logo

Et sektörü destek bekliyor

 

Türkiye Kasaplar Odası Başkan Vekili ve Antalya Kasaplar Odası Başkanı Osman Yardımcı, sektörün destek beklediğini dile getirdi.

Tarım ve Orman Bakanlığı yaklaşık 20 bin ton karkas et ve kesilmek üzere bekleyen 300 bin baş canlı hayvanı ihraç etmek için pazar aradığı söylemlerinin yaygınlaşması üzerine değerlendirmelerde bulunan Başkan Yardımcı, bakanlığın stratejisini olumlu olarak karşıladıklarını belirtirken artan girdiler nedeniyle sektörün maddi desteğe duyduğu ihtiyaçta gün geçtikçe artış yaşandığını ifade etti.

Bakanlığa teşekkür
Bakanlık tarafından sektöre yönelik yapılan hamleleri olumlu karşıladıklarını aktaran Başkan Yardımcı, “Sektörümüz şu an zor bir süreçten geçiyor. Tarım ve Orman Bakanlığı, Et ve Süt Kurumu vasıtasıyla sektörümüzü ayakta tutmak için son derece olumlu projeler geliştiriyor. Kendilerine bu noktada teşekkür ediyoruz; ancak esnaflarımızın yaşadığı sorunlar sadece bu çalışmalarla maalesef aşılamıyor. Ekonomide yaşanan dalgalanmalar ve şarbon iddialarıyla zor günler geçiren esnaflarımız bugün artan girdiler nedeniyle ekonomik bir çıkmaz içine düştüler.

Destek vurgusu
Konkordatoların et sektöründe de görülmeye başlandığını hatırlatan Yardımcı, “Borcu olan esnafımız şu an zor durumda. Kredi faizlerinde ciddi artışlar mevcut ve bu faiz oranlarından esnaflarımızın mevcut borçlarını kapatarak geleceğe güven içinde bakmaları neredeyse imkânsız bir hal almış durumda bulunuyor. Şu ana kadar büyük firmalarda başlayan iflas açıklamalarının önümüzdeki yılın ilk aylarından itibaren küçük ve orta ölçekli işletmelerimize yayılmasından endişe duyuyoruz.  Elektrik, kira, vergi gibi birçok kalemde girdi masraflarımız çok üst seviyelere ulaştı. Bu noktada, yetkililerden sektörümüze yönelik destekler bekliyoruz. Et ve Süt Kurumu, piyasaya sunduğu uygun fiyatlı ürünleri sadece birkaç market yerine bizlerinde satışına sunabilir. Zincir marketlere karşı rekabet şansımız yok. Et ve Süt Kurumu, zincir marketlere verdiği ürünlerden bizlere de versin, kendilerinden reyon kirası gibi ücretlerde talep etmeyeceğiz. Eğer bu gerçekleşirse esnafımız bir nebze olsun rahatlayacaktır. Ayrıca, sektörümüze yönelik vergi, kira ve elektrik gibi masraflarımızda dönemsel bir indirim paketi uygulanabilir. Böyle bir indirimin hayata geçirilmesi halinde esnafımız ekonomik açıdan biraz daha rahatlayacaktır” diye konuştu.
Veli AKOĞLU

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ