logo

Grip aşısı ücretsiz

Sosyal Güvenlik Kurumu sonbaharla birlikte artması beklenen grip salgınına karşı seferberlik ilan etti. Grip aşısı kronik hastalar ve 65 yaş üstü için son yıllarda ücretsiz olmasına karşın fazla bilinmiyor.

“Aşılar sadece çocuklar için değildir, her yaşta insanı birçok tehlikeli ve ölümcül hastalıklara karşı korurlar” diyen Antalya Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Hasan Hüseyin Avcı, ülkemizde ise erişkin kişilerin aşılanmasının tam olarak bilinmediğini söyledi.Avcı, Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu’nun 65 yaş üzerindeki herkese ve 18-64 yaş arası KOAH, astım, diyabet, kronik kalp yetmezliği, kronik böbrek hastalığı, kanser gibi eşlik eden hastalığı olan risk gruplarına ücretsiz zatürre  aşısı sunduğunu kaydetti

Yaz bitiyor, mevsim hastalıkları kapıda. Sosyal Güvenlik Kurumu kış aylarında artan grip ve sonrasında gelişen zatürreye karşı risk gruplarını korumaya alıyor. Yaklaşık 10 milyon kişinin aşısı ücretsiz yapılacak.

AVRUPA’DA YÜZDE 70 BİZDE YÜZDE 11

Avrupa’da yaşlılar arasında grip aşısı yapılma oranı yüzde 70’lerde seyrederken, Türkiye’de bu rakam, ücretsiz olmasına rağmen yüzde 11’leri geçmediğine dikkat çeken Antalya Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Hasan Hüseyin Avcı, “Sağlık Bakanlığı’nın, bölgesel yaptığı araştırmalarda vatandaşın bu konuda haberdar olmadığı ortaya çıktı. Bakanlık yetkilileri, 65 yaş üzerinde herhangi bir sosyal güvencesi ya da yeşil kartı bulunanların aşıyı ücretsiz yaptırabileceğini ifade ediyor. Bu konuda bir rapor veya ciddi bir inceleme de istenmiyor. Bu kişiler, doktorun vereceği reçeteyle nüfus cüzdanlarını göstererek herhangi bir eczanede aşı yaptırabiliyor” ifadelerini kullandı.

Dr. Hasan Hüseyin Avcı, Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu’nun 65 yaş üzerindeki herkese ve 18-64 yaş arası KOAH, astım, diyabet, kronik kalp yetmezliği, kronik böbrek hastalığı, kanser gibi eşlik eden hastalığı olan risk gruplarına ücretsiz zatürre  aşısı sunduğunu söyledi.

YETİŞKİNLERİN DE HAYATI KURTULUYOR

Hasan Hüseyin Avcı, “Türkiye nüfusu giderek yaşlanmaktadır ve 65 yaş üstü kronik hastalığı olan kişiler gripten ve zatürreden ölmektedir. Özellikle ilerleyen yaşlarda vücudun savunma mekanizmalarının zayıflaması ile kişiler enfeksiyonlara karşı daha açık hale gelirler. 65 yaş üzeri yani yaşlı popülasyonda insanların koruyucu sistemleri zayıfladığından, hastalıklara karşı eğilimi artmaktadır. Ölüm sebeplerine baktığımız zaman, akciğer enfeksiyonları önemli ölüm sebebi. Bu yaşta çoklu hastalıklar da enfeksiyonlara yatkınlığı artırmakta  ve bu hastalıklara ilişkin ölümler  artmakta. Yaşlılarda hastalıkların daha sıkıntılı seyretmesi ve daha kötü sonlanması nedeniyle hastalıkları önlemek ve sıkıntı ortaya çıkmadan önce hastalığın tanısını koyup tedaviye başlamak çok önem arz ediyor. Bu açıdan koruyucu hekimlik uygulamaları ve aşılamalar bu yaş grubunda oldukça önemlidir. Aşı yüzde 100 koruyucu değil ama hastalığa yakalanmayı azaltmasının yanında hastalığın ağır geçmesini önler’’ dedi.

Gribin tek başına ölüm sebebi olmadığını; fakat bu yaş gruplarında sürekli rahatsızlığı bulunanlarda tetikleyici etkisinin olduğunu aktaran Dr. Hasan Hüseyin Avcı, “Aşılar koruyucu tedavide çok önemli. Hastalığa yakalanmadan tedaviyi mümkün hale getiriyor. Diğer türlü hastalığa yakalanmak, hem maddi hem de manevi bir yük getiriyor” açıklamasını yaptı.

Yalçın KÜÇÜK

Share
564 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ