logo

Kuzey çevreyolu yapılacak

EXPO 1

Expo 2016 Antalya projesinin hazırlıklarıyla ilgili bilgilendirme toplantısı yapan AKP Antalya Milletvekili Sadık Badak yaptıkları toplantıda kentin fotoğrafını çektiğini dile getirdi. Kuzey Çevre yolunun Ulaştırma Bakanlığının 2014 yatırım programına alınarak 2016 Expo Antalya’ya yetiştirileceğini belirten AKP Antalya Milletvekili Sadık Badak; raylı sistemle ilgili olarak ta Ulaştırma Bakanlığının projenin hazırlanması halinde destek vereceğini söyledi.

 

Murat ÇIRACIOĞLU

 

 

Expo 2016 Antalya için yapılan hazırlıklar hakkında bilgilendirme toplantısı yapan AKP Antalya Milletvekili Sadık Badak; toplantının asıl amacının ise yaşanan endişeden kaynaklandığını dile getirdi. Karayolları ve Belediye olarak 2 farklı kategoride ulaşım sorunlarının çözülebileceğini aktaran AKP Antalya Milletvekili Sadık Badak; Büyükşehir Belediyesinin Kızıltoprak-EXPO alanı arasında raylı sistem ihtiyacını karşılayacak herhangi bir girişim, çalışma, planlama, görüşme, mutabakat, sözleşme yapmadığını belirtti.

 

ENDİŞELER YERSİZ…

 

Yaşanan endişelerden dolayı toplantı yapma ihtiyacı duyduklarını belirten AKP Antalya Milletvekili Sadık Badak “Çalışmamızda Botanik temalı A1 kategorisi World EXPO’ların öneminin giderek arttığı vurgulanmakta ve World Expo 2016 Antalya hazırlık süreci her biri 1/4 ağırlığa sahip ve eşzamanlı yapılması gereken 4 başlıkta değerlendirilmektedir. Bu aşamalar sırasıyla; EXPO Yapılacak Alanın Hazırlanması, EXPO yapılacak Şehrin hazırlanması, EXPO’ya ülkelerin ve kuruluşların getirilmesi, EXPO ziyaretçilerinin organize edilmesidir. Kalan kısıtlı sürede verimliliği arttırması bakımından EXPO Konseyinin etkin olarak harekete geçirilmesi önerilmektedir. Çalışmamızda ayrıca, World Expo 2016 Antalya hazırlıklarına ilişkin tespitler ve öneriler de yer almaktadır. Son haftalarda Expo Antalya Ajansı’nın bazı yönetim kurulu üyeleri ve bazı konuşmacılar her şeyin Bakan tarafından yapılmasını bekleyip gecikildiğinden, Expo’nun gereksizliğinden söz ederken, bazı basın mensupları ve sağduyu sahibi hemşerilerimiz samimi endişeye düşerek bu açıklamaların doğru olup olmadığını öğrenmek istediklerini köşe yazısı, telefon, e-maille tarafıma bildirmektedir” dedi

 

ETÜD ÇALIŞMALARI BAŞLADI

 

Karayollarında yapılması gereken çalışmalar hakkında bilgi veren AKP Antalya Milletvekili Sadık Badak “Kent merkezinde ulaşım planlarının yapılması, Karayolu, Deniz yolu ve Raylı sistemle yeni ulaşım akslarının açılması, ana güzergâhlar, meydanlar ve cephelerle tali yolların iyileştirilmesi, Şehrin tüm ilçelerindeki turistik ve sosyal mekânların konforunun arttırılması, konuklar için Expo Bilgi Büroları vb. çalışmalar, kent yönetimi yani Büyükşehir Belediyemizin yetki ve koordinasyonunda yapılacak çalışmalardır. Karayolları Genel Müdürlüğünce yapılacaklar, Batı Çevre Yolu; Antalya Limanından başlayıp Kepez üstüne çıkarak Çığlık bölgesinden Organize Sanayi köşesine bağlanan Batı Çevre Yolunda imalat çalışmaları devam etmektedir. Kuzey Çevre Yolu; Organize Sanayi Bölgesi Kuzeyinden Doğu’ya uzanarak Isparta Karayolunu kesen Kuzey Çevre Yolu planlama çalışmaları KGM tarafından sürdürülmektedir. Yolun Isparta Karayoluna kadar olan 20 km.’lik kısım 2014 yatırım programına alınarak 2016’da hazır hale getirilecektir. Aksu-Alanya Karayolu Sinyalli Kavşak Azaltılması; Aksu-Alanya Karayolundaki 60 sinyalli kavşağın ulaşım süresini uzatması sebebiyle kavşak sayısının azaltılabilmesi için KGM etüt çalışmaları başlatmıştır.” dedi.

 

MONORAY YAPILABİLİR

 

Havaalanı içerisinden pınarlı bölgesine monoray yapılabileceğini belirten AKP Antalya Milletvekili Sadık Badak “Expo alanına Raylı Sistem; Kızıltoprak-Aksu Raylı Sistem; Mevcut raylı sistemin Kızıltoprak–Expo alanı arası yaklaşık 15 km’nin tamamlanması ve 2016 Ocak ayında hizmete açılması Büyükşehir Belediyesi yetki ve sorumluluğundadır. Pınarlı–Havaalanı Monoray Tesisi; Pınarlı istasyonu ile havaalanı terminallerinin beton direkler üzerinde havadan planlanacak raylı sistem bağlantılı ulaşım bütünlüğü sağlanacaktır. Örneği Birmingham havaalanı New York–Kennedy Havaalanı monoray bağlantılarında bulunan proje, 2016’ya kadar havaalanı işletmecisi tarafından da gerçekleştirilebilir. Ancak imar düzenlemesinin Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilmesi gerekir.”dedi.

 

BÜYÜKŞEHİRDE ÇALIŞMA YOK…

 

Ulaştırma Bakanlığının Büyükşehir Belediyelerine raylı sistemle ilgili olarak destek vermeye hazır olduğunu belirten AKP Antalya Milletvekili Sadık Badak “2010 Aralık ayında, 27781 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 2010/1115 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla Büyükşehir Belediyeleri varsa sorumlu oldukları, planladıkları ve tamamlayamadıkları metro veya raylı sistemler için Uygulama İmar Planları, Raylı Sistem Projeleri, keşif, işletme ve verimlilik raporları ve yatırımın sağlayacağı ekonomik–sosyal faydaları açıklayan bir başvuruyla Ulaştırma Bakanlığı’na müracaat ettiklerinde, Bakanlık raylı sistemi tamamlayıp, işletmeye hazır hale getirdikten sonra Büyükşehir Belediye’sinin ilgili Kuruluşuna devredilebilmektedir. Büyükşehir Belediyesinin Kızıltoprak-EXPO alanı arasında raylı sistem ihtiyacını karşılayacak herhangi bir girişim, çalışma, planlama, görüşme, mutabakat, sözleşme yapmadığı anlaşılmaktadır. Doğu Çevre Yolu; EXPO 2016 Antalya için zorunlu Karayolu Gazi Bulvarının alternatifi olan 1/25000’lik plandaki Ferrokrom’dan başlayıp Varsak–Havaalanı kavşağına ulaşan 75 m genişliğinde ve 18 km Doğu Çevre Yolu’nun yetkili ve sorumlu olan Büyükşehir Belediyesince açılması zorunludur.”dedi.

 

Murat ÇIRACIOĞLU

 

 

Share
705 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

Kuzey çevreyolu yapılacak” için 3 Yorum

 1. ali malatyalı : diyor ki:

  ugraşanlarda allah razı olsun biran evel bu tırafık sorunu bitsın guzel antalyamıza yakışır çalışmalardan haberdar olmak isterim

 2. Bekir Aksoy : diyor ki:

  KGM 10 güne kadar yeni yapilacak kuzey
  Cevre yolu çalışmasına başlanacağı nı
  Antalya TV Haberlerinde dinledik aradan
  Nerdeyse bir aya yakın zaman gecti bir
  Gelişme varmı mevcut cevre yolu trafiği
  Felç durumda bir an önce yeni cevre
  Yoluna kavuşmayı Antalya lı olarak sabırsız
  Lıkla bekliyoruz Haberlerinizi Teşekkürler

 3. Bekir Aksoy : diyor ki:

  lütfedip kuzey ve batı cevre yolları hakkında yeni bilgi paylaşımında bulunulmuyor
  yoksa askı,damı kaldı projeler