logo

Hastane yerine AMATEM

Asir-Aksu-Hastanesi-bolgenin-1

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Tıbbi Hizmetler Daire Başkanı Dr. Cenkeren Ateş, Aşur Aksu Hastanesinin 100 yataklı Alkol ve Madde Bağımlıları Tedavi Merkezi(AMATEM) haline getirileceğini bunun için Sağlık Bakanlığından onay beklediklerini söyledi.

 

300 YATAKLI HALE GELECEK

Antalya’da adeta kaderine terk edilen bir görüntü sergileyen ve 8,5 milyon harcama yapılarak oluşturulan Kepezüstü’ndeki Aşır Aksu Hastanesi, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğinin neşteri ile daha verimli kullanılacak. Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile koordineli olarak fizik tedavi ve rehabilitasyon ağırlıklı olmak üzere iç hastalıkları, genel cerrahi, ortopedi, üroloji, KBB ve göz branşlarında poliklinik, ameliyathane ve yoğun bakım üniteleri ile birlikte hizmete devam edilen Hastanenin 2014 yılı içinde 100 yataklı Alkol ve Madde Bağımlıları Tedavi Merkezi(AMATEM) ve 200 yataklı Psikiyatri Merkezine dönüştürüleceği öğrenildi.

 

20 YATAKLI MERKEZ YETMİYOR

Konu ile ilgili açıklama yapan Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Tıbbi Hizmetler Daire Başkanı Dr. Cenkeren Ateş, Hastane ile ilgili düşüncelerini Antalya Valisi Dr. Ahmet Altıparmak’ın önderliğinde Sağlık Bakanlığına sunduklarını ve yaklaşık 15 milyon maliyetle bölgede ihtiyaç olan merkezin oluşturulacağını, Aşır Aksu’nun yıkılması veya güçlendirilmesi seçeneklerini değerlendireceklerini kaydetti. Ateş, “Tıp Fakültesi Hastanesinin 20 yataklı tedavi merkezi yeterli gelmiyor. Antalya’nın 2 milyonu aşkın nüfusu var ve bir çok bölgeden Antalya’ya gelip tedavi olanlar var” diye konuştu.

 

6 SAATLİK YOL KATEDİLİYOR

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) verilerine göre; yılda 100’den fazla intihar olayının meydana geldiği Antalya’da kapalı psikiyatri servisinin olmaması hastaların tedavilerini zorlaştırıyor. Bu tür olaylar meydana gelmesi durumunda, hastalar tedavi için Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nde götürülüyor. Haftada 2 defa hastaneye gitmesi gereken hastalar yaklaşık 6 saatlik yol kat ettikten sonra buraya ulaşabiliyor. Ancak Ege ve Batı Akdeniz Bölgesi’nde Manisa, Balıkesir, İzmir, Aydın, Kütahya, Uşak, Afyon, Denizli, Muğla, Isparta, Burdur ve Antalya olmak üzere toplam 12 ile hizmet veren hastane yoğunluktan tam anlamıyla hizmet veremiyor.

 

Murat ŞENTÜRK

Share
757 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ