logo

12 Ekim 2017

İş güvenliğine alışamadık

İş Güvenliği Uzmanı Ümit Sedat Bayram, Türkiye’de iş kazalarının sürdüğünü ve henüz ülkede iş güvenliği kültürünün oturmadığını belirtti.

 

İSTENİLEN DÜZEYDE DEĞİL

Türkiye’de hayati sorunların başında ‘İş Güvenliği’ gelmesine rağmen halen bu konuda istenilen düzeye ulaşılamadığını belirten İş Güvenliği Uzmanı Ümit Sedat Bayram, “ İlköğrenimden başlayarak, iş sağlığı ve güvenliği alanında davranışsal değişimler getirecek bir sistem kurulmasının elzem olduğunu, uzun bir süredir Türkiye’de iş güvenliği kültürünün edinilemediğini savundu.

Her yıl yüzlerce işçinin iş kazası ya da meslek hastalığı sonucu hayatını kaybettiğini söyleyen Bayram, “Toplu işçi ölümlerinin yaşandığı dönemlerde sadece iş sağlığı ve güvenliğinin konuşulduğu ülkemizde işçi ölümlerinin önüne geçmek için pek de kayda değer bir ilerlemenin olmadığı ifade ediliyor. İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun getirdiği yükümlülükler, iş yerlerinin denetimi, incelenmesi ve işçi ölümlerinin önüne geçilmesi için yapılması gerekenler bir çok yerde yapılmıyor” diye konuştu.

İş kazası olduğu zaman iş güvenliği uzmanlarının ya da iş yeri hekimlerinin öneminin daha iyi anlaşıldığını kaydeden Ümit Sedat Bayram, iş güvenliğinin işverenler için maliyet unsuru görüldüğünü, insanların iş güvenliği hizmetine para vermeyi lüzumsuz bulduğunu belirtti.

İşyerindeki tehlikelerin önüne geçilebilmesi, kazaların engellenebilmesi, çalışanların eğitilmesi, onların sağlıklarının ön planda tutulması, ticari kaygıların önüne geçilmesi gerektiğinin altını çizen Bayram sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz işyerinde ne kadar ticari kaygı ile hareket edersek, şirketimizin daha iyi noktaya gelmesi, çalışanların iş farkındalığı ile hareket etmesi daha anlamlı oluyor. Bu tamamen ekonomi üzerine kurulu. İnşaatlarda çalışan işçilerin ölümlerinin çok büyük kısmı yüksekten düşmeyle meydana geliyor

“Bu yüksekten düşmeleri engelleyebilmek içinde işverenin, müteahhidin, kalıpçısından iskelecisine kadar tam bir kontrol içinde çalışması gerekiyor. Yüksekte çalışma ekipmanlarını kullanmak gerekiyor. Bir emniyet kemerinin maliyetinin minimum 150-200 TL olduğunu varsayarsak 100 tane işçi çalışıyorsa her biri için o imkanı sağlamanız gerekiyor. Dolayısıyla da bunu bir maliyet olarak görüyorlar. Örneğin, bir inşatta bir tane yüksekten düşme vakası meydana gelse ve işçi hayatını kaybetse maddi ve manevi tazminatlar ortalama 300-500 bin liraları buluyor. İnsana verilen değer ayrı ölçülmeli! Bu bedel de olumsuzluk yaşanmadan ödenmeli”

Murat ŞENTÜRK

Share
285 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ