logo

Esnaf dostu Kooperatif

Her yıl üyelerine uygun koşullu kredi sağlayan KONESKOOP, geçtiğimiz yıl 40 milyon liralık kredi desteği ile esnafın yüzünü güldürdü.

İŞBİRLİĞİ VE DAYANIŞMA
Antalya’da 1999 Yılı Nisan ayında 63 kurucu üye ile kurulan Konyaaltı Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi (KONESKOOP) her yıl 3 bin esnafa can suyu niteliğinde kredi verilmesine aracılık ediyor. Geçtiğimiz yıl esnafa 40 milyon lira kredi dağıtan bu yıldan itibaren de 200 bin lira limitle kredi imkanı sağlayacak olan KONESKOOP’un Yönetim Kurulu Başkanı Durali Kolpak, Kooperatifçiliği iş birliği yapma, dayanışma kısacası ‘Birlikten kuvvet doğar’ atasözünün somut yansıması olarak görüyor.

DURALİ KOLPAK KİMDİR?
1958 Yılında Konyaaltı’nın Yarbaşçandır Köyü’nde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Antalya’da tamamladıktan sonra ticaret hayatına atıldı. Kemer Taşıyıcılar Kooperatifi, Kemer Şoförler Odası, Antalya Minibüsçüler ve Esnaf Odası Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. Birçok sivil toplum kuruluşunun çalışmalarında yer alan Kolpak, halen Konyaaltı Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma Vakfı Mütevelli Heyeti üyeliği ile Konyaaltı İnsan Hakları Kurulu Üyeliği görevlerini yürütüyor. 2005-2011 yılları arası Antalya, Burdur, Isparta Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Bölge Birliği Başkan yardımcılığı yaptı. Ayrıca 2005 yılında kısa adı KONDER olan Konyaaltı Kültür Eğitim ve Sosyal Yardımlaşma Derneğini kuran Kolpak, Konyaaltı bölgesinin gelişimine büyük katkı sağlayacak çok sayıda sosyal ve kültürel projelere imza atmaya devam ediyor. Kolpak, 1999 yılında Konyaaltı Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifini, yönetim kurulu arkadaşları ile birlikte kurdu. Yapılan ilk genel kurulda yönetim kurulu başkanlığına seçilen Durali Kolpak, halen yönetim kurulu başkanlığı yapıyor. Bunun yanı sıra TESKOMB Denetim Kurulu Üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Öte yandan Konyaaltı Sigorta Aracılık Hizmetleri Limited Şirketi’nin de Yönetim Kurulu Başkanı olan Kolpak, Konyaaltı Bölgesi’nde sigortacılık mesleğini sürdürüyor. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde ise AK Parti Konyaaltı Belediye Meclis Üyeliğine seçildi. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

GÜÇLÜ ESNAF, GÜÇLÜ DEVLET
Kooperatifçiliği iş birliği yapma, dayanışma kısacası ‘Birlikten kuvvet doğar’ atasözümüzün somut yansıması olarak görüyoruz. Bu amaçla hizmet veren KONESKOOP Konyaaltı Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifimizi, 1999 Yılı Nisan ayında 63 kurucu üye ile birlikte kurduk. 19 yılı aşkındır hizmetinde olduğumuz esnaf ve sanatkarlarımıza en iyi imkanları sunabilmek için teknik donanım ve imkanlarımızı sürekli olarak güncelleme gayesi içerisindeyiz. Bu gayemiz ışığında ilerlerken kooperatifimizi Antalya’da en yüksek plasman hacmine sahip ve en yüksek limitli kredi sunan bir hale getirdik. Gerek Kooperatifimizin sahip olduğu Türkiye’de ilk ve tek 3 Kalite Belgesi olsun gerek yönetim ile denetim kurulu üyelerimizin sahip olduğu yöneticilik belgesi olsun gerekse de personellerimizin tamamının sahip olduğu kooperatifçilik eğitim belgesi bu noktaya ulaşmamızı kolaylaştırmıştır. Kooperatifimize marka değeri katmak ve kurumsal kimliğimizi daha tanınır hale getirmek için 2017 yılı itibariyle ismimizi KONESKOOP Konyaaltı Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi olarak değiştirdik. Bunların yanı sıra Esnaf ve Sanatkârlarımıza sadece düşük faiz oranları ve uzun vade seçenekleri sunmakla yetinmedik. Esnaf ve Sanatkârlarımızın sorunlarına ilişkin yönetim kurulu üyelerimizle birlikte halkla ilişkiler masasında çözümler üretiyoruz. Bir çatı olarak kurduğumuz kooperatifimizin ortaklarının her zaman yanında yer almanın mutluluğunu taşıyoruz. Unutulmamalıdır ki ‘’Güçlü esnaf, Güçlü ekonomi, Güçlü devlettir

BANKA İNCELEME YAPIYOR
Kooperatife ortaklık şartları arasında esnaf ve sanatkâr olmak, esnaf ve sanatkâr siciline kayıtlı bulunmak, iş veya ikamet yeri kooperatifin çalışma bölgesi içinde bulunmak aynı zamanda başka bir Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi ortağı olmamak gerekiyor. Ortaklığa Giriş Şartları taşıyanlar; Yazılı olarak kooperatife müracaat ederler. Müracaat sahibinin durumu Yönetim Kurulu tarafından araştırılır. Kabul veya ret kararı 15 gün içerisinde ilgiliye yazılı olarak bildirilir. Kooperatif, kredi talebi ile ilgili olarak; Ortağın ekonomik ve mali durumunu araştırır, istihbarat raporu veya bülteni düzenler ve kefalet haddini tespit eder, Kredi teklifini T. Halk Bankasına iletir. İletilen teklif T. Halk Bankasınca incelenir ve banka tarafından tekrar istihbarat yapılır. İstihbarat olumlu sonuçlandığı takdirde ortak kredilendirilir.

ÜST LİMİT 200 BİN LİRA
Esnaf ve sanatkârlara; hammadde ve döner sermaye ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik olarak kullandırılacak işletme kredisi şahıs üst limiti ESKKK ve esnafın risk grubuna bağlı olarak azami 200.000.-TL, işyeri ve sıfır kilometre araç (otomobil, kamyonet, kamyon, minibüs, midibüs, otobüs vs.) alımlarına yönelik olarak kullandırılacak yatırım kredisi şahıs üst limiti 500.000.-TL olarak 23.10.2017 tarihinden itibaren uygulanmaya başladı.
Bunun yanısıra kooperatif ortaklarının kredibilitesini artırmak, teminatlanma açısından kolaylık sağlamak amacıyla bu kredilere kefalet veren Kooperatiflerin kredi değerliliği, Kooperatifin finansal ve finansal olmayan kriterlerine göre sistemsel olarak ölçülüyor. Değerlendirme sonucu her kooperatifin risk notu ve risk grubu oluşmakta, bu veriler kredi değerlendirilmesi sırasında ortağın risk notuna doğrudan etki etmektedir. Bu kapsamda, yeniden belirlenen risk grupları ilk iki grup (1 ve 2.grup) kooperatifler için 200.000 TL, 3 ve 4.grup kooperatifler için 150.000 TL, 5.Grup kooperatifler için 125.000 TL ve 6 ve 7. Grupta yer alan kooperatifler için 100.000 TL olarak yeniden güncellendi.

2017’DE 40 MİLYON LİRA
Ülkemiz zorlu bir süreçten geçiyor. Ekonomik krizde olunsa da istikrarlı bir hükümetimiz olmasından dolayı kriz bizi teğet geçti diyebilirim. Hükümetimiz esnafa yönelik faiz indirimleri, sigorta prim affı, vergi indirimi ve faizsiz krediler gibi, kredi limitlerini yükselterek esnafın yanında olduğunu her daim gösteriyor. Kooperatifler olarak biz de desteğimizi sürdürüyoruz. Kooperatifimize kayıtlı 3 bin üye bulunuyor. Geçtiğimiz yıl esnafımıza 40 milyon lira kredi sağladık. 1. Grup Kooperatifler kategorisinde olduğumuz için Aralık 2017’den itibaren en yüksek kredi limitimiz 200 bin liraya çıkarıldı. İcra takip oranımız yüzde 15 düzeyinde seyrediyor. Esnafımız ödeme güçlüğü çektiğinde ek kredi vererek mağduriyetini çözmeye, ayakta kalmasını sağlamaya çalışıyoruz. Bu kurumların varlık sebebi budur. Yeter ki onlar iyi niyet göstersin.

AKGÜL, ‘AHİ BABASIDIR’
Esnafın derdi ile dertlenen, sorunlarına tercüman olmanın yanında gerçek bir esnaf temsilcisi olan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) Genel Başkanımız A. Kadir Akgül, AHİ BABASI’dır. Esnaf ile ilgili bir talep olduğunda kendisine iletiyoruz. Kendisi de hükümet yetkilileri ile görüşerek çözüm yolları bulunmasına vesile oluyor. Genel Başkanımızın üstün gayretleri ile esnafın yararına çözümler üretilmesini sağladık. Eskiden kredinin geri ödemesi 2 yıl vade hakkı vardı. 5 yıla çıkardık. Bunun faizlerini yılda yüzde 5’e düşürdük. Bankada bu rakam aylık yüzde 15’tir. Hazine aradaki farkı karşılıyor. Kesinti oranlarına ciddi bir indirim yaptırdık. Bundan sonra esnafı dinledikçe taleplerini yerine getirmeye gayret edeceğiz. Şu an gündemde esnafımızın faizsiz kredi talebi var. İnşallah borcu olan esnaf ve sanatkârlarımız bundan yararlanır. Bu yönde bir talebimiz olacak.

‘HALİMİZE ŞÜKRETMELİYİZ’
Esnafımızın devlete yük olmadan, vergisini düzenli ödeyip, istihdam yaratarak ticari faaliyetlerini devam ettirmeleri en büyük temennimiz. Halihazırda ağıt yakılacak bir durum yok. Halimize şükretmemiz gerekiyor. Sınır komşularımızda yaşanan kaosa bakın, Allah korusun hiç bir zaman o durumlara düşmek istemeyiz. Türkiye artık eski Türkiye değil, dünyada söz sahibi bir ülke haline geldik. Ülkemizin ekonomik açıdan güçlenmesini istemeyen dış güçler bizi ekonomik yaptırımlarla bizi içerden bölmeye, diz çöktürmeye çalışıyorlar. Milletimiz iç ve dış tehditlere karşı 15 Temmuz’da dik duruş sergileyerek üzerine düşeni yapmıştır. İyi günler bizleri beklemektedir.

‘TABELADA KALMAMALI’
Daha önce sadece Konyaaltı’ndaki esnafa kredi kullandırabiliyorduk ama daha sonra merkezdeki 5 ilçedeki esnafa da kredi vermeye başladık. Daha çok kooperatif demek esnafa daha çok destek demektir ancak bu işin profesyonel yapılması gerekiyor. Buralar da sonuçta bir işletmedir ve iyi bir işletmeci mantığı ile burayı idare etmelisiniz. Tabelada kalan bir kooperatifçilik olmamalıdır. Kooperatifi kurup işletemiyorsanız kooperatif başkanı olmanın da bir esprisi yok.

‘BASIN BİZİM SESİMİZ’

Gazeteci emekçi kardeşlerimize işlerinde kolaylıklar diliyorum. Duygu ve düşüncelerimizi kamuoyu ile paylaşmak gibi kutsal bir görevi icra eden, sesimizin sesi olan basın mensupları olmasa hem icraatlarımızı hem esnafımızın sesini duyurmamız mümkün değil. Esnafımızın her zaman yanında olan ve gazetecilik etiğine uygun çalışan tüm basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyorum.

Murat ŞENTÜRK

Share
456 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ