logo

04 Ekim 2017

Dikkat! Fatura Ak Partiye


Cengiz Savaşeri
cengizsavaseri07@gmail.com

Orada bir köy var, uzakta diye başlayan Ahmet Kutsi Tecer’in bir şiirini hatırlarım. Şiirin son beyitindeki ilk iki mısrasında da orada bir yol var, uzakta der.
Antalya’daki kırsal yerleşim alanlarında şahit olduğum çaresizlikleri ve mağduriyetleri görünce, şairimizi anmamak elde değil. Şair Ahmet kutsi Tecer, gitmesek de, yürümesek de o köy ve de o yol bizim köyümüz ve yolumuz diyor.
O köylerin ve de toz toprak içindeki yollarının bizim olduğu bilincinde kaç yöneticimiz var acaba?.Belki vardır ama, kırsalda yaşamını sürdürmeye çalışan köylü vatandaşların sorunlarına kafa yoran kaç kişi var. Bizim bürokraside karar çıkması mucizeye bağlı. Her kurumun kendine göre yoğurt yiyişi var. Bir kurumun görüş ve kararı, bir diğer kurumun görüş ve kararına uymayabiliyor. Üstelik koordinasyon eksiği olduğundan görüş sorma, rapor alma, karar çıkartma gibi olaylarda deveye hendek atlatabilsek bile KURUMLARIMIZA ÇAĞ ATLATAMAYIZ.
Her kurumda, siyaseten kovulmamışsa birkaç eski ve iş bilen memur var ama her konuda önüne dosyaları yığmışlar. Yani o MEMURLARDA METAL YORGUNLUĞU OLMUŞ. Yeni memurların birçoğu ise eski memurların hocalığına muhtaç.
Vatandaşın işlerini yoluna koymak için duyarlı memurlarımız olduğu gibi, uğraşmak istemeyen, ne olur ne olmaz kabilinden inisiyatif kullanmaktan kaçınan, topu taca atmayı marifet sayan memurlar da var. Bir de siyaseten geçmişe göbek bağı ile bağlanmış gizli tarafgir memurlar var. Elbet her gelen iktidar veya özellikle belediyeler, bu memurların hepsini değiştiremez. Biz gazeteciler de bu kişilerin kelliklerini görmezden gelip ŞAPKALARINI DÜŞÜRMEK İSTEMEYİZ.
Konu kırsal alanlardaki köylülerin sorunu olunca, nüfus yoğunluğundaki kent merkezlerine göre yapılacak hizmetler ötelenir. Yani o köylülerimiz seçim dönemleri dışında yok farz edilir. Üstelik o uzaktaki köylerde müteahhit rantı da yoktur. Bu köylülerimizin arazileri, taşlık çalılık, fundalık araziler olduğu için, bir işe de yaramaz. Köylülerimiz, bu arazilerinde ancak keçi beslerler. DERTLERİNİ DE KİMSEYE ANLATAMAZLAR. Birkaçı anlatabilirse ve İlçe belediyeleri çözüm üretmek istese bile, Büyükşehir yasası ile alanı büyümüş belediye yetkilileri, fazla zor işlere bulaşmak istemez. Neticede bu bürokratik sorunlar sonucu, vatandaşların önüne bir sürü engel çıkar. Şu yasanın bu maddesi, filanca kararnamenin bilmem kaçıncı maddesi ve bendi, genelge, tamim derken köylünün ömrü geçer gider. Dededen toruna taş evlerde oturup kurbanlık yetiştirerek ömür tüketirler.
Hayatlarında hiç köy evinde bir gün bile yatmamış yasa koyucularımız veya yetkililerimiz ise, masa başında işleri yürütür. Bu konuda en bilinçli çalışma yürüten kurumumuz, engin tecrübesiyle GIDA TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ ve ÇEVRE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ. Bu kurumlarımız çözüm üretse bile, önlerine yine engeller çıkar. Mesela; Tarım arazilerinin korunması kullanılması ile ilgili yasa, kentlerdeki toprak kurulunu yetkili kılmış.
Yetkililerin birçoğu köy yaşamına araçları bozulursa şahit olmuştur. Tuvaleti bahçede olan bir köy evinde hiç yatmamışlardır. Ama iş karar vermeye gelince olumsuz parafları atıverirler. Hem de üstlendikleri vebalin farkında olmadan.
Sonuçta bu işlerin zararı zavallı köylü vatandaşlara olduğu kadar, faturası günümüz iktidarı Ak Partiye kesiliyor. Kırsalda yaşayan insanların iktidardan soğumasına sebep oluyor. BENDEN SÖYLEMESİ.
Hoşça kalın

Share
244 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TAMAM CAMİLERİ İNŞA EDELİM DE YA İNSANI?

  21 Ekim 2017 YAZARLAR

  Artık neredeyse bir alışkanlık haline geldi "iki hafta da bir" yeni camiler inşa etmek, ya da yurt dışında inşa edilecek camiler için, yine camilerde ahaliden yardımlar toplanıyor...Elbette bu işlere karşı çıkmak, böyle olmamalı demek  aklımızdan geçmez, zira bilenlerdeniz camiler ümmetin ve sonra şehirlerin parlayan, ve insanlara ışık saçan ana merkezlerdir, nasıl itiraz edilir öyleyse?   Öyle olmaları gerekir, ama ve lakin "öyleler mi acaba?" diye, yine bir soru atmayalım mı ortaya? Sahi Aziz Allah'ın evi olarak kabul edilen camile...
 • SERVET SAHİBİ OLUNCA YA DA GÜÇ…..?

  20 Ekim 2017 YAZARLAR

  Yine canımızı sıkacak  bir kaç soru ile başlayalım isterseniz...Aslında can sıkmak iyidir, can sıkmak  bu gidişle halimiz ne olacak diye ortalığa ses bırakmaktır...Doğru büyük iddia sahipleriyiz çoğumuz...İyi adamlar iyi kadınlar ve  iyi iman etmiş kişileriz kendimizce...   Ama ve lakin sormayalım mı "neden zamanla sahip olduğumuz servet ve güç" biz insanları kulluk iddiasında bulunan kadınları erkekleri daha çok Aziz Allah'tan uzaklaştırıyor...Var mı uzaklaşmıyorlar diyen mesela?   Neden daha az merhametli oluyor insan se...
 •  “Antalyaspor Rıza Hocayı Arar Mı?’”

  20 Ekim 2017 YAZARLAR

  Evet soru basit Antalyaspor Rıza Hocayı arar mı? Çoğunuzun kesinlikle “ARAYACAK” dediğini duyar gibiyim. Ben de aynı görüşteyim… Peki soruyu bir de şöyle soralım dilerseniz; Süper Lig’de bir takımınız var siz onun başkanısızın ve yeni bir teknik direktör arayışınız var üstelik yerli bir hoca arıyorsunuz kimi tercih edersiniz? Tabi ki Rıza Çalımbay değil mi?… Zaten Trabzon da ayağına gelen fırsatı tepmedi. Antalyasporun neredeyse zorla gönderdiği Rıza Hocayı deyim yerindeyse kaptı. Bundan bir gün önce, teknik direktör Ersun Yanal ile yolların...
 • CANI ÇIKSIN BÖYLE SİSTEMİN….

  19 Ekim 2017 YAZARLAR

  Yine canını acıttılar ülkenin, ve insanın canını acıttılar,Şırnak halkının canını acıttılar...Yine onlarca çocuk yetim, bir çok kadın  eşsiz dul kaldı...Ve anneler babalar büyük acı yaşadı oğullarının arkasından, ama duyan da olmadı...Zaten hiç duymak ve sorumluluk almak istemediler böyle  olaylarda şanlı şöhretli yetkililer...   Anladınız mı Şırnak ta meydana gelen Maden faciasından söz ediyorum...Hani  evvelki gün Şırnak ta maden ocağı çökmüş ve 7 işçi göçük altında kalarak ölmüştü ya, ondan işte...Olayı haber veren haberciler, son...