logo

13 Ocak 2018

Gençler FOMO’nun pençesinde

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Şube Başkanı Salip Sapmaz, yapılan araştırmalara göre Türkiye’deki 50 milyon internet kullanıcısı ortalama 5 dakikada bir telefonuna baktığının ortaya çıktığını bunun da beğenilmeme veya paylaşıma tepki verilmemesinin mutsuzluğundan kaynaklı psikolojik sorunları doğurduğunu söyledi.

Genelde cep telefonundan girilen sosyal paylaşım sitelerinin insanı adeta kendine bağımlı kıldığını belirten Sapmaz, “Öylesine kendimizi kaptırmışız ki yoldan karşıdan karşıya geçerken bile yolun emniyetine bakmak yerine mesajımızın gidip gitmediğine, beğeni alıp almadığımıza öncelik tanıyoruz” diye konuştu.

Yaklaşık 200 bin kişi üzerinde yapılan testler sonucunda, kullanıcıların yüzde 40’ının sürekli sosyal medyada aktif olmayı istediği sonucuna da varıldığını belirten Sapmaz, “Bu insanlar sürekli sosyal medya için telefona dönüp dönüp bakıyor. Türkiye’de 50 milyon internet kullanıcısı var. Kullanıcılar ortalama 5 dakikada bir telefonuna bakıyor. Cüzdanımızı kaybettiğimizde bunun yanımızda olmadığını 3 saatte fark ediyoruz ama telefonu kaybettiğimizi 5 dakikada anlıyoruz”diye konuştu.

Sapmaz sözlerini şöyle sürdürdü: “Çoğumuz sabah gözümüzü açar açmaz ilk olarak sosyal medyaya bakarız. Hayati önem taşıyan gelişmelerden uzak kalmamak adına yapılan anlık takipler, artık hastalık boyutuna varan bir hal aldı. Hatta bu psikolojik durum bir adım ileriye giderek resmiyet kazandı ve ismi FOMO (Fear of Missing Out) adında yani Türkçesi ‘Gelişmeleri Kaçırma Korkusu’ oldu. Peki FOMO hastalığına yakalandığınızı nereden bileceksiniz ? FOMO hastalığı insanların sosyal medyaya olan bağlılığını özetleyen bir ruh halidir

“Bu hastalığın başlıca belirtileri, sürekli sayfa yenileme ihtiyacı hissetmek, sosyal medyada online olmadığımız zamanlarda huzursuz hissetmek, paylaşılan bir fikrin veya görselin beğeni almaması sonucunda ortaya çıkan duygusal çöküntü veya sizi ucundan kıyısından dahi ilgilendirmeyen olaylara karşı aşırı sinirlilik olarak gösterilebilir. Arkadaş ortamlarınız bir kenara dursun, aile içerisinde bile minimum seviyede kurulan diyaloglar bile (eğer çok geçerli bir sebebiniz yoksa) sosyal medyaya olan bağımlılığınızı göstergesidir.

Murat ŞENTÜRK

Share
327 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ