logo

‘İtibarsızlaştırmaya çalışıyorlar’

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısı’nın Ocak Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nın ikinci oturumu gerçekleşti. Gündem maddelerinin hepsi salt çoğunlukla kabul edildi.

Meclis toplantısında söz alan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Meclis Üyesi Recep Tokgöz, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’e Konyaaltı Sahili, Boğaçayı projeleri hakkında gündem maddeleri dışında sorular yöneltti. Konyaaltı sahili için çıkarılan alan yönetmeliğine değinen Tokgöz, “Denetim komisyonu geçtiğimiz aylarda çalışma yaptı ve raporlamanın size ulaştığını düşünüyorum. Bu yapılan denetim sonuçlarını bizimle paylaşmanızı istiyorum. Burada denetim sonucunda ortaya çıkan sorunlara ne gibi çözümler buluğunu ve Boğaçay projesinin durumu hakkında bilgi almak istiyorum” ifadelerini kullandı.

Tokgöz’ün sorularına yanıt veren Türel, Konyaaltı Sahili projesinde denetimin yapıldığını söylerken “Denetim planıyla ilgili incelemede bulunuldu. Cezai işlemler uygulandı. Ciddi cezalar verildi. Yönetim planına uymayan işletmelere kapatma cezası bile verildi. Bunun dışında Boğaçayı projesine gelince “Birincisi iç kısımda ikincisi dere ağzında olmak üzere iki büyük marina düşündük. İnşaat Mühendisleri Odası’nın o dönemki Başkanı Cem Oğuz ODTÜ’den kıyı mühendisi hocalarını getirdi. Biz de kendi hocalarımızı getirdik. Bu konuda tereddütleri olduğunu söylediler. Onların teklifi dere ağzı ve içindeki marinanın büyük direğin doğu tarafına taşınmasıyla ilgiliydi. Biz bunu dikkatle dinledik akademisyen arkadaşlar değerlendirdi ve katılımcı yönetim dediğimiz şeyle önerilerle büyük limanın mendireğin oraya taşıdık. Ama şimdiyse Oğuz’un taşınsın dediğimiz yere taşımamıza karşın kendi önerisine karşı çıkıyor. Bu açıklamamın ardından kendini kurtarmak için bir şeyler söyleyebilir söylesin. İnşaat Mühendisleri Odası’yla iş birliği yapıyoruz diye defalarca söyledim. Dün bunları söyleyenler bugün başka şeyler söylüyorlar. Neden bunu yapıyorlar bilmiyorum. Sanırım siyaset zamanı ve seçim geldi. Ondan dolayı itibarsızlaştırma operasyonu oluyor bu. Ama zaman bizi hep haklı çıkardı. CHP’nin Konyaaltı Belediye Başkan Adayı Semih Esen bu Boğaçayı Projesi için “ayranı yok içmeye projesi” diyorken şimdi Konyaaltına aday oldu. Konyaaltı Sahil Projesi için de yaptı aynısını. Ama kadere bak şimdi kendisi Konyaaltı Belediye Başkanlığına aday oldu. Biz tam tersi halkın kullanmadığı alanı halka açıyoruz. Halka açık marina ve yaşam alanı hakkı tanıyoruz. Halkın denizle bağlantısını görsel olarak en ufak şekilde kesmeden yapıyoruz. Deniz manzarası kapanmıyor. Boğaçay için muhteşem bir taşkın önleme uygulaması örneği gerçekleştirdik. 60 bin metre kazık, 4 bin 800 metre başlık krişi, bin 600 metre küp köprü ayağı güçlendirme enjeksiyonu, 200 bin metre kare beton taşkın önlemek için yapıldı. 2003’de bin 700 metre küple yıkıldı biz ise şu an 2 bin 900 metre küp debisi olan bir sel geldiğinde takdirde o bölgeyi felaketten kurtaracak bir uygulama yaptık. Son yağışlarda yaptıklarımız bitmeseydi o köprüler yine yıkılacaktı. Çok enteresan karelerle karşılaştım geçtiğimiz günlerde yoğun yağmur yağışı sırasında.  Bazı meraklı kardeşlerimiz o yoğun yağışta köprüler yıkılır mı diye ellerinde telefonla beklediler ama yıkılmadı. Peyzajda bile bir bozulma olmadı” diye konuştu.

“Ben geldim tekneler vızır vızır çalıştı”

CHP Meclis Üyesi Recep Tokgöz’ün “Deniz otobüsleri ne oldu?” sorusuna karşın ise Başkan Türel, “CHP’li belediye başkanı zamanında deniz otobüsleri “bunlar Antalya denizine uygun değil” denilerek çürümeye bırakılmıştı. Çok komikti, başkanlığa ben geldim tekneler vızır vızır çalıştı. Hem yaz aylarında hem de kış aylarında 5 yılda yaklaşık bir milyona yakın vatandaş taşıdık. Ben gelince deniz değişmediğine göre mazeret belediyeciliği bu. İşte iş bilenin kılıç kuşananındır” cevabını verdi.

“Antalyaspor kimsenin tekelinde değildir”

CHP Meclis Grup Sözcüsü Mustafa Reşat Oktay Antalyaspor’un yaşadığı zorluklara karşın yapılacak yardımlar hakkında açılan konu hakkında Türel’e “Antalyaspor senin tekelinde değil camicilik ve Antalyaspor üzerinden malzeme üretme” dedi. Oktay’a cevap veren Türel ise şunları söyledi: “Kaçmayacağız, boynumuza Antalyaspor atkısı takıp maça gitmekle Antalyasporlu olunmaz. CHP meclis üyelerinin neden meclise gelmediğini anladık. Antalyaspor benim için bir aşktır ve kimsenin tekelinde değildir. Antalyaspor hepimizindir. “

Cengiz TAŞKIRAN / Gonca ÖZTÜRK

Share
#

SENDE YORUM YAZ