logo

Hedefi tutturabilecek miyiz?

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’in ihracat, 2018’de 2017’ye göre yüzde 7 artarak 168 milyar 23 milyon dolar, ithalat yüzde 4,6 azalarak 223 milyar 39 milyon dolar oldu.

Antalya’da ihracat durumu

TÜİK’in açıkladığı verilerin ardında, fiziki şartlarının uygunluğu ile birlikte birçok sektörü içinde barındıran Antalya kentinde bölgenin ihracatta gelir elde ettiği iki ana sektörün varlığından söz ediliyor. Bu iki ana sektör ise mermer ağırlıklı madencilik ile yaş sebze ve meyve sektörleri olarak kaydedildi.

Antalya kentinin, bölgenin elverişli toprakları ve iklimiyle birçok sektöre öncü olabileceği söylenirken yine de bu şartları bu denli iyi olan kentte nitelikli ihracat ürünlerinin üretilmemesi söz konusu. Hal böyle olunca Antalya kentinin bu verimli toprakları, iklimini ve bölge olarak elinde bulundurduğu ham maddeyi değerlendirmesi gerekiyor.

İki ana sektörün ihracat gelirleri

Geçtiğimiz yıl yaş sebze ve meyve ihracatında 449 milyon dolarlık gelir elde edilirken, madencilik sektörünün yaptığı ihracattan geçen yıl 485 milyon dolar gelir elde edildi. 2018 yılında Antalya’dan ihracatta toplamda 1 milyar 208 milyon dolar gelir elde edilirken, Antalya, bu ihracat rakamı ile Türkiye genelinde 1 milyar dolar ve üzeri ihracat yapan 17 il arasında yer aldı.

2019 ihracat hedefi

Kentte sanayiciliğin gelişmesi ve ihracat gelirlerinin artması beklenirken, 2019 yılı Batı Akdeniz bölgesi ihracat hedefinin 2 milyar dolar olduğu kaydedildi. Batı Akdeniz bölgesi 2019 ihracat hedefinin Antalya tarafından kaçının karşılanacağı merak edilirken Antalya’da nitelikli ürünler üretilmesi ve ihracat hedefinin tutturulması bekleniyor.

Gonca ÖZTÜRK

Share
#

SENDE YORUM YAZ