logo

Korkuteli’nde de aynı sıkıntı

Korkuteli Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Fahrettin Özbek ile ilçe esnaf ve sanatkarlarının sorunlarını ele aldık. Başkan Özbek ile oldukça samimi bir şekilde yaptığımız sohbette, ilçe esnafının yaşadığı sıkıntıların, Antalya kent merkezinde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarların sorunlarından farklı olmadığını tespit ettim. Antalya merkezde olduğu gibi Korkuteli’nde de esnaf ve sanatkarın en büyük sıkıntısı, sorunu ve derdi haksız rekabet ve finansmana erişim.

Odayla tanışmanız nasıl gerçekleşti?

1970 Korkuteli doğumlu evli ve iki çocuk babasıyım . İlk,orta ,lise öğrenimimi Korkuteli de yaptıktan sonra Anadolu Üniversitesi Bolvadin MYO elektrik programını bitirdim. Esnaflık hayatıma seyyar tuhafiyecilik olarak 2000 yılında başladım daha sonra seyyar tuhafiyeciliği bırakarak sabit iş yerin de tuhafiyecilik işimi severek yapmaya devam etmekteyim. Esnaflığımdan dolayı odaya kaydoldum. Zamanla oda bünyesinde verilen hizmetin yeterli olmadığını düşündüm ve ilçe esnafımızın daha iyi hizmet alabilmesi adına başkanlığa aday oldum. Ekibimle birlikte girdiğimiz 2014’te girdiğimiz seçimde sandıktan zaferle ayrıldık. Şu an ikinci dönemimizdeyiz. Odamıza kayıtlı üye sayımız bin 300. 151 farklı iş kolu odamız bünyesinde yer alıyor. İlçemizde bizim haricimizde 2 odamız daha bulunmakta. Bu odalar ihtisas odası durumundayken biz, karma mesleklerden oluşan bir oda bünyesine sahibiz.

Göreve başladığınızda öncelik verdiğiniz hususlar neler oldu?

İlk olarak oda hizmet binamızı Korkuteli esnafına yakışır bir hale getirdik.  Odamıza, bu noktada bir toplantı salonu kazandırdık. Daha sonra katıldığımız bir toplantıda tüm odaların makam aracı olduğunu gördük ve odamıza bir hizmet aracı kazandırdık.

Esnaflara yönelik sosyal etkinlikleriniz oldu mu?

Esnaflarımıza yönelik eğitimsel ve sosyal aktivitelere çok önem veriyoruz. Eğitimle ilgili çalışmalara göreve başlar başlamaz ağırlık verdik. Fakat esnaflarımızın bu çalışmalara katılmadığını fark ettik. Bu sorunu ortadan kaldırmak adına sosyal aktivitilerle esnafımızın odamızla olan bağının güçlenmesini sağladık. Yaz aylarında genç esnaflarımıza yönelik yat turları düzenlerken kış döneminde orta ve ileri yaş aralığındaki esnaflarımız için de kaplıca turları gerçekleştirdik. Geçmişte kopmuş olan oda – esnaf bağlantısını bu sayede tekrar sağladık.  Önceden düzenlediğimiz eğitim programlarına az katılım olurken bu sayede katılım oranlarını arttırdık.

Yazlıkçılara yönelik bir çalışmanız bulunuyor mu?

Korkuteli, yazlıkçıların yoğun tercih ettiği bir ilçe. 50 bin nüfuslu ilçemizin nüfus sayısı, yaz aylarında 250 bini aşıyor. Hal böyle olunca da esnafımızı bu konuda bilinçlendirmemiz gerekiyor. Bundan ötürü geçtiğimiz dönemlerde, esnafımızın yazlıkçıları önemsidiğini ortaya koyan afiş çalışması gerçekleştirdik. Önceden yazlıkçıları sadece para olarak gören bir anlayış hakimdi. Şimdi bu anlayışı ortadan kaldırmak için çaba gösteriyoruz ve bu konuda esnafımızı bilinçlendiriyoruz.  Önceden insanlar Korkuteli’ni pahalı olarak görüyor ve “esnaf bizi kandırıyor” diyordu. Şu an böyle bir durum kesinlikle söz konusu değil.

İlçede her önüne gelen emlakçılık yapıyor. Bu konudaki düşünceleriniz?

Bölgede emlak faaliyetleri çok yoğun ve bizim bu konuda denetleme ağımız ve yetkimiz bulunmuyor. Bu işten ekmek yiyen insanlar bu işin kontrolünü yapabilir. İlgili STK ve kurumlara kaydı olmayan bir şahıs bir kere satış yapabilir. Ama bunu sürekli yapıyorsa zaten emlak sektöründe yer alanların dikkatini çekecektir. Konuyla ilgili sıkıntılarını direk maliyeye iletebilirler ya da bizden yardım talep edebilirler. Korsan emlakçılar konusunda odamıza başvuranlara yardım etmeye her zaman hazırız. Denetim konusunda odamıza bir yetki verilirse üyelerimizin sorunlarını ortadan kaldıracağımızı düşünüyoruz.

Korkuteli’nde zincir marketlerin sayısı büyük artış gösterdi. Bu durumun esnaf üzerinde oluşturduğu olumsuz etkiden bahseder misiniz?

Bu konuda, büyük balık küçük balığı yutar noktasında esnafımızın rahatsızlıkları mevcut. Vatandaşın tercih sayısını ne kadar arttırırsan o kadar iyi olur. Ancak bu sayıyı arttırken oranlamalara dikkat etmek gerekir. Korkuteli’nde 28 tane zincir market olmamalı. Bizim marketlerimiz, büfelerimiz var. Bunlar da bu ülkenin vatandaşı. Bakkalcılar, büfeciler zincir marketler karşısında ekonomik çıkmaza girip dükkanlarını kapatırsa bu insanlar nereden geçimini sağlayacak. Bu insanları yok sayma şansımız yok. Bu nedenle nüfusa göre planlama çok önemli. Zincir marketlere mutlaka bir sınırlama getirilmesi gerekiyor. Bu konuda MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin açıklaması oldu. Zincir marketler konusu, sadece bizim değil tüm Türkiye’nin sorunu. Bu nedenle konunun takibini sadece biz değil herkes yapmalı. Küçük ve orta ölçekli esnaflarımız zincir marketler karşısında zorlanıyor. Devler karşısında ekonomik olarak sıkıntıya düşen ve dükkanının kapısına kilit vuran esnaf sayımızı yüzde 30’a ulaştı. Mahalle aralarında bakkal kalmadı diyebiliriz.

Esnafın kamuya olan borçları ne durumda?

Son seçimler öncesinde AK Parti İlçe Başkanlığına bir dosya hazırlayarak teslim ettik.  Dosya da esnafın sigorta ödemeleri gibi kamuya olan borçlarının ertelenmesi veya yapılandırılması finansmana erişimde yaşanan sıkıntılar gibi konular yer aldı. Ama bize bir dönüş olmadı. Burada hizmet veren esnaflarımızın sağladığı kazanç kent merkezinde kazanılan oranların çok aşağısında kalıyor. Bu nedenle vergiler kısmında merkez ve ilçelere göre bir düzenleme gerektiğini

düşünüyoruz. Özellikle esnafın vergilendirilmesinde mutlaka bulunduğu bölgenin nüfusu dikkate alınmalı. Antalya’daki esnaf sigorta ya da Bağ – Kur için 850 ödesin, Korkuteli esnafı 500 ödesin. Böylece devletin alacağı da aksamamış olur. Bu şartlar altında zaten esnaf vergilerini ödeyemez bir duruma düştü. Nüfusa göre esnafın vergilerine düzenleme getirilsin. Antalya merkezdeki esnaflarımız 25 yılda emekli olsun, ben Korkuteli esnafı 30 yılda olsun. Ama elde ettiği kazanca göre bir vergilendirmeye tabi tutulsun. Böyle bir sistem getirilirse hem devletin hem esnafın yararına olur.

Esnafın finansmana erişimiyle ilgili neler söylersiniz?

Esnaflarımız şu an kooperatif kredilerine ulaşamıyor. Çoğu bir birine kefil olduğu için şu an yeni kredi kullanmak isteyen arkadaşlarımız kefil sıkıntı yaşıyor. Yine borcunu ödeyemediği için kredi kullanımayan esnaf sayımız artış gösterdi. Net rakamları bilmemekle birlikte şu an esnafımızın yüzde 90’ının borçlu olduğunu söylüyebilirim. Bu oranlayama özel bankaları dahil etmiyoruz. İşin içine özel bankaları da koyduğumuz da borçsuz esnaf yok. Buraya gelen yetkililere her zaman desteklenmeye ihtiyacı olan iş yolunda gitmeyen iştir diyorum. Biz para kazanmak istiyoruz, destek istemiyoruz. Piyasalar rahatlasın, herkesin alım gücü yükselsin ve bizler de para kazanalım. Bizler kredili iş yapmak istemiyoruz. Ama mevcut şartalara göre esnafa cansuyu lazım, kredi lazım. Esnaf ayakta durmakta zorlanıyor. Esnaf, yanında çalışan elemanın maaşını ödüyemiyor, dükkan kirasını ödüyemiyor.

Kent merkezinde ‘Esnaf Çarşısı’ oluşturulması sık sık gündeme geliyor. Korkuteli’nde böyle bir projeye ihtiyaç var mı?

Yönetim Kurulum ile ikinci dönemimizde Korkuteli’nde bir esnaf pasajı oluşturalım dedik. En azından 100 esnafımız bu pasajda yer alsın dedik. Çünkü alışveriş kültürü bu yönde gelişiyor. Dolayısıyla burada, böyle bir projeyi hayata geçirirsek en azından belli bir kesimi AVM’lerin çekim alanından uzaklaştırırız dedik. Korkuteli, milliyetçi ve muhafazakar bir bölge. Böyle bir pasajımız olursa buraya gelen vatandaş sayımızın azımsanamayacak ölçüde olacağını düşündük.   Fakat şartlar olgunlaşmadığı için bu projemizi ertelemek zorunda kaldık.

Zincir marketler ya da büyük markalara karşısında esnaf kendisini yeniliyor mu?

Esnafın değişen zamana ve gelişen çağa ayak uydurabilmesi konusu ekonomik imkanlar çerçevesinde gelişiyor. İlçemize zincir marketler, büyük markalar geliyorlar. Bunlar, gelişime büyük ücretler ödüyorlar. Odamızdaysa her ay 10 esnaf kaydolurken 7 esnaf kaybediyoruz. Genç esnaflarımız biraz daha yenici. Ama yenilik meselesi maddiyatla ilişkili ve zincir marketler ya da büyük markalar gibi esnafın yenilik yapması mümkün değil.

İlçenin sanayi sitesi ihtiyacı bulunuyor mu?

Kortule sanayi sitesi diye bir adres yok. Bizim sanayimizin olduğu bölge, Uzunoluk Mahallesi diye geçiyor ve bu konu bence geçmişin ve bugünün üzücü bir eksiğidir. Korkuteli’nin karma sanayi sitesine ihtiyacı var. Yaz döneminde çeyrek milyon insanı ağırlayan bir ilçeyiz. Mermer organize sanayi kısa bir süre sonra faaliyete geçecek. Bu çalışma, küçük ve orta ölçekli esnafı ilgilendirmiyor. Esnafın kesinlikle sanayi sitesine ihtiyacı var. Eğer böyle bir proje gerçekleşecek olursa esnafımızın isteği çevreyolu civarına yapılması. Bu talebimizdeki önceliğimiz de sanayi sitesinin sadece Korkuteli ve çevresine değil, şehirler arası yoldan geçen milyonlarca motorlu taşıta da hizmet vermesini düşündüğümüz içindir.

Veli AKOĞLU

Share
#

SENDE YORUM YAZ