logo

10 Ağustos 2019

Konutta hareketlilik başladı

Kamu bankalarının tutarı 500 bine kadar olan konut kredilerine yönelik faiz oranlarını, azami 180 ay vade için yüzde 1’in altına çekerek aylık yüzde 0,99’a indirmesinin ardından konut tarafının yeniden hareketlenmeye başladı.

Kamu bankaları öncülüğünde başlayan ve daha sonra da katılım bankaların da sürece dahil olduğu konut kredi faizlerindeki indirim seferberliği vatandaş arasında heyecana yol açarken gayrimenkul sektörü temsilcileri ise beklediklerinden daha yüksek gelen indirim oranları karşısında memnuniyetlerini dile getirmeye başladı.

Öte yandan 0,99 faizle konut sahibi olmak isteyen çok sayıda ev hayali kuran vatandaş inşaat firmaları ile emlakçıların kapısını aşındırmaya başladı.

100 bin TL’de 120 ay vadede 45 bin TL’lik avantaj sağlayacak indirim sonrası bazı uyanık ev sahipleri ve inşaat firmalarına yönelik ise sektör temsilcileri kritik bir uyarıda bulunuyor.

MEVDUAT FAİZLERİ DE DÜŞMELİ

Faiz indirim kararını emlakçı esnafı olarak uzun zamandır beklediklerini söyleyen Antalya Emlakçılar Odası Başkanı Şeref Sağlam, “Faiz oranlarının düşmesiyle birlikte birçok vatandaşımız talepte bulunarak ev aramaya girişti. Bu oranlar biraz daha düşmeli, mevduat faizlerinin de düşmesi gerekiyor” dedi.

İndirim kararından önce faiz oranlarının çok yüksek olması nedeniyle konut satışlarının yok denecek seviyeye geldiğinin altını çizen Sağlam, “Son açıklanan konut satış istatistiklerine göre ülke genelinde Sektörümüz çok zorda idi. Adeta can çekişiyordu” şeklinde konuştu.

KIVILCIM KARŞILIK GÖRDÜ

Merkez Bankası’nın çaktığı kıvılcımın Ziraat Bankası’nda karşılık gördüğünü aktaran Şeref Sağlam, “Ziraat Bankası’nın konut kredi oranlarını psikolojik sınır olan yüzde 1’in altına düşürmesi sektörün uzun vadede destekleneceğini işaret ediyor. Ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta da bankanın düşük faiz vadesini 180 aya yani 15 yıla çıkarmış olması… Uzun vadede düşük faiz politikası, istikrarlı bir ekonominin ve inşaat sektörünün en önemli ipuçlarından biridir” diye konuştu.

45 BİN LİRA CEPTE KALIYOR

Faiz indirim kararının kredi kullananlara sağladığı karı rakamlar üzerinden yola çıkarak anlatan Başkan Sağlam, “Yüzde 0,99 ile 100 bin liralık bir konut kredisinde 10 yılda ödenecek olan 116 bin liralık faiz bedeli 71 bin liraya kadar iniyor. Bu da iki oran arasında 45 bin liralık faiz bedelinin cepte kalacağı anlamına geliyor. Beklentimiz 0,70 ama buna şükür deyip ev alacakların bu oranları iyi değerlendirmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Faiz indirim kararını fırsata çevirmek isteyenlerin de bulunacağını dile getiren Başkan Şeref Sağlam, “Kredilerin düşmesiyle gerek mal sahipleri gerekse müteahhit firmaların yoğun talep karşısında fiyatları artırması halinde tekrardan eski günlere yeniden döneriz” dedi.

Yalçın KÜÇÜK

Share
#

SENDE YORUM YAZ