logo

Kiralığa öğrenci dopingi

Öğrencilerin kiralık ev arayışının arttığı bu dönemde emlak piyasasındaki hareketlenmeye dikkat çekti.

Okula kayıt yaptıran öğrenciler ve ailelerini barınacak yer telaşı sardı.Veriler; öğrencilerin en çok 1.000 – 1.500 TL’lik konutları kiralama eğiliminde olduğunu ortaya koyuyor. En çok tercih edilen konut tipleri ise 1+1 ve 2+1 konutlar. Antalya’nın en çok tercih edilen lokasyonlarının başında Kepez ve Konyaaltı geliyor. Kepez ve Konyaaltı’nda kiralık konutlarda fiyatlar 500 TL’den 2.500 TL’ye kadar uzanıyor.

Öğrencilerin büyük bir bölümü devlet yurtları ve özel yurtları tercih etti. Evde kalmak isteyen öğrenciler ise üniversiteye yakın bölgelerde kiralık ev aramaya başladı. Bu durum üniversiteye yakın semtlerde kira fiyatlarının artmasına neden oldu. Antalya’daki bir başka üniversite olan Bilim Üniversitesi yakınında ise sadece  TOKİ  konutları bulunuyor ve bu bölgede de ev kiraları gayet uygun durumda.

Üniversite öğrencileri için kiralık daire aramasında ulaşım imkanları ve uygun fiyat iki önemli kriter. Antalya Emlakçılar Odası Başkanı Şeref Sağlam, kiralık evlerde talep ve fiyat artışı gözlemlediklerini söyledi. Sağlam, “Haziran ve Temmuz ayları da atamaların ve tayinlerin yapıldığı aylar. Bu da kiralık ev hareketliliğine neden oldu. En büyük etken ise üniversite öğrencileri. Antalya’daki kiralık evlerin yüzde 20’si öğrenci hareketliliğinden etkileniyor” şeklinde konuştu.

Şeref Sağlam “Üniversitenin olduğu semtlerde kira fiyatları yüzde yüz arttı. Bir talep oluştu, fiyatlar bir anda tavan yaptı. Antalya’da ev kiralarını öğrenciler arttırdı” dedi.

Öğrencilerin, sosyal hayatın içinde olmak istediğini, bu nedenle tercih edilen semtlerde fiyatların yükseldiğini aktaran Sağlam “Bir talep oluştu, fiyatlar bir anda tavan yaptı. Bunun sebepleri arasında kentsel dönüşümün hızlanmasıyla evi yıkılacak vatandaşların kiraya çıkması da var” ifadesini kullandı.

Yalçın KÜÇÜK

Share
#

SENDE YORUM YAZ