logo

Muhtarlık revaçta

 

Geçmiş dönemlerde yüzüne bile bakılmayan muhtarlık için son dönemlerde adeta aday adayı patlaması yaşanıyor. Bunda maaşın artması ve sigortanın da maaştan kesilmemesi etkili oluyor.

Eskiden muhtarlıklar, kimse istemediği için ‘zoraki’ olarak birinin üzerinde kalır ve ‘angarya’ olarak görülürdü. Şimdi ise devir değişti, muhtarlık seçimlerine kısa süre kala kıyasıya bir yarış yaşanıyor.

Muhtar adayları da belediye başkanları gibi seçimlere hazırlanıyor. Süre azaldıkça propaganda çalışmaları daha renkli hale geliyor. Köyden kente göçün artmasıyla nüfusları 100 binleri aşan mahallelerin muhtarları, 40 ilin belediye başkanından daha fazla oy alıyor.

Belediye başkanı gibi çalıştıklarını düşünen muhtarlar, yoğun iş temposuna ayak uyduramayınca görevin bir bölümünü de sekreterlere devrediyor. Muhtar adayları seçimlerde mahalleliye belediye başkanı gibi vaatlerde bulunurken neredeyse her mahalleye en az 7-8 muhtar adayı çıkıyor.

Muhtar adayları ev hanımından kuaföre, emekli polisten emlakçıya kadar birçok farklı kesimden geliyor. Muhtar adaylarından biri var ki birçok milletvekili ve belediye başkanının seçim hazırlıklarını da geride bırakabiliyor.

Bazı muhtar adayları kendisine danışman dahi tutuyor. Giyeceği elbiseden takacağı kravata, konuşacağı metinden çekilecek fotoğrafa kadar her şeye danışman kadrosu karar veriyor.

Muhtar adayları, “Muhtarlık basit bir görev olarak algılanmış. Muhtarlık ikametgah veren bir makam olmasın. Bu işi vizyon sahibi, proje üretebilecek insanlar üstlenmeli. Sosyal, ekonomik hayatla ilgili problemlere çözümler üretsin” diyor.

Muhtar olmak için aday olanların bazıları ise muhtarlığı bir basamak olarak görüyor. Antalya’da bazı mahallelerde muhtarlık görevini ifa eden isimler atadan dededen beri muhtarlık görevini yürütüyor.Buna örnek olarak Antalya Muhtarlar Dernek Nazif Alp ile Kızılsaray Mahalle Muhtarı Recep Şengün gösterilebilir.

Yalçın KÜÇÜK

Share
#

SENDE YORUM YAZ