logo

12 Ekim 2017

Niye bilgi verilmiyor?

Ankara kodlu bir numaradan sürekli aranan vatandaşlar duruma isyan ederken, yapılan şikayetler BİMER’den dönüyor.

 

İKİNCİ MADDEYE TAKILDI

Son günlerde telefon üzerinden gerçekleştirilen dolandırıcılık vakaları artış gösterince vatandaşlar ne yapacaklarını şaşırdı. Ankara kodlu 0312 434 05 75 nolu sabit numaradan yapılan aramalar vatandaşı çileden çıkardı. Vatandaş aramayı yanıtladığında karşı taraf ses vermezken BİMER’den yapılan şikâyetler ise bilgi edinme kanununun 2’inci maddesine takıldı. Ne amaçla aradıklarını sorgulamak ve şikayetçi olmak isteyen vatandaşın isteği havada kalırken, Tüketiciler Birliği Derneği Şube Başkanı Neşet Gündüz telefon dolandırıcılığına karşı vatandaşları uyardı.

Türkiye’de dolandırıcılık faaliyetleri hız kesmiyor. Son günlerde vatandaşların 0312-434 05 75 nolu numaradan cep telefonlarına aramalar yapıldığı, bu aramanın kimler tarafından yapıldığı arayanların sorulara yanıt vermeyip sessiz kalması nedeniyle tespit edilemiyor. Bu konuda bazı internet sitelerinde söz konusu numara tarafından arandığını belirten vatandaşlara ilginç yanıtlar verildiği gözleniyor.

Bir vatandaş YTpara.com sitesinde yaptığı paylaşımda aynı telefon numarasından arandığını ve arayanların Türk Telekom’dan aradıkları yönünde bilgi verdiklerini ve internet aboneliğine geçmek isteyip istemediğini sorduğunu öne sürdü. Söz konusu vatandaş abonelik için belirtilen mail adresine evrak göndereceklerini belirten bu kişilerin gönderdikleri maili de paylaştı. turk.telekom.iletisim@gmail.com adresinden TTnet evrak başlığı ile geldiği öne sürülen mailde şu ifadeler yer aldı

“Ttnet olarak size sunduğumuz kampanya formu ektedir. İşlemlerinizin tamamlanması için bir kağıda Ttnet kampanyası için geçerlidir yazıp imzanız dahilinde kimliğinizin arkalı önlü resmini çekip göndermeniz yeterli olacaktır. Saygılarımızla TÜRK TELEKOM

Söz konusu numara ile ilgili Başbakanlık İletişim Merkezi’ne yapılan şikayet başvurularına gelen yanıtlar ise işin vehametini ortaya koydu. Öyle ki BİMER’den başvuru sahibine verilen yanıtta Bilgi edinme kanununun 2.maddesi gerekçe gösterilerek ‘bilgi edinme başvurusunda bulunmuş olunan kurum, bilgi edinme hakkı kapsamı dışında bulunduğundan başvurunuz değerlendirilememiştir’ yanıtı veriliyor.

İkinci maddede: “ Bu Yönetmelik; merkezi idare kapsamındaki kamu idareleri ile bunların bağlı, ilgili veya ilişkili kuruluşlarının, köyler hariç olmak üzere mahalli idareler ve bunların bağlı ve ilgili kuruluşları ile birlik veya şirketlerinin, T.C. Merkez Bankası, İMKB ve üniversiteler de dahil olmak üzere kamu tüzel kişiliğini haiz olarak enstitü, teşebbüs, teşekkül, fon ve sair adlarla kurulmuş olan bütün kamu kurum ve kuruluşlarının ve kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının faaliyetlerinde uygulanır” deniliyor.

Tüketiciler Birliği Derneği Şube Başkanı Neşet Gündüz ise telefonla yapılan sesli sözleşmelerin geçersiz sayıldığına dikkati çekti. Gündüz, “Sözlü taahhüt alma ve bunun sözleşme akdi olarak geçerli kılınması, tüketicinin açık iradesinin olmaması ya da algılayamaması sonucu sıkıntı yaşanabileceği düşüncesiyle telefonla yapılan sözleşmeler yasalarca geçersiz olur” dedi. Şube Başkanı Gündüz, insanların yasalarla tüketicilere tanınan hakları bilmesi ve telefonda kendisini arayarak para talep edenlere güvenmemesi gerektiğini bir kez daha hatırlattı.

Murat ŞENTÜRK

Etiketler: » » »
Share
267 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ