logo

Etkin mücadele olmalı

Antalya’daki uyuşturucu bağımlılarını azaltma noktasında daha etkin yapılması gerektiğini belirten Dr.Ozan Uzkut, bir bağımlının 70 kişiyi meşgul ettiğini işaret etti.

 

KENTE AKIN EDİYORLAR

Antalya Kent Konseyi Sağlık Çalışma Grubu Başkan Yardımcısı Dr.M. Ozan Uzkut, Antalya’da yaklaşık 50 bin uyuşturucu bağımlısı olduğunu belirtirken, bir uyuşturucu bağımlısının ailesi, arkadaşları ve çevresi ile birlikte 70 kişiyi de bağladığını, işinden alıkoyduğunu hatırlatarak, Türkiye’nin yönünü uyuşturucu ile mücadeleye çevirmesinin elzem olduğunu kaydetti. Öte yandan Emniyet Müdürlüğü Ağustos ayında mücadeleyi hızlandırmak için Alo Narko İhbar Hattını kurdu.

Antalya Kent Konseyi Sağlık Çalışma Grubu Başkan Yardımcısı Dr.M. Ozan Uzkut, Madde Bağımlılarının Tedavisi ve Rehabilitasyonu konulu toplantıda uyuşturucu ile ilgili rakamları açıkladı. 2014 yılında Antalya’da iyileşmek için AMATEM gibi kurumlara yataklı ve ayakta tedavi için başvuran kişi sayısının 8 bin civarında olduğunu, 2017 Eylül ayı itibariyle Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesindeki 22 yataklı eski ismiyle AMATEM yeni ismiyle Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi̇ Hastanesi̇ Alkol Madde Bağımlılığı Araştırma ve Uygulama Merkezine son 8-9 ayda 6 bin 300 ayakta tedavi ve 330 yataklı tedavi başvurusu yapıldığını kaydeden Uzkut, diğer illerden gelenlerle beraber Antalya’da 50 bin uyuşturucu bağımlısı bulunduğunu söyledi.

Uzkut, “Takribi 15 bin bağımlı sayısı, kurumlara başvuranlardan ibarettir. Bir de başvurmayanlar var. Bu kurumlara başvuranların bir bölümü de şehir dışından tedaviye geliyor. İnsan sirkülasyonunun yoğun olduğu Antalya’da diğer kentlerden gelenlerle beraber tahminimizce 50 bin kadar uyuşturucu kullanan insan bulunuyor. Bir uyuşturucu ve uyarıcı madde bağımlısı kendi çevresi, arkadaşı ve ailesi derken toplamda 70 kişiyi bağlıyor ve meşgul ediyor. Sadece aileden 3 kişi işi gücü bırakıp bağımlıyı takip ediyor ve bu 3 kişi çalışamaz hale geliyor. Bu insanların da aile ve sosyal yaşamı etkileniyor. O bağımlı ile ilgili olarak devletin kolluk kuvveti, sağlık vb çok sayıda personeli bu konuya yoğunlaşıyor. Uyuşturucu ile mücadele en büyük mücadelemiz olmalıdır” dedi.

Öte yandan Antalya Emniyet Müdürlüğü, Ağustos 2017’de uyuşturucu ile daha etkin mücadele vermek amacıyla ‘Alo Narko İhbar Hattı’nı kurdu. İhbarda bulunmak isteyen vatandaşlar whatsapp’tan resim, video ve ses gönderebilecekler. Antalya Emniyeti açıklamasında; uyuşturucu ve uyarıcı madde ticareti yapan şahıs ve grupların deşifre edilmesi, daha seri bir şekilde suç ve suçluya ulaşabilmek amacıyla oluşturulan (0 552 155 07 07) numaralı “Alo Narko İhbar Hattı”nı vatandaşların aramasını, ayrıca Whatsapp ve benzeri uygulamalardan resim, ses ve video da gönderebilmelerinin mümkün olabileceğini bildirdi. İhbar hattına gelen tüm ihbarların değerlendirileceğini belirten Emniyet, ihbarcının kimliğinin ise kesinlikle gizli tutulacağını duyurdu.

Murat ŞENTÜRK

Etiketler: » » » » » »
Share
588 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ