logo

Müftü’ den FETÖ uyarısı

 

Antalya İl Müftüsü Osman Artan,  “Vatandaşlarımız maalesef zekat ve fitrelerini araştırmadan bazı yerlere verebiliyorlar, tıpkı FETÖ örgütünde olduğu gibi. Verilen paraların nereye harcandığı da belli olmuyor. Oysa bu paralar fakirin fukaranın hakkıdır” dedi.

Ramazan’ın gelmesiyle birlikte manevi duyguların daha yoğun yaşandığını dile getiren  Antalya İl Müftüsü Osman Artan, il müftülüğü olarak yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.

“Emanetleri sahiplerine ulaştırıyoruz”

Ramazan’ın yardımlaşma ayı olduğunu hatırlatan Antalya İl Müftüsü Osman Artan,  “Ramazan birlik ve beraberlik ve aynı zamanda da yardımlaşma ayıdır. Ramazan tüm bu yönleriyle bereketli bir aydır. Antalya İl Müftülüğü olarak bu mübarek ayda da çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Geçtiğimiz günlerde tüm kesimlerimizin bir araya geldiği mahallelerimizdeki yoksul ailelerimizden başlamak üzere Suriye’den ilimize göç etmiş ve burada muhacir olarak bulunan kardeşlerimiz ve engelli kardeşlerimiz ve şehit ailelerinden oluşan vatandaşlarımızı kamu kurum ve kuruluşlarıyla buluşturmak suretiyle ‘İyilik sofrası’ adı altında bir iftar düzenledik. Bunun dışında zaman zaman maddi durumu yerinde olan kardeşlerimizden gelen ‘Hocam ben 25-30 tane paket getireceğim, bunu ihtiyaç sahiplerini ulaştırır mısınız?’ gibi talepleri de değerlendiriyor ve bize verilen bu emanetleri sahiplerine ulaştırıyoruz” diye konuştu.

Zekat ve fitreler

Vatandaşlardan gelen zekat ve fitreleri ihtiyaç sahipleriyle buluşturduklarını da sözlerine ekleyen Artan, “Antalya İl Müftülüğü olarak ayrıca bir zekat fonumuz da var. Türkiye Diyanet Vakfı adına açılan bu hesaba sadece zekat ve fitre olarak verilen paraları kabul ediyoruz. Malum bu paraların verileceği yerler ayrı. Nerelere veya kimlere verileceği Kur’an-ı Kerim’de belirtilmiş olan zekat ve fitreleri de ihtiyaç sahiplerine ulaştırma konusunda yardımcı oluyoruz” dedi.

“2 bin 700 görevliyle çalışıyoruz”

Antalya’da ilçelerle beraber 2 bin 700 görevliyle beraber çalıştıklarını ifade eden Artan sözlerine şu şekilde devam etti: “Neredeyse her mahallede bir arkadaşımız bulunuyor. Çünkü sıkıntıya düşmüş bir kimse doğrudan doğruya bize gelmeyebiliyor. Resmi yerlere sesini duyuramayan yoksul kardeşlerimizi bu görevli arkadaşlarımız bize bildiriyor. Biz müftülük olarak biriken zekat ve fitre paralarından yardımlar yaparak vatandaşımızla ihtiyaç sahipleri arasında aracılık görevini de yerine getirmiş oluyoruz. Ramazan boyunca bu yardımlarımız devam edecek ancak bu yardımlar sadece Ramazan’a mahsus değil. Fitreleri Ramazan’da mutlaka sahiplerine ulaştırıyoruz ancak toplanan zekatlardan kalan miktarları Ramazan’dan sonra yoksul ve muhtaç vatandaşlarımıza dağıtıyoruz.”

“Hedefimiz sayıyı yükseltmek”

Bu sene daha fazla kişiye ulaşmak istediklerini de kaydeden Artan, “Biz geçen yıl 730 civarında vatandaşımıza ulaştık.  Bunun yanında okullarda okuyup da okul müdürlerimiz kanalıyla ulaştığımız 200’e yakın öğrencimiz de bulunuyor. Yani yaklaşık olarak 930 civarında yoksul vatandaşımıza yardımcı olduk.  Bu yıl ki hedefimizse bu sayıyı bir hayli yükseltmek. Tabi bu aralar peyderpey gelen vatandaşlarımız da var ki bu vatandaşlarımız belirttiğimiz sayıya dahil değil. Zaman zaman bizlere gelerek ferdi yardım talebinde bulunan olursa da yardımcı oluyoruz” ifadelerini kullandı.

“Bu paralar fakirin hakkıdır”

Artan, yapılan yardımların doğru yerlere ulaşması konusunda çabaladıklarını da vurguladı. Artan, “Vatandaşlarımız maalesef zekat ve fitrelerini araştırmadan bazı yerlere verebiliyorlar, tıpkı FETÖ örgütünde olduğu gibi. Verilen paraların nereye harcandığı da belli olmuyor. Ne yazık ki bu tarz üzücü hadiselerle de karşılaşıyoruz. Oysa bu paralar fakirin fukaranın hakkıdır. Biz müftülük olarak bu gibi durumların önüne geçmek için çabalıyoruz. Örneğin Muratpaşa Camisi’nin önünde arkadaşlarımızdan birini görevlendirdik. Bu arkadaşımız elinde makbuzuyla orada bulunuyor ve zekat ve fitre vermek isteyen vatandaşlarımızın yardımlarını teslim alıyor. Bütün bu yardımları topladıktan sonra arkadaşlarımızla istişare ederek yoksul arkadaşlarımızı tespit edip bu yardımları onlara ulaştıracağız” açıklamasında bulundu.

3 ayrı dilde hutbe

Antalya Belek’te cuma namazında okunan hutbenin yabancı dillere çevrilmesi konusuna da değinenArtan, “Malumunuz Antalyamız Türkiye’nin gözbebeği. Geçen sene 12 milyondan fazla turisti ağırladı. Bu seneyse turist beklentisi çok daha fazla. Rakamın daha yukarılara çıkması bekleniyor. Tabi bunların içerisinde İslam ülkelerinden gelen turistlerde var. aynı şekilde Rusya’da olup da oradaki Müslüman toplumlardan gelenler de var. Bu kişilerin tabiî ki de Cuma namazı ve ibadet ihtiyaçları var. Biz gelen yabancı turistlerin de camilerimizde okunan hutbeleri anlayabilmeleri için bu hutbeleri 3 ayrı dile çevirdik. Bu uygulamayı da Serik’de ki müftü arkadaşımız başlattı. Bunun dışında Diyanet Vakfımızın sitesinde camilerde okunan bu hutbelerin İngilizceye, Almancaya, Rusçaya vs. çevrilmiş halleri bulunuyor. Arkadaşlarımız bunları basarak yabancılardan arzu eden olursa onlara dağıtıyor” diyerek sözlerini noktaladı.

CEYLAN YAŞAR

Share
#

SENDE YORUM YAZ