logo

EXPO kasayı dolduracak

 

Antalya Vali Yardımcısı Balcıoğlu, EXPO 2016’nın Antalya için önemli bir sınav olduğunu belirterek, gelecek olan her bir turistin ortalama 15 euro harcama yapması ile Antalya’nın yaklaşık 120 milyon Euro gelir elde etme şansı olduğunu vurguladı.

8 MİLYON SADECE TAHMİN

Antalya’da 2016 yılında düzenlenecek olan ‘Çiçek ve Çocuk’ temalı World EXPO 2016 ile ilgili olarak  54 üyeden oluşan EXPO 2016 Antalya Kanunu’na göre yılda 4 kez toplanabilecek olan EXPO Konseyi’nin çalışmalarını hızla sürdürdüğünü belirten Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcıoğlu EXPO 2016 ile ilgili yaptığı açıklamada, “8 milyon kişi Antalya’ya geldiğinde adam başı 15 Euro harcama yapıldığı düşünülürse 120 milyon Euro gibi bir girdi sağlama şansımız olacak ancak 8 milyon sayısına kilitlenmemek lazım bu 5 milyon da olabilir 8 milyonun üstüne de çıkabilir,  bizim genel anlamdaki yegane hedefimiz getirebildiğimiz kadar ziyaretçiyi bölgeye getirebilmektir” diye konuştu.

HENÜZ PROJE HAZIR DEĞİL

EXPO 2016’nın Antalya ve Türkiye için çok önemli bir sınav olacağının altını çizen Balcıoğlu, “Bugün Antalya’ya 11 milyona yakın turist geliyor. Bu her yıl artış gösteriyor. Ne kadar çok turist gelirse o kadar çok gelir demek ve beraberinde ülke ekonomisine katkı demektir. EXPO için bugün neden 8 milyon diye sorsalar kimse bir şey diyemez. Biz tecrübeli kişileri çağırdık bilgiler topladık. Belki kimse gelmeyecek 5-6 milyonda kalacak. Bu tahmini bir rakamdır. Henüz elimizde bir proje yok. Renk katıcı teklifler var örneğin arka bölüme toros dağları gibi bir görüntü oluşturalım diyenler var. Bunu yapalım derseniz maliyet artacak. Öncelikle alt yapıyı hızlı bir şekilde tamamlamamız gerekiyor. Şu an için öngörebileceğimiz üç aşağı beş yukarı toplam maliyet 160 ile 200 milyon arasında gözüküyor” dedi.

RAYLI SİSTEMİN UZATILMASI GÜNDEMDE

Yapılacak çalışmalarla ilgili kısa bilgi veren Ali Nazım Balcıoğlu, Aksu’daki 1200 hektarlık EXPO alanının hazırlanması için en büyük maliyetin alt yapıya gideceğini belirtti. Balcıoğlu ulaşım konusunda Kuzey çevre yolunun hızlı bir şekilde yapılmasının planlandığını ve bunun yanında Demokrasi kavşağından EXPO alanına kadarki yolun 4 şeride çıkarılması ve Raylı sistemin fuar alanına kadar uzatılması gibi fikirlerin görüşüldüğünü ifade etti. Bunun yanısıra Küçük Aksu Barajının inşaatının da çalışmalar içinde olduğuna değinen Balcıoğlu, bunun için de 120-130 milyon liralık bir maliyetin öngörüldüğünü dile getirdi. Antalya’daki basının EXPO konusuna yönelik destek verdiğini söyleyen Balcıoğlu, “Basınımız da bu konuya gerekli özveriyi gösteriyor. Çalışmaların duyurulması bu noktada bizim açımızdan büyük önem taşıyor” şeklinde konuştu.

Share
311 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ