logo

29 Haziran 2019

DİBİ GÖRÜNMEYEN SU


Güneş DEMİR
gunesdemir07@gmail.com

 

Hepimiz yaşamımız boyunca çeşitli işlerimizi, düşündüklerimizi yapabilmek ve sonuçlandırabilmek için çeşit, çeşit yol ve yöntemler deneriz, ancak bazen öyle işlerle karşılaşırız ki, önceden kestirmek mümkün değildir. Bazı işleri yapmak kendimizi riske atmak anlamı taşıyacağından en mantıklısı bu işten uzak durmak olacaktır. Zira karşımıza hiç de hoş olmayan şeyler çıkabilir. Sonunun nereye varacağını bilmediğimiz bir işe kalkışmamalı, o işi her yönüyle araştırmalı, anlamalı ve öğrenmeliyiz. Yoksa zararlı çıkabiliriz.

Ve insan hayatta her istediğine hemen sahip olamaz. Belli bir yere gelebilmek ve belli bir maddi varlığa sahip olabilmek için insanların elbette ki çok çalışması ve uygun zamanı belirleyerek sabretmesi gerekir. Zira sabır olmazsa başarı da olmaz.

Asla unutmayınız ki! Sabrın sonu selamet ve mutluluktur. Bir işe başlamadan evvel ön araştırmalar ışığında yol almalısınız. Yolun sonunun nereye varacağını bilmeden yol almak her zaman risk ve tehlikelere açıktır. Büyüklerimiz ne güzel demişler’’Dibi görünmeyen suya girme.’’diye. Varsayımları göz önünde bulundurarak neler olabileceğini her zaman düşünmelisiniz. Düşünce süzgecinden geçirdiğiniz tüm ipuçlarını kayıt altına alarak bir araya getirin, tüm gözlem, bulgu ve düşüncelerinizi not edin. Tüm bu çalışmalar olayı toparlamanızı sağlayacaktır. Eğer bir eksiklik yanlışlık veya sorun varsa bunun nerede ve nereden kaynaklandığını görürsünüz.

Bizler bu hayatta yaptığımız her işte her şeyden önce tedbirli olmaya çalışmalıyız. Zira tedbirli olan kişilerin kötü sürprizlerle karşılaşma olasılığı daha azdır.

Ve aslında insanlar sürekli ‘’şunu yapacağım, bunu yapacağım’’ gibi sözlerle devamlı planlar kurarlar. Ancak çok az kişi söyledikleri işleri yaparak bir sonuca ulaşabilirler. Unutulmamalıdır ki, hayat birçok zorluk ile doludur. İstediğimiz hiçbir şey tepside hazır sunulmaz. Bir işi yapmaya çalışırken karşımıza mutlaka zorluklar çıkacaktır. Önemli olan bu zorluklar karşısında azimli, kararlı ve cesaretli olmak yılmadan mücadele etmek gereklidir. Bence bir işin en zor anı başlamadan hemen önceki andır. Çünkü başladıktan sonra her şey kolaylaşır. Önemli olan ilk adımı cesaretle atmaktır. Bir işe başlama kuvvetini cesaret verir. Aslında cesaret kararlılıktan da önemlidir. Bir işe başlarken iyimser ve umut dolu olmak önceki başarılardan güç almak elde edilen tecrübeleri kullanmak insana cesaret verir.

Biz insanlar çeşitli nedenlerden dolayı bir işe kalkışmadan evvel çekingen olabiliyor. Bazen de işleri erteleyebiliyoruz. Bugün, yarın, birkaç gün sonra diye hep ileri atmaya çalışıyoruz. Ya da karpuz kapıya dayanınca misali artık işe başlamam gerekiyor deyip kararlı bir şekilde işe başlıyoruz birde bakıyoruz ki, adım, adım işin sonuna yaklaşmışız bu nedenle bir işe başlamadan evvel tüm yapılması gereken araştırmaları yapıp gözden geçirdikten sonra daha fazla ertelemeye ihtiyaç duymadan ve zaman kaybetmeden işe koyulmalıyız. Ama tabii ki yapacağımız işin konusu, hareket noktamız ve yöntemlerimizi belirlemek çok önemlidir. Aksi takdirde nereye gideceğini bilmeyen yolcuya benzeriz.

Aslında bakacak olursak, bilmediğin, anlamadığın, eğitimini almadığın bir işe kalkışmak yerine bildiğiniz bir işte yükselmek başarılı olmak her zaman karlı olacaktır… Saygılar.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • EXPO’DA HAYAT VAR

  23 Temmuz 2019 YAZARLAR

  EXPO 2016 Antalya açılmadan önce çıta öylesine yüksek bir noktaya konulmuştu ki sanki Antalya’nın kurtuluşu EXPO olmuştu. Öylesine bir algı oluştu ki sanki turizme yüzde 100 katkı sağlayacak ve turist patlaması yaşanacaktı. Başlaması ayrı bir olay olan, yapılma aşamasında maliyeti ile tartışma konusu olan, kulesi ile herkesin diline dolanan EXPO’nun simgesinin ‘şakayık’ olması bile tartışıldı. Anlayacağınız A’dan Z’ye tartışma konusu oldu. Çünkü çıtayı birileri çok yükseğe çıkarmıştı. Açılışı adeta kurtuluş günü olarak lanse edilmiş...
 • Dedelerimiz bile teknolojik

  23 Temmuz 2019 YAZARLAR

  Yeni haberlere, güzel haberlere iyi olan her şeye muhtacız galiba.. Ondan mıdır bütün güzel anlarımızı sosyal medyada post edip  kendimize mutluluk arşivi kurmak.. Ondan mıdır ki sadece güldüğümüz fotoğraflar.. Sosyal medya ile ilgili olan her şeyi yeniden öğrenmedik mi? Öğrendiklerimiz değişmedi mi? Bize bunca şey öğretenlerimiz değişmedi mi? Evet evet bize hayatı öğretenlerimiz, yol gösterenlerimiz de bu furyaya kapılmadı mı? Bir hevesle başladıkları sosyal medya yolculuğu onları da içine almadı mı? Ellerinden gazete d...
 • BOZ AYILARDAN ÖĞRENMEK

  22 Temmuz 2019 YAZARLAR

  Türkiye’de KADEM’e KADEM’e bir şeylerin değiştirilmek istendiği her hâlükârda göze çarpmaktadır. Lakin benim anlamadığım konu ise, bu değişimin öncülüğünü neden, aleni olarak gök kubbenin MOR ÇATI’sı altında, tek KADEM’e de ayrıcalıklı derneklere verilmiş olmasıdır. Bu kadar mahir ve üstün özellikleri nedir ve bu değişim isteğinin asıl arka planında kimler vardır. Bu kadar becerikli gönüllüleri bir araya kimler toplamıştır veya nasıl birbirlerini bulmuşlardır? Geçmişte başörtüsü direnişi adına bir araya gelen birkaç gariban kız çocukları içi...
 • BAŞARIYI NE ZAMAN KABULLENECEĞİZ?

  22 Temmuz 2019 YAZARLAR

  Sözlük anlamı herkesin gösteremeyeceği beceri, beceriklilik, hüner, ustalık olan marifetler iltifata, iltifatlar ise marifete tabidir. Başarının sözlük anlamı ise üstesinden gelinen, başarılan iş olarak tanımlanmaktadır. Başarı her kim tarafından gösteriliyor ise bunu her zaman desteklemek, takdir etmek gerekir. Yapılan işler takdir edilir, desteklenir, yüreklendirilir ise ileri ki zamanlarda daha güzel işlerin ortaya çıkması sağlanır. Oysa günümüzde şöyle bir baktığımızda gördüğüm manzara karşısında şaşkınlığımı gizleyemiyorum. ...