logo

29 Haziran 2019

DİBİ GÖRÜNMEYEN SU


Güneş DEMİR
gunesdemir07@gmail.com

 

Hepimiz yaşamımız boyunca çeşitli işlerimizi, düşündüklerimizi yapabilmek ve sonuçlandırabilmek için çeşit, çeşit yol ve yöntemler deneriz, ancak bazen öyle işlerle karşılaşırız ki, önceden kestirmek mümkün değildir. Bazı işleri yapmak kendimizi riske atmak anlamı taşıyacağından en mantıklısı bu işten uzak durmak olacaktır. Zira karşımıza hiç de hoş olmayan şeyler çıkabilir. Sonunun nereye varacağını bilmediğimiz bir işe kalkışmamalı, o işi her yönüyle araştırmalı, anlamalı ve öğrenmeliyiz. Yoksa zararlı çıkabiliriz.

Ve insan hayatta her istediğine hemen sahip olamaz. Belli bir yere gelebilmek ve belli bir maddi varlığa sahip olabilmek için insanların elbette ki çok çalışması ve uygun zamanı belirleyerek sabretmesi gerekir. Zira sabır olmazsa başarı da olmaz.

Asla unutmayınız ki! Sabrın sonu selamet ve mutluluktur. Bir işe başlamadan evvel ön araştırmalar ışığında yol almalısınız. Yolun sonunun nereye varacağını bilmeden yol almak her zaman risk ve tehlikelere açıktır. Büyüklerimiz ne güzel demişler’’Dibi görünmeyen suya girme.’’diye. Varsayımları göz önünde bulundurarak neler olabileceğini her zaman düşünmelisiniz. Düşünce süzgecinden geçirdiğiniz tüm ipuçlarını kayıt altına alarak bir araya getirin, tüm gözlem, bulgu ve düşüncelerinizi not edin. Tüm bu çalışmalar olayı toparlamanızı sağlayacaktır. Eğer bir eksiklik yanlışlık veya sorun varsa bunun nerede ve nereden kaynaklandığını görürsünüz.

Bizler bu hayatta yaptığımız her işte her şeyden önce tedbirli olmaya çalışmalıyız. Zira tedbirli olan kişilerin kötü sürprizlerle karşılaşma olasılığı daha azdır.

Ve aslında insanlar sürekli ‘’şunu yapacağım, bunu yapacağım’’ gibi sözlerle devamlı planlar kurarlar. Ancak çok az kişi söyledikleri işleri yaparak bir sonuca ulaşabilirler. Unutulmamalıdır ki, hayat birçok zorluk ile doludur. İstediğimiz hiçbir şey tepside hazır sunulmaz. Bir işi yapmaya çalışırken karşımıza mutlaka zorluklar çıkacaktır. Önemli olan bu zorluklar karşısında azimli, kararlı ve cesaretli olmak yılmadan mücadele etmek gereklidir. Bence bir işin en zor anı başlamadan hemen önceki andır. Çünkü başladıktan sonra her şey kolaylaşır. Önemli olan ilk adımı cesaretle atmaktır. Bir işe başlama kuvvetini cesaret verir. Aslında cesaret kararlılıktan da önemlidir. Bir işe başlarken iyimser ve umut dolu olmak önceki başarılardan güç almak elde edilen tecrübeleri kullanmak insana cesaret verir.

Biz insanlar çeşitli nedenlerden dolayı bir işe kalkışmadan evvel çekingen olabiliyor. Bazen de işleri erteleyebiliyoruz. Bugün, yarın, birkaç gün sonra diye hep ileri atmaya çalışıyoruz. Ya da karpuz kapıya dayanınca misali artık işe başlamam gerekiyor deyip kararlı bir şekilde işe başlıyoruz birde bakıyoruz ki, adım, adım işin sonuna yaklaşmışız bu nedenle bir işe başlamadan evvel tüm yapılması gereken araştırmaları yapıp gözden geçirdikten sonra daha fazla ertelemeye ihtiyaç duymadan ve zaman kaybetmeden işe koyulmalıyız. Ama tabii ki yapacağımız işin konusu, hareket noktamız ve yöntemlerimizi belirlemek çok önemlidir. Aksi takdirde nereye gideceğini bilmeyen yolcuya benzeriz.

Aslında bakacak olursak, bilmediğin, anlamadığın, eğitimini almadığın bir işe kalkışmak yerine bildiğiniz bir işte yükselmek başarılı olmak her zaman karlı olacaktır… Saygılar.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Muharrem Ayı

  18 Eylül 2019 YAZARLAR

  Malumunuz olduğu üzre Muharrem ayındayız. Bu ay, Kur’an-ı kerimde, kıymet verilen dört aydan biridir... Bilindiği gibi, Peygamber efendimiz, miladi 571’de 20 Nisana rastlayan, Rebiul-evvel ayının 12. Pazartesi sabahı, Mekke’de doğdu. 622’de Mekke’den Medine’ye hicret etti. 20 Eylül Pazartesi günü, Medine’nin Kuba köyüne geldi. Bu tarih Müslümanların “şemsi yılbaşı” oldu. O yılın Muharrem ayının birinci günü de, “hicri yani kameri yılbaşı” oldu. Muharrem ayının birinci gecesi, Müslümanların yılbaşı gecesidir. Bu ayda oruç tutma...
 • MUTLULUK NİKÂHLA BAŞLAR          

  18 Eylül 2019 YAZARLAR

  Yaşayan her kes mutluluğu yakalamak ve hayatını mutlu olarak geçirmek için çabalar durur. Bu uğurda zaman harcar, para harcar, bazı sevdiği kimseleri incitir, bazı sevmediği kimselere yaklaşmaya çalışır. Ama mutlu olabilmek için önce “mutluluk nedir ve nasıl mutlu olunur?” sorusunun cevabını iyi bilmek gerekir. Sonra da o hedefe gidecek doğru yolu girmek ve o yolda mesafe almak gerekir. Eskiler; “Saadet (mutluluk) dediğin bir anlık olaydır. Yaşanır ve geçer” Mutluluğun sürekli olmasına “selamet” adını vermişlerdir. Bir de dünya ve ahiret mut...
 • DEMOKRASİNİN KARARDIĞI GÜN

  18 Eylül 2019 YAZARLAR

  Ne yazık ki her dönem istenilmeyen olaylar yaşanırken tarihimize kara bir leke olarak o kötü günler kalıyor. Türkiye demokrasisi, 17 Eylül 1961'de tarihinin en kara günlerinden birini yaşadı. 1950 seçimlerinde yüzde 52,7 oyla iktidara gelen ve 10 yıl süreyle başbakanlık yapan Adnan Menderes ve arkadaşları idam edildi. Darbeciler tarafından 58 yıl önce idam edilen Eski Başbakan Adnan Menderes, çalışma arkadaşları Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan’ın idam edilişlerinin 58.yıldönümü. Bu ve benzeri öneml...
 • NEDENİ İSTANBUL SÖZLEŞMESİ Mİ?

  17 Eylül 2019 YAZARLAR

  Son 10 yıla yakın bir süredir kamuoyumuzu çok meşgul edip acılarımızı katmerleyen olaylardan biri de çok sık yaşanan aile cinayetleridir. Geçtiğimiz temmuz ayında işlenen aile merkezli kadın cinayeti sayısı 31 iken, ağustos ayında bu sayı 49’a yükseldi. Sanki cinnet geçiriyoruz… Çocuğunun gözü önünde hanımını onlarca yerinden bıçaklayıp öldüren, boşanma davası aşamasındaki eşler içki içip tartışmaya başlayınca eşini bıçaklayıp öldüren kadınlar, çocuğumu göstermiyor diye eşini öldürenler, evden uzaklaşma cezası aldığı için sokakta kalan...