logo

Dershaneler kapandı

Başbakan’ın dershanelerin kapatılacağı yönündeki açıklamalarından sonra ülkede tartışmalar sürerken, Antalya’daki bazı dershanelerin yapılan denetimler sonucunda usulsüz öğretmen atamalarından dolayı belirli sürelerde kapatma cezaları aldıkları öğrenildi.

ÖĞRETMEN BULAMIYORLAR

Türkiye’de kapatılıp özel okullara döndürülmesi düşünülen dershanelerle ilgili Milli Eğitim Bakanlığının Mayıs ayında yaptırdığı denetimlerde ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Antalya’ya gelen Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu müfettişlerinin denetimler sonucunda bazı dershanelerde kadrolu öğretmen dışında öğretmen bulundurması nedeniyle 15’er günlük kapatma cezası aldıkları öğrenildi. KPSS kursu açmak için Valilikten izin alan dershaneler verilecek derslere uygun nitelikte öğretmen bulamayınca çözümü okullarda çalışan öğretmenleri derslere sokarak bulmaya çalışınca binlerce lira para cezası ve kapatma cezaları ile karşı karşıya kalıyor.

KAPATILMADIK CEZA ALDIK

Antalya’da tanınmış dershaneler arasında yer alan CD Dershanesi ile ilgili ise aynı ihlalin tekrarından dolayı süresiz kapatma cezası aldığı yönünde iddialar ortaya atılırken CD Dershanesi Kurucusu Cenap Düzgün bu iddiaları yalanladı. Düzgün, “Sokakta yürürken dershanenin kapatılıp kapatılmayacağını şahsıma soranlar oluyor. Bununla ilgili etrafta bilgi kirliliği var. Rekabeti pazar mantığı ile sürdürenler var. Biz tıpkı bazı dershaneler gibi nitelikli eğitimci arayışından kaynaklı bir cezai müeyyide ile karşılaştık. Eğitim kadromuzda KPSS kursu için tercih ettiğimiz bazı isimlerin kamuda çalıştıkları gerekçesi ile 15 gün kapanma cezası verildi bu da sezon bitiminde uygulanacak” diye konuştu.

PROSEDÜRLER KALDIRILDI

KPSS kurslarına gelenlerin genellikle öğretmen adayları olduğunu söyleyen Düzgün, bu kişilerin nitelikli eğitici ile sınava hazırlanma isteklerinin karşılanması için özel sektörde yeterince öğretmen bulunmadığını bu konuda sıkıntı yaşandığını aktardı. Öte yandan sayısı ülke genelinde 5 bine yaklaşan dershanelerin KPSS kurslarını Valilik onayı ile her yıl ruhsat alarak açtıklarını söyleyen Düzgün, Milli Eğitim Bakanlığının 2 ay öncesine kadar dershanelere KPSS hazırlık kursu izni verilmeyeceğini duyurduğunu belirterek, bu konuda yıllardır süren prosedürün ise artık rafa kaldırıldığını kuruluşların sırf KPSS hazırlık kursu adı altında faaliyet gösterilebileceğini söyledi.

DERSHANE İSMİ DEĞİŞTİRİLDİ

KPSS kursu için prosedürlerin ortadan kaldırılmasının sevindirici olduğunu söyleyen Cenap Düzgün “Her sene ruhsat yenilemekten bıkmıştık” diye konuştu. Düzgün, “Devlette bürokrasi çarkının ağır işlediği aşikâr. 2001 yılından bu yana KPSS hazırlık kursları için süresiz izin hakkını bekliyorduk. Antalya’daki tüm dershaneler bu konuda prosedür engelinden kurtuldu” diye konuştu. Süresiz kapatılma gibi bir durumun söz konusu olmadığını vatandaşların veya bazı kesimlerin durumu yanlış algıladığını söyleyen Cenap Düzgün bu konuyla ilgili şunları söyledi: “Şu an 3 şubemizden birinde KPSS hazırlık kursu veriyoruz. YGS ve SBS hizmeti veren dershanemizin ana binası CD KPSS Hazırlık kursu şeklinde hizmet verecek. İsim değişikliğini kapatılma olarak algılayanlar olmuş olabilir”

“Eğitim camiasına yakışmayan tarz hareketler yapanlar var. Kulaktan kulağa yayılan bu konuda çamur at izi kalsın diyenlerin şapkayı önlerine koyup düşünmeleri lazım. Bizler bu işi kar amacını birinci planda tutarak yapmıyoruz. Geçmişte Öğretmen Liselerinden mezun olup da öğretmen olunurken veya imamlık için imam hatip liselerinden mezun olunması yetiyorken bugün İlahiyat Fakültesi mezunlarının tercih edilmesi gerçeği var. Bugünkü KPSS 10 sene önceki sınavdan daha zor. Bu nedenle sıkı bir eğitimden geçip rekabette önlerde yer alınması gerekiyor. Devlet memuru olabilmek için mücadele eden bu gençlere faydalı olabilmek bizim gayelerimizin tepesinde yer alıyor.

Dershanelerin kapatılması ile ilgili de konuşan Cenap Düzgün, dershanelerin adeta yıllardan beri mevcut eğitim sisteminde varlığını sürdürmüş ve adeta sınav sisteminin olmazsa olmazı haline gelmiş kurumlar olduğunu kaydetti. Başbakan’ın yaptığı açıklamaları geçmişte Kenan Evren ve Turgut Özal’ın da sarf ettiğini ancak bu konudaki ısrarlarından vazgeçmek zorunda kaldıkların söyleyen Düzgün, “dershane sektörü binlerce kişinin istihdamını sağlayan kuruluşlardır. Bu noktada ben kapatıyorum diyerek kestirip atmak doğru bir yaklaşım değildir. Kısıtlama yapılırsa bu iş merdivenaltına inebilir” şeklinde konuştu.Murat ŞENTÜRK

 

Share
452 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ