logo

04 Mayıs 2019

KIRICI OLMAMALIYIZ!


Güneş DEMİR
gunesdemir07@gmail.com

 

Dünyanın varlığından bu yana insanlar birbirlerinden farklı huy ve davranışlara sahiptirler. Zamanda, yaşanan her gün karşımıza farklı, farklı insanlar ve olaylar çıkıverir. Şüphesiz ki, hepimizin içinde hem iyi hem kötü yanlarımız vardır. Bu da bizim karakterimize ve mizacımıza bağlı olarak biz hangisini seçersek onu yaşarız.  Yani iyi olmakta kötü olmakta bizim kendi elimizde olmaktadır.

Her daim çevremizde konuşmalarıyla insanları kırmaktan çekinmeyen, sözünün nereye, nasıl gideceğini bilmeden ve esirgemeden ağzına geleni söyleyen “Sivri dilli“insanlar var olmuştur. Aslında bu insanlar karşısındaki kişiye laf dokundurmaktan iğnelemekten büyük keyif alırlar ve maalesef ki, içindeki kötülüğü zapt edemeyen bu insanlardan hepimizin çevresinde bol, bol bulunmaktadırlar. Ve inanın ki, onlar hayatın zaten var olan zorluklarını bir kat daha artırmak için vardırlar.

Neden mi; Çünkü sözleriyle insanların üzülmesine gerilmesine sebebiyet vererek onlara tedirgin, huzursuz ve negatif duygular yüklemekten hiç vazgeçmezler. Aslında içlerinde kalan duyguları dışa vurarak çeşitli imalarda bulunup karşısındakilerin kalbini kırarak, canını yakarak durduk yere olay çıkarmaktan da geri kalmazlar. Ve gereksiz yere huzursuz gergin bir hava yaratarak moral bozarlar, kutuplaşmalara sebebiyet verirler ve iş yerinde her zaman verim kaybına yol açarlar.

Aslında bakarsanız, hedefimiz içimizdeki kötülüklerden kurtulmak ve yaşadığımız her gün seçimlerimizi iyiden yana yaparak olgunlaşmak olmalı. Ama gerek özel gerekse iş hayatımızda başarılı olmak için içinde bulunduğumuz ortamları kirletmek isteyenlere bu fırsatı vermemek, sivri dilli negatif insanları hayatımızdan uzaklaştırmak ve kendimizi her zaman korumak zorundayız.  Bana göre; “Bakılacak yüze utanılacak söz söyleme” diyen atalarımızın bu sözü kulağımıza küpe olmalı, sebebi ne olursa olsun sinirlerimize hâkim olmalı, insanları kırmaktan çekinmeli, ağzımıza gelen her şeyi çıkarmadan evvel iyi düşünmeli, pozitif ve yapıcı olunmalıdır. İlhan SELÇUK’un bir yazısında da belirtmiş olduğu gibi  “Kasabın birine dediler ki, biliyor musun dilin kemiği yoktur. Kasap; biliyorum dedi, işte onun için pahalıya mal olur.” Bu sebeplendir ki, bizi zora sokacak utanç yaratacak söz ve davranışlardan kaçınmalı ve adımlarımızı ona göre atmalıyız.

Zaman, zaman yaşadığımız olası tartışmalara bağırmanın yanı sıra kırıcı sözlerin de dâhil edilmesi halinde saygı kalmaz. “Saygının bittiği yerde sevgi de kalmaz.” Unutulmamalıdır ki; “Kırıcı konuşmaların asıl kaynağı ağız değil yürektir.” Kırıcı sözlerin tokattan çok daha acı verdiği de muhakkaktır ve yine W.İRWİNG’in şu sözleri de unutulmamalıdır  “Sivri bir dil kullandıkça bilenen, keskin kenarlı bir alettir.”

Gün içinde insanlar zaman, zaman bilerek veya bilmeyerek birbirine kırıcı sözler söyleyebilirler. Bura da önemli olan bunu alışkanlık haline getirmemek ve fark edildiğinde gereğini yapabilmektir. Ve sivri dilli insanlar,  insanlardan huzur ve mutluluğu alıp götürürler, derin yaralar açılmasına sebebiyet verirler. Sarf ettikleri kırıcı sözler ile insanın psikolojisini olumsuz etkiler, strese sokarlar. Kaşgarlı Mahmut da “Dil ile düğümlenen diş ile çözülmez” sözü ile sivri dilliliğin ne kadar zarar verici bir davranış olduğunu ima etmiştir. Bizler de sivri dilli insanlara empati yapmalarını önerir ve İbn-i Abdülaziz’in şu sözlerini hatırlatırız. “İnsan kalbi bir sandıktır, dudaklar onun kilidi, dil ise anahtarıdır. İnsana o anahtarı iyi muhafaza etmek düşer.” Yeni hafta istediğiniz her şeyi size getirsin. Mutluluk ve gülümseme en yakınınız olması dileğiyle… Saygılar.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Zor Kazanılır Kolay Kaybedilir

  24 Ağustos 2019 YAZARLAR

  Sözlük anlamı korku, çekinme ve kuşku duymadan inanma ve bağlanma duygusu olan güven kelimesinin sadece sözlükte yazıldığı kadarı ile hayatımızda kaldığı günümüzde, insanlara arkanızı döndüğünüz anda kuyunuzu kazacak hale gelmiş durumda. İnsanlarla karşılıklı ilişkileri güven üzerine kurmak günün birinde bizi hayal kırıklığına uğratamayacak birini bulacağımız, hatta hayal kırıklığına uğramamayı başarabileceğimiz anlamına gelmez. Hayatın en zor anlarından biri de birilerine güven duymaktır. İnsan her zaman birilerine güvenmek ister. Bir...
 • MAAŞ, MAKAM VE ŞÖHRET

  24 Ağustos 2019 YAZARLAR

  Bilinen bir kıssadır, vaktiyle bir baba gamsız ve hiçbir şeyi umursamayan oğluna sürekli “Sen adam olmazsın” diye serzenişte bulunur. Oğlu ise yıllarca çalışır durur ve neticesinde devlet kademesinde vezirlik makamına kadar yükselir. Vezir olduktan sonra, uşaklarına babasını yanına getirmelerini söyler. Vezirin maksadı babasına ne kadar önemli bir adam olduğunu kanıtlamak… Bir süre sonra babası gelir ve oğlu babasına “bana senden adam olmaz der dururdun, bak vezirim artık” diyince, babası oğluna “ben sana vezir olamazsın demedim, adam ...
 • Faizin Toplumsal Zararları

  23 Ağustos 2019 YAZARLAR

  Hicretin onuncu, risaletin son senesiydi.  Peygamber Efendimiz (s.a.s) hac farizasını yerine getirmek üzere ashabıyla birlikte Medine’den yola çıkıp Arafat’a ulaştı. Burada, yıllar sonra “Veda Hutbesi” diye meşhur olacak olan hutbesini îrâd etti.  İnsanlığın yolunu aydınlatacak tavsiyelerde bulundu. Birtakım haramlara ve sapmalara karşı ümmetini uyardı. Allah Resûlü’nün Veda Hutbesinde “Câhiliyeye ait her şey ayaklarımın altındadır” diyerek bir daha dönülmemek üzere yasakladığı hususlardan biri de faiz idi. Peygamberimiz, faizin her çeşidini ay...
 • Hayallerinizi Ertelemek!..

  23 Ağustos 2019 YAZARLAR

  Yaşınız kaç, cinsiyetiniz ne, medeni haliniz nasıl, ekonomik sosyal durumunuz hangi seviyede olursa olsun, bugün, şu an nefes alıp veriyorsanız, Yaradan’ın bu dünyada soluklanmanıza izin verdiği ölçüde hayatınıza devam ediyorsunuz demektir. Belki bu cümle ile satırlara başlamam sorularımın kafanızda, gayr-i ihtiyarî tahlil edilmesine sebep olmuş olabilir. “ Yaşım şu, bayanım- erkeğim, evliyim-bekarım, maaşım yetersiz- çok şükür iyi…vs. gibi.” Biraz da ruh halinizi tahlil edelim ama bu sefer isteyerek. Mutlu bir hayatınız mı var, yok...