logo

KIRCAMİ’DE SIFIR ÇÖZÜM…

 

Kırcami mahallesinde yaşanan imar planlaması uygulamasına Yerel Gündem 21 Kent Konseyi el attı. Yapılan toplantıda ise çıkan sonucu göre kırcamii için 4 farklı belediye başkanı döneminde 4 proje ortaya çıkartıldığı ancak bu projelerden şuan hiçbirinin uygulanamadığı belirtildi.

Çözüme kavuşturulmalı

Antalya Muhtarlar Derneği Başkanı Nazif Alp ‘14 mahallede kangren olmuş bir yara var, imar sıkıntısı haricinde başka problemlerimiz de var. İmar konusunda son hazırlanan harita inşallah bizi de okşar da sorun biter. Seralar boş, insanlar üretim yapamıyor, bu sıkıntıların çözüme kavuşturulması lazım.’ dedi.

Sorunlar halkı etkilenmektedir

(KIRYADER) Başkanı Mustafa Çiviler ‘Kırcami bölgesinde yaklaşık 20 bin nüfus bulunuyor. Ve bu sorunlar sadece bu bölge insanını değil halkın genelini etkilemektedir. Araziler miras yolu ile paylaşıldığından küçük alanlar halindedir. Altyapı ve üst yapıda sıkıntılar var, imar nedeni ile ulaşımda sorunlar var. ‘dedi.

Şamar oğlanı olduk

Tepkisini dile getiren katılımcılardan Yakup Ülker ‘Biz siyasilerin şamar oğlanı olduk. Herkes aslan ve kaplan kesiliyor içimizde hiç sırtlan yok. 14 mahalleyi şamar oğlanı yaptılar. Antalya’nın kahrını biz çekiyoruz. Ulaşım yok, hırsızlık çok. Milli Eğitim de bize şamar atıyor… Yüreğim yaralı, ben damdan düştüm bana damdan düşen adam lazım.’

Murat ÇIRACIOĞLU

Kırcami mahallesinde yaşanan imar planlaması uygulamasına Yerel Gündem 21 Kent Konseyi el attı. Kırcami bölgesinde yaşayan halkın sorunlarını yetkililere iletebilmeleri için bölgede Yerel Gündem 21 Kent Konseyi tarafından düzenlenen toplantıya Tarım İl Müdürlüğü, Sağlık İl Müdürlüğü, Muratpaşa Kaymakamlığı, Muratpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Antalya Büyükşehir Belediyesinden ve Muratpaşa Belediyesinden temsilciler katıldı.

Söz Muhtarlarda…

İmar planı dışında bölgenin birçok sorunun olduğunu dile getiren Antalya Muhtarlar Derneği Başkanı Nazif Alp ‘14 mahallede kangren olmuş bir yara var, imar sıkıntısı haricinde başka problemlerimiz de var. İmar konusunda son hazırlanan harita inşallah bizi de okşar da sorun biter. Seralar boş, insanlar üretim yapamıyor, bu sıkıntıların çözüme kavuşturulması lazım.’ dedi. En önemli sorunun imar olduğunun altını çizen Kırcami Mahalle Muhtarı Enis Gönen  ‘Umarız Antalya Büyükşehir Belediyesi bize imar planı ile gelmiştir. Bu sorun artık çözülmeli. Halk artık siyasilerin dillerinden düşmeyen imar lafına doydu. Bu konuda her gelen siyaset yaptı, hiçbir zaman hedefe ulaşamadık.’eleştirisinde bulundu.

Çocuklarımız okula korkarak gidiyor…

Kırcami Bölgesi Geliştirme Güzelleştirme Kültür ve Yardımlaşma Derneği (KIRYADER) Başkanı Mustafa Çiviler ‘Kırcami bölgesinde yaklaşık 20 bin nüfus bulunuyor. Ve bu sorunlar sadece bu bölge insanını değil halkın genelini etkilemektedir. Araziler miras yolu ile paylaşıldığından küçük alanlar halindedir. Altyapı ve üst yapıda sıkıntılar var, imar nedeni ile ulaşımda sorunlar var. ‘dedi. İmarsız bölgelerde okulların olduğunu belirten toplantıya ev sahipliği yapan Güzeloluk Mahallesi Muhtarı İzzet Ak ‘İmarsız bölgede okullarımız var. Sağlık ocaklarımız yok. Mahallemde sağlık merkezi istiyoruz. İmardan dolayı mahallemizde ciddi sıkıntılar var. 14 mahalle içinde en büyük sorunlar benim mahallemde. Çocuklar okulla giderken yollar tehlikeli olduğundan veliler okula götürüyor. Çocukların oyun alanı yok, açık havada düğünler mevlitler yapılıyor, düğünlerde kurşun atılıyor.’diyerek yaşadıkları tehlikeleri anlattı. Bölgede artık seracılıkta yapılamadığını belirten Zümrütova Mahalle Muhtarı Kemal Ağan, ‘Odalar daha önce bizim yanımızda değilken şimdi yanımızda olduğundan mutluyuz. Bizim mahallelerimizde artık seracılık yapılamıyor. Ulaşım konusunda da sıkıntılarımız var. Seçimden önce Yalı Caddesinden giden otobüsler vardı, kaldırıldı bu otobüslerimizi geri istiyoruz.  Fener Mahallesinde yaşayan Sami Acar konuşmaya gelenlere bölgede arazileri olup olmadığını sordu. Acar, ‘Bu konu yeni bir konu değil, herkes bu sıkıntıları iyi biliyor. Burada yer sahibi olanlar Antalya’nın günah keçisi değil. Bizler rantçı suçlamalarına da maruz kaldık ama biz rantçı değiliz.’ dedi.

Bana damdan düşen lazım…

Siyasilerin şamar oğlanına döndüklerini söyleyerek tepkisini dile getiren katılımcılardan Yakup Ülker ‘Biz siyasilerin şamar oğlanı olduk. Herkes aslan ve kaplan kesiliyor içimizde hiç sırtlan yok. 14 mahalleyi şamar oğlanı yaptılar. Antalya’nın kahrını biz çekiyoruz. Ulaşım yok, hırsızlık çok. Milli Eğitim de bize şamar atıyor. Bazı mahallelerde olduğu gibi bu insanlarda esrar mı satsın, hırsızlık mı yapsın. İneğin alası gibi ala kaldık, neden böyle kaldık. Antalya’nın en önemli toprakları imara açıldı. Ziraat Mühendisleri Odası o zaman neredeydi? Yüreğim yaralı, ben damdan düştüm bana damdan düşen adam lazım.’ diyerek yaşadıkları sıkıntıları anlattı. Meslek odalarının her türlü katkıyı verdiğini belirten Yerel Gündem 21 Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt ‘Meslek odalarının sizin karşınızda gibi algılanmaması gerekli. Biz odalarla birlikte çalışıyoruz’ dedi.

Şuanda tarım alanıdır…

Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Fahrettin Köken mahalle sakinlerinin sorularına yanıt verdi. Köken, ‘Sizin de haklı olarak isyan ettiğiniz bir süreç yaşandı. 1980’li yıllarda planlarda çok fazla ayrıntıya girilmemiş, 1990 yıllarda Hasan Subaşı döneminde bu alan planlanmak istendi. Bekir Kumbul döneminde inşaat emsalinde mutabakat sağlanamadı, Menderes Türel döneminde de benzeri arayışlar sürdü. Sizin beklentileriniz doğrultusunda Türel yerleşim alanı olarak planlamak istedi, Tarım Bakanlığına başvuruldu. Bakanlık 1500 hektarın yerleşime açılamayacağını, verimli tarım alanı olduğunu söyledi. Ardından Toprak Koruma Kuruluna başvuruldu, orada konu görüşüldü ve kurul tarım dışı kullanıma açılabileceğini ama emsalin %50 olabileceğini belirtti. Büyükşehir 50 binlik ve 25 binlik ile 5 binlik planları hazırladı ve mecliste görüşüldü ama konu yargıya taşındı. Plan iptal edildi. Akaydın döneminde Muratpaşa binlik planları hazırlarken uyumsuzluklar gördü ve 2009 yılında Büyükşehir’e başvurarak beş binlik planda değişiklik yapılmasını istedi. Mustafa Akaydın yeniden beş binlik plan yaptı ama Menderes Türel dönemindeki planlar iptal olunca bu planlarda hükümsüz olarak, alan plansız alan olarak kaldı. Şu anda alan tarım alanı olarak görülmekte.’ şeklinde açıklamasına toplantıya katılanlar tepki göstererek alanın tarım alanı olmadığını iddia etti.

İpe un sermeyin…

Kırcamii bölgesine ait ellerinde 4 farklı planın bulunduğunu belirten Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Fahrettin Köken ‘Elimizdeki Kırcamii ile ilgili 4 proje ele alınarak hepsinden sentez yapılarak taslak bir proje elde edildi. Gizli hiçbir şey yapılmadı, şu anda plan yapma yetkisini Bakanlık bize vermedi. Bakanlık bize, 100 bin ölçekli plan çalışmalarına başladık, bunlar tamamlanmadan 25 binlik plan yapılamaz ’açıklamasında bulunurken toplantıya katılanlar ‘Havanda su dövmeyin’ eleştirisine maruz kaldı. Bunun üzerine Köken ‘Ben gerçekleri anlatıyorum oy almak için yalan şeyler anlatmamalıyız. Başkan Akaydın verilecek olan emsalin %80’den aşağı olmayacağını belirtti.’açıklamalarını tatmin edici bulmayan mahalle sakinleri toplantıyı terk etmek istedi. Toplantıya katılanların tepkileri karşısında Büyükşehir Belediyesi Harita Daire Başkanı Burak Öztürk ‘Ortada yasal süreç var, bunları aşmamız gerekli sizlerle bir şeyleri paylaşabilmek için. Son gelen yazı bizi biraz daha sıkıntıya soktu’ yorumunda bulundu. Mahalleliler taslağı görmek istediklerini belirterek İpe un sermeyin diyerek tepkilerini dile getirdi.

Mimarlar Odası nerede?

Kırcami Bölgesi Geliştirme Güzelleştirme Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Mustafa Çiviler‘%80 emsal takıntısını bırakalım. Önce önümüzdeki engelleri aşalım, sonra emsal değerlerini görüşelim. Eskiden %50 emsal veriliyordu kimsenin sesi çıkmıyordu, şimdi %80 emsal veriliyor ancak bu kararda artık beğenilmiyor.’ diyerek mahalle sakinlerinin emsal konusunu henüz konuşmaması gerektiğini savundu. Mahalle sakinlerinin 30 yıldır Kırcami bölgesinde imar planlaması beklediklerini belirtmesi üzerine Muratpaşa Belediyesi Başkan Yardımcısı Deniz Fırat Budak, ‘Biz dayanışmaya razıyız, yanınızdayız. Talepleriniz yerinde istekler. Burada tarım olmadığını artık biz de biliyoruz. İş yetkinin alınması noktasında’ açıklamada bulundu. Yerel Gündem 21 Kent Konseyi Semanur Kurt ‘Sizin hepinizin olacağı yerde bunları tartışmak zor, ben korktum. Muhtarlara bilgilendirme yapılsın onlar sizinle paylaşsın’ açıklamasına tepki gösteren konuklar ‘Halktan korkulmaz. Mimarlar Odası nerede, neden gelmedi, odaların başkanları burada olmalıydı’ diyerek meslek odalarına tepki gösterdi. Ortamın gerilmesi üzerine Başkan Kurt, ‘Sizin muhatabınız doğrudan odalar değil, belediyeler’ açıklamasında bulunarak toplantı tamamlandı.

Murat ÇIRACIOĞLU

Share
489 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

KIRCAMİ’DE SIFIR ÇÖZÜM…” için 1 yorum

  1. emin karasun : diyor ki:

    Sayın yetkililer hafta sonu Ankarayı ziyaret ettiğim günlerde, kırcami gibi yıllarca imar bekleyen ve aynı şekilde şehir merkezinde sıkışıp kalmış çukurambar denilen bölgeyi dolaştık, yeni yapılaşmış durumunu tüm kırcamililerin ve kırcami için ÇALIŞIYORUZ DİYENLERİN!!! görmesini ve incelemesini tavsiye ederim.Gökdelenlerle mücevher gibi bezenmiş daire fiyatlarının 2-3milyon tl’lere vardığını görünce ağzımız açıkta kaldı,ne denirse densin ne muhalefet yapılırsa yapılsın Ankara belediyesinin Ankaralılara kazandırdıklarını görünce,inanın hiç tarafsızca kendi kendime Antalyamıza YAZIK EDİLİYOR diye düşündüm durdum.BENCE HEPİMİZ DÜŞÜNMELİYİZ.Saygılar..