logo

Hizmette güven, istikrara devam

Yeni yıla girilmesi ile birlikte Antalya’daki oda seçimleri birbir gerçekleşirken, gözler en yüksek üyeye sahip olması nedeniyle Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası’nın seçimine çevrildi.

ALKAN KENDİNE GÜVENİYOR
Oda başkanlığına adaylığını odanın önünde kurban kestirip dualar eşliğinde açıklayan Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Ali Alkan, 21 Ocak’taki seçimler öncesinde kendine güveni ile dikkat çekiyor. Seçim sürecinden önce özellikle taksici esnafının duraklarını tek tek ziyaret ederek sıkıntıları ve talepleri dinleyen Mehmet Ali Alkan’ın üye ile arasındaki sıcak ilişkinin seçim yarışında kendisine ciddi avantaj sağlayacağı şeklinde yorumlanıyor.

Mehmet Ali Alkan kimdir?
Antalya’nın Korkuteli ilçesi Taşkesiği köyünde doğan Mehmet Ali Alkan ilk, orta ve lise eğitimini Antalya’nın Korkuteli ilçesinde tamamladıktan sonra Antalya’ya yerleşti. 1993 yılında Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası’nda genel sekreter yardımcısı olarak göreve başladı. 2002 yılında yapılan seçimlerde seçimi kazanarak Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı seçilen Mehmet Ali Alkan 2005 ve ardından 2009’da yapılan seçimlerde yine oda esnafının takdirini alarak seçimleri kazandı. 2009 yılında AESOB Başkan Vekili oldu. 2005 yılında Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği görevine getirildi. Evli ve iki çocuk babası olan Mehmet Ali Alkan Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanlığı ve Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkan Vekilliği görevlerini halen yürütmekte.

Antalya’da üye sayısı en fazla olan odanın başkanlığını yapıyorsunuz, odanın mevcut durumundan bahseder misiniz?
Odamız 1985 yılında kuruldu. Antalya merkezde 5000 civarında üyemiz bulunurken bunların 3 bin 750’si taksici esnafı olarak kayıtlarda yer alıyor. Şehir içindeki nakliyeciler ve kamyoncular da bize bağlı olarak çalışıyor. 2000 metre kareye kurulan binamızda taksici, kamyoncu, kamyonetçi ve otobüsçü esnafımızın faydalanabileceği geniş ve çok amaçlı bir eser sunduk bunun içerisinde 1200 kişilik düğün salonumuz, toplantı salonumuz, plaka atölyemiz, muhasebe bölümümüz, sigorta bölümümüz, evrak bölümü ve kurtarıcı araçlarımız mevcuttur. 2002’ den bu yana 4 dönemdir oda başkanlığını yürütmekteyim. Allah nasip ederse 2018 yılında yeniden başkanlığımıza devam edeceğiz.

Tecrübenize rağmen seçim öncesi bir heyecan duyuyor musunuz?
Odamızın seçimi 21 Ocak tarihinde Meltem’deki 10 bin kişilik kapalı spor salonunda gerçekleştirilecek. Heyecan bazen hata yaptırır derler ama heyecan olmadan başarı da gelmiyor. İlk günkü gibi heyecan yaşıyorum. Karşımda daha önceki seçimde karşıma çıkan bir isimlerden biri var. Demokratik bir seçim olacağına inanıyorum. Sonuçta hepimiz ekmeğimizin peşindeyiz. Hep beraber yol almaya devam edeceğiz. Biz bu yola, esnafımız için her zorluğa katlanmak, onların sesi olmak için çıktık. Allaha şükür bugüne kadar hesabını veremeyeceğimiz bir işin altına imza atmadık, atmayız. Üyelerimiz bizi bu göreve layık görmese bu koltukta oturtmaz. Yaptıklarımız, yapacaklarımızın teminatıdır. Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası olarak her geçen gün kaliteli ve güvenli taşımacılığı esnafımıza tesis etmek için olanca gücümüzle çalışıyoruz. Yaptığınız iç gerçekten çok zor ve risk taşıyor. Gece gündüz demeden hizmet etmemiz gereken bir mesleğimiz var. Farklı insanları bir yerden bir yere taşırken, kaza, gasp, darp, ceza gibi risk kıyafetini de sırtımıza giyiyoruz. Bunun yanında maksimum müşteri memnuniyeti için güler yüzlü davranmayı, taşıdığımız canın bilinci ile de dikkat unsurunu en üst seviyede tutmak ise önceliğimiz. Geçtiğimiz 3 yıl boyunca da esnafımız için çalıştık. Duraklarımızı yeniledik. Esnaflarımızı ziyaret ettik. Tek tek sorunlarını dinledik. İletilmesi gereken mercilere ilettik.

Başarınızı neye borçlusunuz, getirdiğiniz yenilikler nelerdir?
Çok teşekkür ederim. Eksik olmayın. Ben bunu çalışmaya bağlıyorum. Hem de çok çalışmaya. Tek başına insan bir hiçtir. Bizim bir yönetimimiz ve çalışan personellerimiz var. Ekibimiz var. Biz büyük bir aileyiz. Benim olmadığım yerde yöneticilerim ve personellerim devreye girer. Elimizden geldiğince kanunların bize verdiği yetkiler çerçevesinde esnafımıza her konuda yardımcı olmaya çalışıyoruz. Yıllardır sorunumuz olan kaçak çalışanlarla mücadelemize dün olduğu gibi bugün de devam ettik. Elektriksiz, susuz, kulübesiz, duraksız esnaf bırakmamaya çalıştık. Taksi duraklarımızı tek tek yeniledik. Planladığımız gibi araç takip sistemi ve navigasyon cihazları araçları takıldı. Taksicilerimizi unutmadık. Sık sık ziyaretler yaptık. Sabah kahvaltılarında bir araya geldik. Sorunlarımızı konuştuk. Hep irtibat halindeydik.

Taksi sürücülerine dil eğitimi veriliyor mu?
Tüm şoförlerimize yönelik eğitim projelerimiz vardı. Bunların başında halkla ilişkiler, müşteri ilişkileri ve yabancı dil geliyor. Bu projede bire bir üyelerimizle duraklarında, durağında müsait yeri olmayanları da oda binamızda belirli saatlerde eğitime aldık. Tabi yerli halkımıza da hitap etmemiz lazım. Bizim müşteri potansiyelimizin yüzde 60-70’i bayan. Geri kalan yüzde 40 ya da 30’u da erkek ya da işi acil olan kim varsa. Onun için nezaket kuralları çerçevesinde işimizi yapmak durumundayız.

Odanın en çok yakındığı konu nedir?
En büyük sorunumuz herkesin kendi işini yapmaması. Yani kuyumcusu, dericisi, rent a carcısı, taksicilik yapıyor. Hal böyle olunca da sektörümüzde çok büyük sıkıntı oluşuyor. Havalimanının arkasından geçen cadde üzerinde yazın VIP araçlardan geçilmez. yüzde 50’si belgeli yüzde 50’si belgesizdir. Bunun yanı sıra yük ve yolcu taşımacılığında bizim en büyük gider kalemimiz, belimizi büken yakıttır. Yakıt, lastik ve her yıl muayene masraflarımız var. Hususi araç 2 yılda bir, bizim araçlarımız ise her yıl yaptırmak zorundayız. Taksici kamyoncu esnafı en küçük ses geldiği zaman aracını tamirciye götürür.

Murat ŞENTÜRK

Share
488 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ