logo

İhracata arazi engeli

 

Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçılar Birliği Başkanı İsmail Yılmaz, ihracat rakamlarını daha yukarı taşımak için arazi sorunlarının ortadan kaldırılması gerektiğini söyledi.

Antalya’nın kesme çiçek ihracatının kalesi olduğunu belirten Başkan Yılmaz,  kent genelinde 10 bin kişiye iş imkânı sunan sektörün, ihracat rakamlarını arttırmasının önündeki tek engelin arazi sıkıntı olduğunu ifade etti. Turizmdeki gibi uzun soluklu arazi tahsislerinin sektöre uyarlanması halinde ihracat rakamlarının üst seviyelere çıkacağını vurgulayan Yılmaz, bu yıl için hedefledikleri ihracat rakamlarına da ulaştıkları müjdesini verdi.

2018 hedefi gerçekleşti
Sektörün bu yıl hedeflediği ihracat rakamlarına Aralık ayı sonunda ulaşacağını aktaran Başkan Yılmaz, “Bu yıl için 100 milyon dolar hedefimiz var. Şu an 93 milyon civarında bir ihracat gerçekleştik. Yıl sonunda bu hedeflerimize ulaşacağız. Yılbaşı sevkiyatları çerçevesinde Hollanda, İngiltere ve Özbekistan gibi çeşitli ülkelere 65 milyon dal kesme çiçek ihracatımız gerçekleşecek. Buradan elde edilecek 8-10 milyon dolarlık gelirle yıl sonu ihracat hedefimizin az bir miktar üzerine çıkacağız. Yılbaşı için özellikle kırmızı, beyaz, bordo ve bor karanfil tercih ediliyor” dedi.

2019 rakamları netleşmedi
‘2019 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda ekonomik büyümenin ihracat odaklı gerçekleştirilmesinin açıklanmasının ardından gözlerin ihracatçılara çevrildiğini hatırlattığımız Yılmaz, sektörün önümüzdeki yıla ilişkin hedefleriyle ilgili şunları söyledi: “Yeni Ekonomi Programı (YEP) çerçevesinde, bölgemiz ihracatını arttıracak projelerin de hız kazanması bekleniyor. Önümüzdeki yılla ilgili hedefimizi netleştirmedik; fakat 125 milyon doların üzerine çıkmamız gerekir. Bu yılın kapanış rakamlarını gördükten ve dünya ekonomi piyasalarındaki gidişata göre hedefimizi belirleyeceğiz.”

Vergiler el yakıyor
Gümrüklerdeki vergilerin ihracatçının belini büktüğünü de aktaran Başkan Yılmaz, “Bölgemizde yer alan tüm sektörlerin yıl sonu ihracat hedefi 2 milyar dolar. Lojistik faaliyetleri açısından ihracatçının işini kolaylaştırmak isteyen Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB), imzaladığı protokollerle maliyetleri düşürmek için elinden gelen çabayı sarf etti. BAİB’in protokolleriyle Moskova’ya yaptığımız lojistik faaliyetlerindeki sıkıntılarımız azaldı; fakat Rusya genelindeki sıkıntılar sürüyor. Rus gümrüğünde alınan yüksek vergiler nedeniyle ihracatta yaşadığımız sıkıntılar devam ediyor. İyi niyetle yapılan çalışmaların daha da genişletilmesi lazım. Genel anlamdaki vergilerde bir düşüş görülmemesi halinde nakliye bedava dahi olsa hiçbir esprisi yok. Bu nedenle BAİB’in büyük fedakârlık yaparak gösterdiği çalışmaların desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Arazi sorunu
Sektör ihracatının daha yukarı seviyelere çıkması için önlerindeki en büyük sıkıntının arazi konusu olduğunu sözlerine ekleyen Yılmaz, “Antalya’da 5 bin 600 dönümlük bir alanda kesme çiçek üretimi yapılıyor. Ülke genelindeyse tüm 12 bin dönümlük bir alanda sektörümüz faaliyetlerini sürdürüyor. Şu an Antalya’da karanfil üretimi yapılıyor ve ürün yelpazemizi geliştirmemiz lazım. Ürün yelpazesinin gelişmesi için modern ve uzun yıllar süresince yerinde kalacak seralar yapılması lazım. Başlangıç için 2 bin dönümlük bir arazinin tahsisi yeni çeşitler üretmemiz açısından olumlu bir gelişme olacak; ancak buradaki en önemli konu arazinin uzun süre bize hizmet vermesi. Turizmdeki arazi tahsisi uygulamaları gibi 49 yıllığına bu tarz arazilerin bizlere tahsis edilmesi ihracat rakamlarını çok yukarı çıkaracaktır. Arazi sorununu ortadan kaldırırsak ihracatımız kesinlikle yukarı seviyelere çıkacak” diye konuştu.
Veli AKOĞLU

Share
#

SENDE YORUM YAZ