logo

07 Eylül 2019

Elektronik kelepçe çağrısı

Kültür Memur-Sen İl Temsilcisi Esat Esmeray, hemen hergün haber bültenlerinde ve gazetelerde şiddete uğrayan kadın haberlerin arttığına işaret etti.

Adalet sisteminde yapılacak değişiklikler ile kadına karşı yapılan saldırılara karşı cezaların artması gerektiğinin altını çizen Esmeray, “Önce bu dünyadak adalet sağlayan kurumlarımıza ve asıl önemlsi de ilahi adalete Yüce Allah’a havale edyoruz. Vicdanları sızlatan olayı yaşatan bu caniye Türk Adalet en ağır cezayı vereceğine inanıyoruz. Rahmetli Emne Bulut’un hunharca katledlimesi karşısında milletçe derin br üzüntü yaşıyoruz. Bütün kadın cinayetler aynı üzüntüyü oluşturuyor. Bugün karşı karşıya kalınan görüntünün milletmzde haklı infal oluşturması, br annenn çocuğunun gözler önünde hayatını kaybetmesi hepimiz için tarif olmayan büyük bir acıdır” dedi.

Kadın cinayetlerinde iyi hal ve tahrik indiriminin kalkması gerektiğine vurgu yapan Esmeray, “katilin bir ceket bir kravatla ‘ama o da bana bunu yaptı hakim bey’ deyip indirim almayacağı bir adalet sistemi istiyoruz. İnsanın yaşama hakkını kutsal gören hukuk anlayışı istiyoruz. Sadece bu kınamaları yapıp geçiyoruz fakat her geçen gün daha ağırlaşıyor. Bir saniye durup, şu olanın sizin başınıza geldiğini düşünsenize” ifadelerini kullandı.

Artık bu tip olayların hayatın içerisinde normal birşeymiş gibi karşılanmaya başlandığına işaret eden Esat Esmeray, “Boşandığı eşi tarafından hunharca katledilmesinin kadın cinayetlerinin normalleşti, kadına yönelik şiddetin artık sınır tanımaz bir hal aldı, küçük bir çocuğun annesinin öldürülmesine ‘anne lütfen ölme’ diye yürekleri parçalayan feryat edişi sıradanlaştı. Bizler Kültür Memur-Sen ailesi olarak kadın cinayetlerine karşı sessiz kalmayacağız” şeklinde konuştu.

Kadına karşı şiddetin önüne geçmek için elektronik kelepçe uygulamasının yaygın olarak uygulanması gerektiğinin altını çizen Kültür Memur-Sen İl Temsilcisi Esat Esmeray, Türkiye’de 2018 yılında 440 kadının öldürüldüğünü söyledi.

Esmeray, şiddet uygulayan erkeklerle ilgili olarak elektronik kelepçe uygulamasının bulunduğuna dikkat çekt. Yöntemin caydırıcı olduğunu fade eden Esmeray, “Elektronik kelepçe takılan kişitakip edlidği için, o dönemde şiddetten ve kadına yaklaşmaktan kaçınıyor. Bu mutlaka çok geniş ve fazla sayıda uygulanmalı” açıklamasında bulundu.

Mehmet ÖZCAN

Share
#

SENDE YORUM YAZ