logo

12 Ekim 2017

Kışın dondurma yenir mi?

Genellikle yaz aylarında tüketilen dondurmanın kış aylarında da tüketilebileceğini söyleyen Başkan Bahattin Ekin, özellikle süt içmeyen çocuklar için “Sütle dondurma hemen hemen aynı işlevi görür ve rahatlıkla tüketilebilir” dedi.

 

VÜCUT ISISINI ARTTIIRIYOR

Soğuk havada dondurma yenmeyeceği düşüncesi, soğuk tüketilen bir gıdanın vücut sıcaklığını düşüreceği, bunun da hasta olunmasına neden olacağı fikrinden kaynaklanırken Antalya Sütçüler ve Yoğurtçular Odası Başkanı Bahattin Ekin, kalsiyum ve protein bakımından oldukça zengin olan dondurmanın kışın da tüketilebileceğini söyledi. Başkan Ekin, “dondurma da vücut sıcaklığını düşürmüyor tam aksine, içerdiği kaloriler nedeniyle sıcaklığı artırıyor. Vücudunuz, kalorileri enerjiye dönüştürmek için çalışmaya başlıyor ve bu da ısının artmasına neden oluyor” ifadesini kullandı.

Bademcik ameliyatından sonra, neden sadece dondurma yemenize izin verildiğini hatırlatan Antalya Sütçüler ve Yoğurtçular Odası Başkanı Bahattin Ekin, “Kışın dondurma yemek, hastalanmamıza neden olmuyor, aksine bağışıklık sistemimize yarar sağlıyor” dedi.

Başkan Bahattin Ekin, “A, C, D vitaminleri ile kalsiyum ve fosfor ihtiyacını karşılamak, vücut direnci ile bağışıklık sistemini güçlendirmek için yurt dışında çocuklara her mevsim yedirilen dondurmayı, Türkiye’deki çocuklar da kışın yemeyi hak ediyor! Bir kez daha belirtelim uzmanlar, eğer yerleşik bir mukozal hastalık yoksa, dondurma yemenin boğazda ağrı, ateşlenme ve benzeri sorunlara yol açmadığını çocukların kemik gelişimini desteklemek ve yetişkinlerin de günlük kalori ihtiyacını karşılamak için dondurmanın 12 ay boyunca tüketilmesi gerektiğini söylüyor. Üstelik Türkiye bunun için özellikle uygun bir ülke yılın 12 ayında her türlü meyve ve sebze üretimi gerçekleştirilebiliyor ve soğuk havalarda dahi portakallı, narlı, limonlu, muzlu, kivili, ananaslı, böğürtlenli, elmalı, mandalinalı dondurma tüketmek mümkün oluyor” şeklinde konuştu.

Bahattin Ekin, “Hatta uzmanlar, kalsiyumun az alınması halinde çeşitli hastalıklara neden olduğunu belirterek, kalsiyum ve protein bakımından oldukça zengin olan dondurmanın kışın da tüketilmesi gerektiğini bildiriyor. Yani kışın dondurma yemenin herhangi bir sakıncası yok. Hatta süt içmeyen çocuklara dondurma tavsiye ediyoruz. Çünkü sütte bulunan minerallerin birçoğu dondurmada da bulunuyor” ifadelerini kullandı.

SÜT SEVMEYEN ÇOCUKLARA DONDURMA VERİLMELİ

Başkan Bahattin Ekin, süt ve süt ürünlerinin beslenmede vazgeçilmez bir besin kaynağı olduğunu belirterek, bu ürünler olmadan sağlıklı beslemenin mümkün olmadığını söyledi.

Süt sevmeyen çocukların bunun yerine dondurma da tüketilebileceğini anlatan Bahattin Ekin şöyle devam etti: ”Bir çocuğa bir gıdayı zorla vermekten ziyade yani onun sevebileceği gıdaya yönledirmek daha önemlidir. Mesela çocuklar peyniri kolaylıkla yiyemezler. Onun yerine dondurma önemli bir kaynaktır. Dondurma tüketerek de kalsiyum ihtiyacını karşılatabiliriz. Bunun çok önemli olduğunu söylüyorum. Kalsiyum çocukluk, gençlik çağlarında yetersiz alındığında ileride çok büyük problemlere neden oluyor. Onun için çocukluk yaşlarda çocuklarımız iyi beslememiz lazım. Bu konuda dondurma da önemli bir kalsiyum kaynağıdır. Süt içmeyen bir çocuğa rahatlıkla dondurma yedirebilirsiniz.”

Dondurmada şeker oranı fazla olduğu için çok abartılı tüketilmesinin de doğru olmadığını vurgulayan Antalya Sütçüler ve Yoğurtçular Odası Başkanı Bahattin Ekin, günlük 50 gram dondurma tüketmenin çocuklar için yeterli olacağını ifade etti.

KIŞIN YEMEK HASTA ETMEZ

Dondurmanın kalitesinin de önemli olduğunun altını çizen Bahattin Ekin, meyveli dondurmalardan ziyade sütlü dondurmanın tercih edilmesi gerektiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: ”Kışın dondurma rahatlıkla tüketilebilir. Dondurma, kalsiyum, protein bakımından önemli bir kaynak. Sütle dondurma hemen hemen aynı işlevi görür. Fakat tabii ki dondurmanın sağlık yönünden güvenilir olması gerekiyor. Güvenilir, içinde patoloji mikroorganizma bulunmayan dondurmanın tüketilmesinde kışın herhangi bir sakınca yoktur. Tabii ki ambalajlı olmasına dikkat edeceğiz. Dondurma hakikaten lezzetli bir ürün. Herkes bu tada ihtiyaç duyuyor. Kışın da sağlık yönünden güvenli bir dondurma herhangi bir hastalığa sebep olmaz.”

Yalçın KÜÇÜK

Share
314 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ