logo

FESTİVAL’E BÜYÜKŞEHİR ŞOKU

 

Festival Çarşısı’nın yeniden yapılandırılması için 3,5 yıldır beklemede olan esnaf Antalya Büyükşehir Belediyesinin verdiği cevapla adeta şok oldu. AKP’li Menderes Türel döneminde 18 aylığına bu bölgeye geçtiklerini dile getiren esnaf Başkan Akaydın döneminde ise bölgeye yapılacak proje için bekletildiklerini söyledi. Ancak geçtiğimiz hafta Antalya Büyükşehir Belediyesi ile yaptıkları toplantıda Antalya Büyükşehir Belediyesinin Festival Çarşını yapamayacağını açıklaması üzerine bugün yapacakları toplantı ile geleceklerine karar vereceklerini belirtti.

 

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın’ın seçimden sonra yaptığı açıklama ile festival çarşının yapımını bekleyen esnaf geçtiğimiz hafta aldığı “Yapamayacağız” cevabıyla ne yapacağını şaşırmış durumda. Antalya Büyükşehir Belediyenin imkânlarıyla projeyi yapmanın mümkün olmadığı cevabını aldıklarını dile getiren Festival Halk Pazarı Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Bülbül ise Antalya Büyükşehir Belediyesinin kendilerine 3,5 yıl aradan sonra “Biz bir proje yapalım, şirket kurun, ihaleye katılın ve 25 yıllığına yap-işlet-devret ile alın. Finansı da siz sağlayın” şeklinde teklifte bulunduğunu ve bu teklifi ise bugün yapacakları toplantıda değerlendireceklerini belirtti.

 

 

YAPACAĞIZ CEVABIYLA OYALANDIK…

 

Antalya Büyükşehir Belediyesinin 3,5 yıl aradan sonra Festival Çarşısını “Yapamayacağız” cevabını verdiğini belirten Festival Halk Pazarı Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Bülbül “Festival Çarşısı esnafı olarak bir hafta önce Antalya Büyükşehir Belediyesi yönetimini ziyaret ettik. Bu ziyaretimize Meclis Üyesi Recep Tokgöz, Başkan Danışmanı Bülent Yıldırım, Genel sekreter Yardımcıları Bayram Özen ve Ali Özkayacan ile Emlak Şube Müdürü Osman Yılmaz, Meydan’daki çarşının bulunduğu alana bir proje düşündüklerini, ancak belediye imkânlarıyla projeyi yapmanın mümkün olmayacağını açıkladılar. Belediyenin bütçesi projeyi hayata geçirmek için yeterli değilmiş. Bu nedenle Büyükşehir yetkilileri yap-işlet-devret modeliyle 25 yıllığına bize projeyi ihale ile verebileceklerini, ancak bunun işin önce şirket kurmamız gerektiğini söyledi Bu finansında Festival Çarşısı esnafı tarafından karşılanması talep edildi. Böylece Büyükşehir yönetimi çarşı esnafının mağduriyetinin bu şekilde giderilebileceğini söyledi. Bizlerde bu teklif üzerine belediye yetkililerine ‘Siz yapın, biz sizden’ alanım şeklinde bir öneri de bulunduk. Ancak belediye yetkilileri, ‘Biz projeyi kısa sürede bitiremeyebiliriz. Esnaf daha çok mağdur olur. Belediye imkânlarıyla projeyi hayata geçirsek bile yerlerinizi yeniden ihaleye girerek kiralamak zorunda kalırsınız’ dedi. 3,5 yıldır Büyükşehir Belediyesi yönetimi bizi “Festival Çarşını biz yapacağız” cevabıyla oyaladı. 3,5 yıl öncesinde eğer bizlere “Siz yapın” denseydi o zaman içerideki esnafımız ona göre gelecek planları yapardı. Şimdi bu sözün üzerinden 3,5 yıl geçmiş durumda. Ve 3,5 yıldan sonra hem projeyi yapmamız teklif ediliyor. Bu teklifin yanı sıra hem en küçüğü 100 Bin TL en büyüğü ise 300 Bin TL borcu olan esnafımızdan geçmiş kira borçları talep ediliyor. Ziyaret sırasında teklif edilen yap-işlet-devret modeline sıcak baktık ve finansın sağlanması için de süre istedik. Ancak Büyükşehir yetkilileri o ziyarette ayrıca ‘biz artık konuyu bu noktaya getirdikten sonra geri dönüşü olmaz. Biz plan tadilatı yaptık. Büyükşehir Belediyesi ve Muratpaşa Belediyesi’nin yerleri belli oldu’ şeklinde bir de açıklama yapıldı. Büyükşehir Belediyesi’nin önerisini esnaf arkadaşlarımıza Cumartesi günü çarşı içerisinde yapılacak toplantıyla duyuracağız. Sonuç ne çıkar bilmiyoruz. Esnaf arkadaşlarımız öneriye sıcak bakar mı bilemiyoruz, ancak çarşı esnafının maddi durumu da ortada. Birçok arkadaşımız siftah dahi yapamadan günü bitiriyor. Her şey Cumartesi günü yapılacak toplantıda netleşecek. ” dedi.

 

FESTİVAL ESNAFI BORÇ İÇİNDE…

 

Festival Çarşısında 3’te 2’sinin boş olduğunu belirterek bazı esnafın siftah dahi yapamadan evine gittiğini dile getiren Festival Halk Pazarı Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Bülbül “Bugünkü alana Başkan Akaydın döneminde Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan projeye göre; altında otoparkı olan, üstü iki katlı çarşı, yan tarafından 3-4 katlı ASMEK binası, minibüslerin depolama alanı aynı yerinde kalacak. Bu proje uygulandığı zaman yani yarı AVM gibi bir proje o zaman eski çarşıdaki hareketliliği yakalarız. Esnaf sıcak bakıyor ama hiçbir maddi gücü yok. Eskiden belediyeye kalan en küçük bir dükkânın 10 milyar, en büyük bir dükkânın da 150–200 milyar lira arasında borcu var. Esnaf bu kadar yükün altından nasıl kalkar. 600 dükkândan 400 tanesi boş. Meydandaki alana 18 aylığına getirildik. Ancak aradan geçen süreç içerisinde hiçbir gelişme yaşanmadı. Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Menderes Türel bize eski doğumevinin olduğu alana Festival Çarşısı, eski Doğu Garajı’nın şimdi kazılan alana da Halk Pazarı yapacağının sözünü vermişti. Bu nedenle şimdiki mevcut alanımız geçici yapılmıştı. Bu nedenle fiziki bozukluk var. Girişteki dükkân kazanırken, arkalarda ve en sonlarda kalan dükkan bazen siftah bile yapamıyor. Su giderleri tamamen çürüdü. Önceki ve mevcut belediye Festival çarşısı’na zabıta ya da güvenlik yoluyla sahip çıkmadı. 3,5 yıl önce neden bize bu teklif yapılmadı. Esnaf bu kadar maddi yönden erimemişti. 3,5 yıl önce bu teklif yapılsaydı öneriye daha sıcak bakılabilirdi” dedi.

 

Murat ÇIRACIOĞLU

 

Share
207 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ