logo

Eşdeğerin önemi arttı

 

Antalya Eczacı Odası Başkanı Mehmet Ertekin, temininde sıkıntı yaşanıla ilaçların eşdeğerlerinin kullanımı konusunda uyarılarda bulundu.

Dünya ilaç pazarında 17’nci sırada yer alan ülkemiz, ilaç şirketleri tarafından ne gözden çıkarılıyor ne de yeterli ilgiyi görüyor. Döviz kurunu bahane eden yabancı ilaç firmaları, kanser, kalp, böbrek ve tansiyon hastalarının kullandığı ilaçların ülkemize girişi konusunda büyük sıkıntılara sebebiyet veriyorlar.

İlaç girişini yavaşlatıyorlar
İlaç fiyatlarının Bakanlar Kurulu kararları doğrultusunda yılda 1 kez belirlendiğini aktaran Eczacı Odası Başkanı Ertekin, 2018 yılında tıbbı ürünlerin fiyatlandırılmasında kullanılan 1 Euro’nun 2,6934 TL olarak belirlendiğini hatırlattı. Fiyatlandırılmanın yapıldığı zaman diliminde Euro’nu 4 TL bandında seyrettiğini belirten Ertekin, bugün döviz kurunda yaşanılan artışı öne süren yabancı firmaların ülkeye ilaç girişlerini yavaşlattıklarını aktardı. Döviz kurunun tavan yaptığı dönemde 300 kaleme yakın yok ürün oluştuğu bilgisini veren Ertekin, bu sayıdaki düşüşün ilaç temininde yaşanan sıkıntıların ortadan kalktığı anlamına gelmediğini ifade etti. İthalatçı firmanın, belirlenen Euro kuruna göre ülkemizdeki satış politikasına yön verdiğini aktaran Ertekin, firmaların döviz kurunu yeterli bulmamaları halinde ruhsatlarını iptal ettirmeyecek derecede kotalarını düşürme yoluna yöneldiklerini söyledi.

Eczacınıza güvenin
Bu durum sonucunda hastaların ilaca ulaşmakta sıkıntı yaşadığını da sözlerine ekleyen Ertekin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili önemli bir atılım gerçekleştirdiğini vurguladı. Tıbbi ve Ekonomik Değerlendirme Komisyonu tarafından,62 adet ilacın bedeli ödenecek ilaçlar listesine dahil edildiğini hatırlatan Ertekin, eşdeğer ilaçlar sayesinde vatandaşların ilaçlara erişimi konusunda büyük bir adım atıldığını söyledi. Eşdeğer ilaç konusunun önemli olduğunun altını çizen Ertekin, “Dövizin tavan yaptığı ve yabancı firmaların ülkemize ilaç sevkiyatlarını durdurma noktasına geldiği aylarda, vatandaşlarımızın ilaç ihtiyaçlarını binbir zorluklarla bulduğumuz eşdeğer ilaçlarla gidermeye çalışıyorduk; fakat vatandaş eczacıya nedense güven duymuyordu. Vatandaşlarımız eşdeğer ilaçlar konusunda, lütfen eczacı arkadaşlarımıza güvensinler. Geçtiğimiz aylarda kendilerine yardımcı olmak maksadıyla ortaya koyduğumuz tavır, yanlış bir tavır olsaydı, bakanlık bu ilaçları ödeme listesine almazdı” dedi.

Eşdeğer ilaç nedir?
Ülkemizde ticari bir ürün olarak değerlendirilen eşdeğer ilaç, aslında aynı etken maddeye sahip bir ilacı daha ucuza elde edebilmenize imkan sağlıyor. Bir ilacın yapımında kullanılan molekülün ruhsat alma süresi dolmuşsa piyasada aynı molekülden üretilen farklı markalar yer alabiliyor. Eğer bu markalar yerliyse büyük avantaj sağlıyor; çünkü yerli demek daha düşük maliyet ve daha düşük satış fiyatı anlamı taşıyor.
Veli AKOĞLU

Share
#

SENDE YORUM YAZ