logo

Eski Ramazanları arıyorlar

 

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Meclis ve Canlı Hayvan ve Et Ticareti Meslek Komitesi Üyesi Süleyman Kaçaroğlu, kırmızı et sektöründe eski Ramazanların mumla arandığını belirtti.

Ramazan ayı geldi gelmesine; ama beklendiği gibi gelmedi. Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik koşullar nedeniyle hemen hemen tüm gıda ürünlerinde yaşanan fiyat artışları deyim yerindeyse eski Ramazanların mumla aranmasına neden oldu. Döviz kurunda yaşanan artışlar, siyaset gibi konular nedeniyle dalgalı bir seyir izleyen ekonominin sektörler üzerindeki etkisiyse tsunami kadar yıkıcı oldu. Mevcut konjonktürlerden olumsuz etkilenen kırmızı et sektörün de eski Ramazanlara olan özlem büyük artış gösterdi.

Alım gücü düştü
Kırmızı et sektöründe beklenen hareketliliğin bir türlü başlamadığına değinen AT Meclis ve Canlı Hayvan ve Et Ticareti Meslek Komitesi Üyesi Kaçaroğlu, sektörde eski Ramazanların yaşanmadığını dile getirdi. Vatandaşın alım gücündeki düşüş nedeniyle eski Ramazanları yaşamanın mümkün olmadığı ifade eden Kaçaroğlu, mevcut tabloyu “Eskiden insanlar akrabalarını, komşularını, ihtiyaç sahiplerini evlerinde iftar yemeğine alırdı. Günümüzde bu davranışın yüzde 80’i kayboldu. Kimse kimseyi misafir edemiyor, insanların alım gücü düştü. Haliyle eski satışlar da olmuyor. Parası olan kırmızı etini alıp yiyor, olmayan da seyrediyor” diyerek özetledi.

Turizm etkisi
Perakende et sektöründe Ramazan ayının iç açıcı veriler ortaya çıkarmadığını anlatan Kaçaroğlu, sektörün umudunun turizmde olduğunu sözlerine ekledi. “Turizm sezonu iyi gider ve otellerin doluluk kapasitesi yüksek olursa sektör olumlu bir yönde yoluna devam ediyor” diyen Kaçaroğlu, “Perakende satışta vatandaşın tüketeceği kırmızı et miktarı belli. Antalya emekli şehri, turizm varsa Antalya var, turizm yoksa Antalya yok. Çiftçi de para yok, emekli de para yok. Para yok derken insanları asla küçümsemiyorum, yanlış anlaşılmasın. Çiftçinin ürün karşılığı aldığı ücret zaten kendisini kurtarmıyor. Emekli, aylığıyla zaten azami masraflarını ancak karşılıyor. Çalışanlara gelince de diğer masraflardan arta kalan olursa kırmızı et alıyorlar” şeklinde konuştu. Kaçaroğlu’nun kurduğu cümleler arasında “Bunların yanında 5 liralık-10 liralık kıyma isteyenler de çoğalıyor” ifadesi, vatandaşın alım gücünün ne denli düştüğünü özetleyen en çarpıcı anlatım olarak hafızalarda yer etti.

Market tepkisi
Esnaf ve şirketler arasındaki rekabet ortamını üzerinde duran Kaçaroğlu, “Eski Ramazanları arıyoruz, eski satışları arıyoruz ve zorlu bir süreçten geçiyoruz. Özellikle kasaplar olarak zorlu bir süreç yaşıyoruz. Hemen hemen her sokakta yer almaya başlayan zincir marketler, bunların yanı sıra var olan büyük marketler kasapları ciddi oranda zorluyor. 3 kuşaktır bu sektörde yer alan bir ailenin bireyi olarak kasaplık yok oluyor diyebilirim. Önceden Ramazan’ın başlamasına 1 hafta kala kasaplarda hareketlilik olurdu, şimdi bunlar mazide kaldı. İnsanlar zincir marketlere, büyük marketlere gidiyorlar. Önceden market yoktu haliyle et satan market de yoktu” şeklinde konuştu.
Veli AKOĞLU

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ