekler sergilenecek. Okulumuz şu an Antalya’nın 5 büyük ilçesine hizmet veriyor. Antalya’nın en büyük özel eğitim uygulama okulu konumundayız. 2016 yılında 55 öğrenciyle başlamıştık. Şu an 163 öğrencimiz bulunuyor. Bu noktaya gelmemizde özellikle velilerin gösterdiği teveccühün büyük etkisi var diye düşünüyoruz” diye konuştu.

“Özel kardeşlerimiz gerçeğimizdir”

Engelli bireyler konusunda herkesin duyarlı olması gerektiğini de sözlerine ekleyen Güler açıklamalarının devamında şu ifadelere yer verdi: “Birleşmiş Milletler verilerine göre Dünya nüfusunun yüzde 10’unu TÜİK verilerine göre ise ülkemizin 12,3’lük bir kısmını özel bireyler temsil etmektedir. Aileleriyle birlikte ele aldığımızda engellilik oranı 82 milyonluk nüfusta 30 milyona yakın bir kitleyi etkilemektedir. Hiçbirimizin her 3 kişiden birini ilgilendiren bir mesele karşısında duyarsız kalması düşünülemez. Bu meselenin kamu ve özel sektör kuruluşlarımızın, sivil toplum kuruluşlarımızın, üniversitelerimizin, iş insanlarımızın ana önceliklerinden biri olması kaçınılmazdır. Ülkemizde 2013 yılında yapılan bir düzenlemeyle sakat, çürük gibi incitici, ötekileştirici ibareler kaldırılarak daha objektif olan özel ve engelli ifadelerine geçilmiştir. Ülkemizde bu denli anlamlı düzenlemeler yapılıyorken maalesef bugün dünyanın birçok ülkesinde engellilerin dışlandığını, yok sayıldığını, ihmal edildiğini ve ikinci sınıf insan muamelesi gördüklerini üzülerek şahit oluyoruz. Özel kardeşlerimizin bizim bir gerçeğimiz, parçamız olduğunu kavramak ve buna göre tavır geliştirmek zorundayız. Bize düşen özel bireyleri teşvik etmek, onların bizden biri olduğunu hissetmek ve hissettirmektir.”

“Engelliler kader mahkûmu değildir”

Engellilere yönelik sosyal politikaların hak temelli olması gerektiğine de dikkat çeken Güler,  “Okullarımızı, şehirlerimizi, sokaklarımızı eğitim materyallerimizi yeniden düzenleyerek özel bireylerin eğitiminde önündeki engelleri kaldırmaya çalışmalı, yılmadan yorulmadan mücadeleye devam etmeliyiz. Herkesin bir engelli adayı olduğunu unutmadan, temel sorunun fiziki engel olmadığı, kalplerdeki, zihinlerdeki engelin olduğunu her fırsatta anlatmalı ve hatırlamalıyız. Tek bir özel kardeşimiz dahi kendisini dışlanmış, çaresiz hissederse bilinmelidir ki bu hepimizin ortak problemidir. Engelliler kader mahkûmu değildir” değerlendirmesinde bulundu.

“Bu hayata katacakları çok şey var”

Engelli vatandaşlara yönelik bakış açısının değişmeye başladığını da dile getiren Güler, “Bütün insanlara aynı gözle bakmayan hiçbir anlayış insani ve vicdani olamaz. Biz biliyoruz ki engelli kardeşlerimizin de bu hayata katacakları çok şey var. Bundan dolayı ‘eğitimde feda edilecek tek bir fert yoktur’ düsturu ile çıktığımız bu eğitim yolculuğunda ‘iyi olmak kolaydır, zor olan eşit olmaktır’ felsefesiyle bu eşitliği sağlayabilmek için okulumuzdaki eğitimimizi her gün biraz daha geliştirmekteyiz” diyerek sözlerini noktaladı.

“Onur duyuyorum”

Özgecan Aslan Gençlik Merkezi Müdürü Süleyman Yıldız ise, “Böyle anlamlı bir gün de burada olmaktan mutluluk duyuyorum. Milli mücadelemizin 100’üncü yılını kutladığımız bu günlerde Engelli Haftası ve Gençlik Haftası münasebetiyle böyle bir programı gerçekleştiren Özel Eğitim Uygulama Okulumuza ne kadar teşekkür etsem azdır. Burada sizleri ağırlamak onur duyuyorum” ifadelerini kullandı. Program öğrenciler tarafından hazırlanan gösterilerin sunumuyla devam etti.

CEYLAN YAŞAR

Share
#

SENDE YORUM YAZ